• Publicitate

Alaturi de România!

Integrarea si viata in provincia Alberta (Calgary, Edmonton, Red Deer, Fort McMurray). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Alaturi de România!

Mesajde canin » 10 Feb 2017, 12:47

Petrica Rusu scrie:
canin scrie:
Petrica Rusu scrie:O pierdere de timp probabil doar pentru tine!
Go go Rusule!

Ar trebui sa fie si pt tine, caninule.

Rusule esti in totala eroare si ma intreb de ce?

Pai cum sa fie pentru mine o pierdere de timp ? Postul vizeaza organizarea unui protest in Edmonton in sustinerea celor care se desfasoara in RO!

Eu ma aflu in RO ... lol!

Tare as vrea sa inteleg mesajul tau (stiu ca luatul la misto e specific dar .... faceti-o intr-o maniera placuta .... macar lasati si voi asa o farama de zambet..... asa sec si fara sens denota lipsa voastra de inspiratie! :) )!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 109 ori

Publicitate

Mesajde Tavi » 10 Feb 2017, 13:15

canin: incerc sa iti explic eu ce vrea sa transmita Petrica Rusu (dar si altii). E preferabil sa iti canalizezi atentia spre o tara, cea unde vrei/poti sa traiesti. Ai fi uimit sa constati ca ai sanse reale mai mari sa influentezi pozitiv comunitatea din Canada decat cea din Romania.

Traind cu un picior in RO si cu celalalt in CA va subminati singuri sansele de a reusi si de a fi fericiti.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde canin » 10 Feb 2017, 13:31

Imi permit sa te contrazic pentru ca extrapolezi!

In cazul nostru este vorba despre un protest al romanilor (care poate avea loc oriunde s-ar afla ei) ...nu e vorba aici de trait cu un picior in groapa si unul pe marginea ei! Oricum, daca ai antrenament si poti face spagatul te asigur ca nu te subminezi deloc!

Peace to you!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 109 ori

Mesajde kinghand » 10 Feb 2017, 13:50

DonTavo scrie:
oana_p8 scrie:https://www.facebook.com/events/766730573476528/?ti=icl

mai bine ti-ai vedea de Canada ta si ai lasa pe altii sa se ocupe de Romania...

.... si tu mai bine ti-ai vedea de Romania ta si ai lasa pe altii sa se ocupe de Canada....
poate imi detaliezi si mie unde-i lipsa de respect intr-o fraza ca asta....
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand
Imi place aici si raman...

A multumit: 83 ori
I s-a multumit: 26 ori

Mesajde Tavi » 10 Feb 2017, 14:14

canin scrie:In cazul nostru este vorba despre un protest al romanilor (care poate avea loc oriunde s-ar afla ei) ...nu e vorba aici de trait cu un picior in groapa si unul pe marginea ei! Oricum, daca ai antrenament si poti face spagatul te asigur ca nu te subminezi deloc!

Ma informez despre ce se intampla zilele astea in Romania si ma bucur ca tabara pro-Occident/democratie/civilizatie pare sa castige (chiar daca cu pasi mici) teren.

Pe de alta parte, discutii, mitinguri, etc. in Canada despre ce se intampla zilele astea in Romania - este lipsit de sens iar strategic vorbind in detrimentul intereselor romanilor care militeaza impotriva PSD&ALDE. De ce? Daca retii, anul asta la final ar trebui ca romanii (si bulgarii) sa poata incepe sa viziteze Canada fara vize turistice. Sunt singurii cetateni ai UE care inca nu au acest drept. Iar instabilitatea curenta din Romania nu este nicidecum de natura a ajuta decizia guvernului canadian de a pune in practica angajamentul luat anul trecut. Canada este o tara stabila dpdv politic si care prefera sa aiba parteneri asezati, nu de tipul celor jucatori de alba/neagra.

Romanii din Canada, daca vor sa ajute efectiv, o pot face suindu-se intr-un avion, calatorind in Romania si luand pasnic parte la manifestatiile de acolo. Nu pe facebook si nu la vreun Starbucks din Edmonton (nu stiu daca stii, dar in Canada nu e incurajat sa faci campanii pro/impotriva situatiilor politice din alte tari - exista cateva exceptii, dar sunt lansate de comunitati mari si impotriva unor abuzuri clare impotriva drepturilor omului, de ex. sustinatorii Falun Gong si altii asemenea). Dar acolo s-a lucrat de la inceput cu PR profesionist. Nu poti explica un Dragnea unui canadian in cuvintele tale proprii, crede-ma.

Cat priveste spagatul, majoritatea celor pe care ii cunosc si care il fac sau l-au facut intre RO/CA au esuat, intr-un fel sau altul. Iti doresc succes sau reusesti acolo unde ei n-au. Sau esti cumva Mircea Badea? :P
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde DonTavo » 10 Feb 2017, 14:33

kinghand scrie:
DonTavo scrie:
oana_p8 scrie:https://www.facebook.com/events/766730573476528/?ti=icl

mai bine ti-ai vedea de Canada ta si ai lasa pe altii sa se ocupe de Romania...

.... si tu mai bine ti-ai vedea de Romania ta si ai lasa pe altii sa se ocupe de Canada....
poate imi detaliezi si mie unde-i lipsa de respect intr-o fraza ca asta....

Sper ca esti in stare sa exprimi niste idei mai bine in Engleza/Franceza decat o faci in Romana.... daca nu, stai lnisit ca sunt tomberoane, chistoace si vitrine de magazin si pentru tine...
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 30 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Alberta - Rubrica locala