• Publicitate

Pareri Calgary - vrem sa ne mutam acolo din Montreal

Integrarea si viata in provincia Alberta (Calgary, Edmonton, Red Deer, Fort McMurray). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Pareri Calgary - vrem sa ne mutam acolo din Montreal

Mesajde moni05 » 01 Aug 2011, 11:54

Buna tuturor,

Suntem un cuplu tanar in Montreal deocamdata care vrem sa ne mutam in Alberta. Amandoi ingneri, constienti ca nu vom lucra in domeniu din prima clipa, am avea mai multe intrebari:
-sunt intr-adevar multe locuri de munca disponibile? site-urile unde ne-am documentat mentioneaza asta
- este intr-adevar diferenta intre impozite atat de mare fata de Quebec?
- care ar fi costul lunare pt o familie de 2 persoane ? Am inteles ca, chiriile sunt destul de mari
- apreciem si va multumim pt orice pareri obiective

Toate cele bune tuturor
moni05
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Pareri Calgary - vrem sa ne mutam acolo din Montreal

Mesajde shogy » 01 Aug 2011, 16:55

moni05 scrie:Buna tuturor,

Suntem un cuplu tanar in Montreal deocamdata care vrem sa ne mutam in Alberta. Amandoi ingneri, constienti ca nu vom lucra in domeniu din prima clipa, am avea mai multe intrebari:
-sunt intr-adevar multe locuri de munca disponibile? site-urile unde ne-am documentat mentioneaza asta
- este intr-adevar diferenta intre impozite atat de mare fata de Quebec?
- care ar fi costul lunare pt o familie de 2 persoane ? Am inteles ca, chiriile sunt destul de mari
- apreciem si va multumim pt orice pareri obiective

Toate cele bune tuturor

Ingineri intleg, dar acum depinde si de domeniu. BIneinteles ca veti gasi un loc de munca asta nu e imposibil, puteti aplica la APEEGA pt a va fi recunoscute diplomele si a deveni ingineri.

Impozite nu stiu daca-s mai mari sau mai mici decat Quebec. Eu am un procentaj al meu care echivaleaza cu aprox 30% din salariul brut.

Chiriile le poti afla de pe internet sau puteti vorbi la telefon cu o companie de inchirieri. Neavand copii si in plin avant v-as recomanda downtown. Birourile sunt acolo, agentiile de recrutare, joburile de office etc.
C-train-ul este gratis de la un capat la celalalt al centrului. Totul este in apropiere ceea ce ar putea sa va scuteasca de cumpararea unei masini daca nu o aveti deja.
shogy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Info - pareri Calgary

Mesajde ewa2 » 26 Aug 2011, 18:50

Buna ziua,
Daca doriti sa veniti aici cred ca urmatoarele informatii vor fii de folos:

O chirie pentru 2 persoane in functie de locatie poate varia de la 800 $ pana la 1600$ dar ceva decent si comod poate fi gasit la 1000 - 1200 $ pe luna.

Joburi - va voi introduce un URL cu joburi din Calgary Herald, ziarul local
[url]http://jobs.calgaryherald.com/jobs/search/results?radius=0&category[0]=engineering&rows=50[/url]
Dar si dupa Workopolis - listing-uri de Calgary
http://www.workopolis.com/EN/job-search/engineer-jobs-calgary-alberta?ak=engineer&l=Calgary%2calberta&lg=en
Am inclus website-ul asociatei profesionale a inginerilor si geologilor din Calgary in caz ca vreti sa aplicati inainte de a veni aici
http://www.apegga.org/

In privinta taxelor de aici ... noi avem numai GST nu si PST ca si restul provinciilor si acesta este de 5%- 6%. Pot sustine asta cu acest graphic facut de catre GOV of AB http://www.finance.alberta.ca/business/tax_rebates/index.html si pe pagina lor web se pot gasi destule informatii asupra tuturor taxelor si a scutirilor de taxe gasite in Alberta.
In privinta transportului - la inceput se poate ajunge oriunde cu ajutorul autobuzelor si metrourilor de suprafata desi uneori sunt momente in care lasa de dorit. O masina veche sau daca veniti cu masina de acolo este la fel de bun. Parcarea in downtown totusi este cea mai scumpa dupa Vancouver asa ca tot metroul de suprafata este solutia viabila.

Daca vreti in continuare detalii ma puteti contacta

Parerea mea personala de Calgary este destul de buna si poate fi considerat un oras bun de locuit si in care se poate face ceva cu munca. Este adevarat ca la inceput va parea greu dar este mai mult decat posibil.
In privinta culturii este o diferenta clara fata de Ontario si Quebec ele avand aer european pe cand aici vi se parea ca in vest. In privinta relaxarii sunt locuri foarte frumoase de vizitat f aproape de Calgary dar si in British Columbia unde se pot petrece weekend-uri sau mini vacante. Da, este stresant sa stai in oras dar in afara lui este cu totul altceva.
Singurul lucru despre care vreau sa va alertez si este foare deranjant sunt temperaturile extreme din timpul iernii cand pot ajunge pana la -40 dar in general sunt in jur de - 15 si - 30 ...
Vara este f cald si foarte frumos .

In continuare daca vreti si alte detalii ma puteti contacta [/url]
ewa2
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde cornelia0379 » 21 Oct 2011, 03:11

Initial am depus dosarele pt Quebec, urmeaza sa primim viza in urmatoarele 2 luni, si dorim sa aterizam in Calgary.........dar nu cunoastem pe nimeni aici, avem nevoie sa gasim un camin temporar, pt o perioada oarecare pana inchiriem ceva .........hotelurile-motelurile sunt scumpe......ne poate ajuta cineva - santem o familie: sot, sotie si copil 8 ani
cornelia0379
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Aveti grija....

Mesajde Adros » 25 Oct 2011, 01:24

cornelia0379 scrie:Initial am depus dosarele pt Quebec, urmeaza sa primim viza in urmatoarele 2 luni, si dorim sa aterizam in Calgary.........dar nu cunoastem pe nimeni aici, avem nevoie sa gasim un camin temporar, pt o perioada oarecare pana inchiriem ceva .........hotelurile-motelurile sunt scumpe......ne poate ajuta cineva - santem o familie: sot, sotie si copil 8 ani

Daca aveti dosar de QC s-ar putea ca la aterizare in AB sa fiti trimisi in QC dupa acte, cunosc un caz personal, asa ca aveti grija!...
Adros
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Aveti grija....

Mesajde stea de mare » 01 Noi 2011, 13:39

Daca aveti dosar de QC s-ar putea ca la aterizare in AB sa fiti trimisi in QC dupa acte, cunosc un caz personal, asa ca aveti grija!...[/quote]

A mai auzit cineva de cazuri asemanatoare?Si noi suntem in aceeasi situatie
DCS 28.10.10,CSQ 08.04.11,AM 24.08.11(Budapesta),IV 25.10.11
stea de mare
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Alberta - Rubrica locala