• Publicitate

Pareri Calgary - vrem sa ne mutam acolo din Montreal

Integrarea si viata in provincia Alberta (Calgary, Edmonton, Red Deer, Fort McMurray). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde cosmin2013 » 23 Aug 2013, 07:45

As vrea sa stiu cum sunt asigurarile medicale , scoala primara secundara pt copii se plateste? Serviciul de dupa scoala affter scool cat costa ?
cosmin2013
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde zae50jc » 26 Aug 2013, 10:58

cosmin2013 scrie:As vrea sa stiu cum sunt asigurarile medicale , scoala primara secundara pt copii se plateste? Serviciul de dupa scoala affter scool cat costa ?

Asigurarea medicala este gratuita dar nu include prea mult (http://www.health.alberta.ca/AHCIP/what-is-covered.html). Pentru acoperira mai mare poti sa te inscri la Blue Cross, dar e scump.

Before and after school - am vazut pe Kijiji niste anunturi , intre 400-500/month.
zae50jc
Imi place aici si raman...

Re: Aveti grija....

Mesajde can-rom » 07 Sep 2013, 22:25

stea de mare scrie:Daca aveti dosar de QC s-ar putea ca la aterizare in AB sa fiti trimisi in QC dupa acte, cunosc un caz personal, asa ca aveti grija!...

A mai auzit cineva de cazuri asemanatoare?Si noi suntem in aceeasi situatie[/quote]

Noi tot am aplicat pe Quebec si am aterizat in Calgary. La aterizare am fost intrebati de ce nu am aterizat in Quebec la ce am raspuns ca ne-am schimbat decizia de a ateriza in Quebec in ultimul moment deoarece limba enleza o vorbim cu mult mai bine ca franceza si adaptarea corespunzator va fi mai usoara.
Life is a journey - wear comfortable shoes...
can-rom
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Cosirius » 11 Sep 2013, 16:48

1. Un binecunsocut al forumului a stat 3 ani in Montreal pe un job prost platit, a venit in edmonton si in 6 zile a gasit de lucru pe bani buni ... greseala lui ca a cerut putin, cat a cerut atat iau si dat ... asta e acuma, next time. Din cuvintele lui pot sa spun ca Alberta e mai ieftina ca si Quebec per total, ca sa dau niste exemple acolo platesti taxa pe permisul de conducere ... taxele sunt vreo 16% asigurarile mai mari aici ai GST 5% si atat ... mancarea e mai scumpa in Q, unele produse ...
Aici la masina platesti doar placa cu numere care e vreo $80 pe an? si asigurare, atat. Da, chirilie sunt mai mari, dar cu cat? 2-3 mii pe an? De obicei salarile aici sunt duble daca nu triple asa de inceput numa ....
2. Joburi in Alberta sunt gramada, chiar eu am adus 2 persone sa lucreze cu mine ... foarte multumiti baietii si vor sa mai vina pe iarna sa mai faca niste bani.
3. Calgary .... e un oras scump de obicei, chirii putine si salarii mari.
personal sunt in proces de mutare in Calgary, chirii sub 1200 nu gasesti (gasesti dar nu sunt in criteriile mele de cautare). Eu am gasit ceva pe la $1600 - $2000. Casele pleaca de la $400k si de duc pana in cer :)
Diferenta intre Calgary si Edmonton ... e mult mai frumos Calgary dar trebuie sa ai mai multe de oferit ca sa faci ceva in viata, o simpla diploma din Romania nu iti da prea multe optiuni ... si joburile sunt mai bine platite aici, atat eu cat si sotia mea am primit mariri de salariu cand am decis sa ne mutam in Calgary.

Sper ca am raspuns la cateva dintre intrebarile voastre.
Romanul isi schimba tara, da' naravul ba!
Cosirius

I s-a multumit: 0 data

Mesajde yogyog » 12 Sep 2013, 17:41

Cosirius scrie:1. Un binecunsocut al forumului a stat 3 ani in Montreal pe un job prost platit, a venit in edmonton si in 6 zile a gasit de lucru pe bani buni ... greseala lui ca a cerut putin, cat a cerut atat iau si dat ... asta e acuma, next time. Din cuvintele lui pot sa spun ca Alberta e mai ieftina ca si Quebec per total, ca sa dau niste exemple acolo platesti taxa pe permisul de conducere ... taxele sunt vreo 16% asigurarile mai mari aici ai GST 5% si atat ... mancarea e mai scumpa in Q, unele produse ...
Aici la masina platesti doar placa cu numere care e vreo $80 pe an? si asigurare, atat. Da, chirilie sunt mai mari, dar cu cat? 2-3 mii pe an? De obicei salarile aici sunt duble daca nu triple asa de inceput numa ....
2. Joburi in Alberta sunt gramada, chiar eu am adus 2 persone sa lucreze cu mine ... foarte multumiti baietii si vor sa mai vina pe iarna sa mai faca niste bani.
3. Calgary .... e un oras scump de obicei, chirii putine si salarii mari.
personal sunt in proces de mutare in Calgary, chirii sub 1200 nu gasesti (gasesti dar nu sunt in criteriile mele de cautare). Eu am gasit ceva pe la $1600 - $2000. Casele pleaca de la $400k si de duc pana in cer :)
Diferenta intre Calgary si Edmonton ... e mult mai frumos Calgary dar trebuie sa ai mai multe de oferit ca sa faci ceva in viata, o simpla diploma din Romania nu iti da prea multe optiuni ... si joburile sunt mai bine platite aici, atat eu cat si sotia mea am primit mariri de salariu cand am decis sa ne mutam in Calgary.

Sper ca am raspuns la cateva dintre intrebarile voastre.

trebuie sa fii un pic cam mult lovit la mansarda sa afirmi ca in Alberta mancarea e mai ieftina ca in Quebec.
Cu lacrimi ti-as scrie, batrâna mea tara/.../ Sa fii viitor si prezent si trecut.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde zae50jc » 24 Sep 2013, 13:49

krapoo2004 scrie:Cine poate sa-mi ofere cateva informatii despre cum poti lua imprumut pt studii, banuiesc ca bursa nu se da....?Si piata muncii? Cam ce locuri de munca sunt la indemana nou-venitilor?vrem sa ne mutam acolo cat mai curand.
Sa auzim de bine

Ca sa iei imprumut si nu esti nou venit, poti de exemplu sa ceri la banca sa-ti dea imprumut sa-ti pui in RRSP si din RRSP poti sa-ti scoti banii pentru studii, urmand sa-i returnezi in 15 ani. Mai primesti si taxe inapoi.

In Alberta joburi de supravietuire sunt relativ usor de gasit. Mai ales in retail, pe unde merg vad cate un anunt ca angajeaza...
zae50jc

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Alberta - Rubrica locala