• Publicitate

Pareri Calgary - vrem sa ne mutam acolo din Montreal

Integrarea si viata in provincia Alberta (Calgary, Edmonton, Red Deer, Fort McMurray). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde SteaDeMare » 04 Oct 2013, 11:20

stea de mare scrie:tralalela 45,se pare ca exista o alta persoana cu acelasi ID (dar cu caractere mari),insa nu cred ca e tot din baia mare si urmeaza recent sa plece in Ca.

O stii pe aia cu " uite cine vorbeste " ? !! :))) ce spui de id urile noastre ? se cam aseamana hmm ?! :)) suntem " gemeni " din...ne/fericire...om vedea pe parcurs !

apropo, de la ce te ai luat cu id-ul asta ?

eu iubesc fructele de mare ( gen , calamari, srimbi ,scoici ) dar tu de ce ai ales " id ul asta " ? din curiozitate intreb..no afence !

sa trecem la lucruri mai serioase...

Si pe mine ma bate un gand sa pararesc Montreal-ul...cat de curand , am citit acest topic, insa nu sunt suficient de multe info pentru a putea lua inca o decizie :)

Stiu ca orice " mutare " sau chiar plecare in ro si revenire ..e un NOU Inceput....si asta ma deranjeaza " un pic " ..dar totusi cum eu vorbesc mai multa engleza decat franceza....intr-un final tot spre West..voi ajuge.

Tocmai ce m-am intors de la Toronto unde am fost intr o delegatie cu unul din job urile pe care le am si intradevar pare mai Ok West ul decat la Montreal...dar pana nu mi caut un " transfer " direct , pe un job nu ma risc !

So..despre mine, .. pot spune ca sunt polivalent , lucrez in 2 domenii complet diferite :

1 - tehnician la o firma gen ( Videotron , retelistica , tv , etc )

2 - bucatar intr n restaurant ( cu specific Grec ..de parca ar conta )

Desi la baza sunt economist licentiat in ro....prefer un job mai energic si in exterior pe cat posibil , iubesc delegatiile si faptul ca sunt singur e un avantaj pentr mine ( pe moment )

- 33 ani

-singur

- deschis la nou si interesat de orice misca-n lumea asta :)

- tehnic , mecanic , electric , eolian , etc etc... domenii interesante pentru mine

- englz,fr,it.

Acum vin intrebarile , e cineva cre lucreaza in aceste 2 domenii si care m-ar putea ajuta cu " ceva " ?!

Desigur sunt interesat si de un job in domeniu petrolier ( desi necunoscut mie per moment , sunt deschis la a invata , am calificare ca tehnician mecanica fina , si " ma prind repede " ).

( Si ma mai intereseaza info pentru cineva din domeniu cercetare ,momentan lucreaza in polimeri , chimie moleculara . un PostDoc cum s ar putea gasi in acest sector ? merci )

Multumesc tuturor celor ca si rapesc din timpul lor si ne raspund si nou , curiosilor si doritorilor de Calgary !!!

Sanatate MAxima !!!

date contact :

id mess cat si mail : [email protected]

P.S. iubesc frigul, zapada...cand stau la gura sobei cu o cana de vin fiert in mana ! :)))
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

Publicitate

Welcome to Calgary !

Mesajde Catalin YYC » 21 Oct 2013, 16:29

cornelia0379 scrie:Initial am depus dosarele pt Quebec, urmeaza sa primim viza in urmatoarele 2 luni, si dorim sa aterizam in Calgary.........dar nu cunoastem pe nimeni aici, avem nevoie sa gasim un camin temporar, pt o perioada oarecare pana inchiriem ceva .........hotelurile-motelurile sunt scumpe......ne poate ajuta cineva - santem o familie: sot, sotie si copil 8 ani

Hi there!
Noi locuim aici,( Calgary ), putem incerca sa va ajutam cu primii pasi....
Daca sunteti inca interesati, puteti raspunde pe privat?
Catalin YYC
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde valentin007 » 26 Mar 2014, 03:47

Buna ziua la toti.
Am si eu o intrebare,
pina a ajunge in Canada, daca ai aplicat pentru o provincie
dar pleci in alta provincie care sunt + si - e posibil asa ceva.
Mersi.
valentin007
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Pareri Calgary - vrem sa ne mutam acolo din Montreal

Mesajde malina3se » 16 Iul 2014, 17:01

Salutare tuturor!

De ce nu vorbeste nimeni de sistemul medical din Alberta vs Quebec? Din cate am auzit in Calgary mergi la o clinica fara programare si in 15 minute vezi un medic. Cu diferenta din Montreal, unde mergi si stai la coada de la 7 dimineata pt k se deschide clinica la 8 si incep sa dea numerele. Iar dak reusesti sa termini pana la 4 dupa-masa, consideri k ai fost norocos. Bine macar k au implantat noul sistem Techno Wait si te suna robotul sa-ti spuna din ora in ora la ce numar s-a ajuns, k sa poti evita asteptarea (cel putin in Laval). Asta k sa nu mai zic k sunt de 2 ani pe lista de asteptare pt a avea un medic de familie, iar niste prieteni care s-au mutat in Calgary recent au deja medic de familie roman.

Si da, probabil ati ghicit...ma mut si eu in Calgary! :-) Iar asta e doar unul din multele motive...

O dupa-masa placuta tuturor!
malina3se
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 4 ori

Re: Welcome to Calgary !

Mesajde ALINANEG » 17 Aug 2014, 12:25

Catalin YYC scrie:
cornelia0379 scrie:Initial am depus dosarele pt Quebec, urmeaza sa primim viza in urmatoarele 2 luni, si dorim sa aterizam in Calgary.........dar nu cunoastem pe nimeni aici, avem nevoie sa gasim un camin temporar, pt o perioada oarecare pana inchiriem ceva .........hotelurile-motelurile sunt scumpe......ne poate ajuta cineva - santem o familie: sot, sotie si copil 8 ani

Hi there!
Noi locuim aici,( Calgary ), putem incerca sa va ajutam cu primii pasi....
Daca sunteti inca interesati, puteti raspunde pe privat?

salut!! scuze si noi vrem sa ne ajutati cu primii pasi, va rog :oops: nu e o gluma
ALINANEG
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Re: Pareri Calgary - vrem sa ne mutam acolo din Montreal

Mesajde anilorak » 02 Sep 2014, 10:15

Buna, va rog frumos sa scrie cineva, a caror copii invata in Calgary, despre scolile de acolo. Poate chiar denumirea scolilor despre care stie ca sunt bune. Va multumesc anticipat.
anilorak

A multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Alberta - Rubrica locala