• Publicitate

locuri de vizitat in afara orasului Calgary, ideal pt copil

Integrarea si viata in provincia Alberta (Calgary, Edmonton, Red Deer, Fort McMurray). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

locuri de vizitat in afara orasului Calgary, ideal pt copil

Mesajde carmen99 » 02 Iun 2015, 16:53

Salut,
Fiind primul an in care putem sa iesim sa vizitam/relaxam cu un copil de 2.5 ani , cautam locuri in afara orasului pana la 300 km distanta, pt un weekend.
Suntem fara experienta in acest domeniu.
mersi
carmen99
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 7 ori

Publicitate

Re: locuri de vizitat in afara orasului Calgary, ideal pt co

Mesajde capsunar » 02 Iun 2015, 18:19

carmen99 scrie:Salut,
Fiind primul an in care putem sa iesim sa vizitam/relaxam cu un copil de 2.5 ani , cautam locuri in afara orasului pana la 300 km distanta, pt un weekend.
mersi

http://www.tyrrellmuseum.com/ -> de departe cel mai mishto muzeu vazut in Ca. $15 de persoana e un joke.
Banf, Jasper -> de preferat Jasper ca sant multe animale. Sub $250 pe noapte cazare cred ca e cam greu.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde carmen99 » 02 Iun 2015, 19:33

capsunar scrie:
carmen99 scrie:Salut,
mersi

http://www.tyrrellmuseum.com/ -> de departe cel mai mishto muzeu vazut in Ca. $15 de persoana e un joke.
Banf, Jasper -> de preferat Jasper ca sant multe animale. Sub $250 pe noapte cazare cred ca e cam greu.

Mersi pt raspuns, dar as vrea sa adaug si eu ceva din experienta mea :
Frumos muzeul din Drumheller, am fost recent, dar pt unii copii mici nu ii prea indicat, copilul meu chiar s-a speriat rau in unele raioane si numai in brate am putut tranversa.
Banff-ul ar mai merge dar daca ar fi copilul mai mare , nu prea am vazut ceva 'fun' pt varsta respectiva.
Jasper-ul ii ceva care necesita mai mult de 2 zile , de la mine pana acolo ii in jur de 6 ore de condus .

Totusi ma gandeam daca stie cineva ceva lacuri unde se poate si scalda, mai ales ca se anunta 28C pe weekend :D , loc de gratarel :D si de drumetii .
carmen99
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde carmen99 » 08 Iun 2015, 07:22

Am fost in acest weekend la Kinbrook Island, care este situat la ~ 200k est de Calgary.Foarte frumos lac cu o plaja de nisip destul de mare si apa foarte curata, un pic cam rece. Plin de copii.
Recomandabil si sigur mai facem o vizita prin august cand apa speram sa fie mai calda.
carmen99
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Jana Bobok » 01 Noi 2016, 21:52

Ce alte locatii cunoasteti in preajma Calgary care pot fi vizitate? Lacuri frumoase, parcuri, muzee, expozitii?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Best wishes, Jana!
Jana Bobok
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Înapoi la Canada - Alberta - Rubrica locala