• Publicitate

Alaturi de România!

Integrarea si viata in provincia Alberta (Calgary, Edmonton, Red Deer, Fort McMurray). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Alaturi de România!

Mesajde kinghand » 10 Feb 2017, 15:01

DonTavo scrie:
kinghand scrie:
DonTavo scrie:
.... si tu mai bine ti-ai vedea de Romania ta si ai lasa pe altii sa se ocupe de Canada....
poate imi detaliezi si mie unde-i lipsa de respect intr-o fraza ca asta....

Sper ca esti in stare sa exprimi niste idei mai bine in Engleza/Franceza decat o faci in Romana.... daca nu, stai lnisit ca sunt tomberoane, chistoace si vitrine de magazin si pentru tine...

bai DonTavo pentru mine tu nu esti un partener de discutie,
ti-as spune eu mai multe da ma abtin, din respect pentru altii,
du-te linistit la culcare in fundatura din care ai iesit... n-o sa-ti simta nimeni lipsa...
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 83 ori
I s-a multumit: 26 ori

Publicitate

Mesajde Isostar » 10 Feb 2017, 15:54

Poate nu stiti, dar in Toronto a fost o manifestare de sustinere a evenimentelor din Romania. S-a intamplat in week-endul trecut, in piata din fata primariei. Am cunoscuti care au fost acolo, desi unul dintre ei nu o votat nici macar o data, in RO sau CA...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde Petrica Rusu » 10 Feb 2017, 16:16

canin scrie:Rusule esti in totala eroare si ma intreb de ce?

Pai cum sa fie pentru mine o pierdere de timp ? Postul vizeaza organizarea unui protest in Edmonton in sustinerea celor care se desfasoara in RO!

Eu ma aflu in RO ... lol!

Tare as vrea sa inteleg mesajul tau (stiu ca luatul la misto e specific dar .... faceti-o intr-o maniera placuta .... macar lasati si voi asa o farama de zambet..... asa sec si fara sens denota lipsa voastra de inspiratie! :) )!

Dupa cum ti-a ine explicat si Tavi, protestele astea din Ca de sustinere a protestelor din Ro chiar sint o pierdere de vreme. Nu rezolvi nimic, cel mult eventual iesi la o bere cu niste cunoscuti de pe la proteste. NU era vb de tine personal, ci doar de protestul din Deadmonton.
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde canin » 11 Feb 2017, 01:45

Petre ....eu am vazut ca mi te-ai adresat direct (folosindu-mi userul!) si atunci logic ca mesajul imi era adresat doar mie!

Oricum nu-i bai (luati-o si tu si Tavo ca si cand eu as fi un obtuz la minte si de neinteles .... ca nu-i bai : cum am mai spus)

...DAR .... cu toate astea raman la parerea ... ca nu-i pierdere de vreme in a protesta inafara RO (felicit pe aceasta cale pe toti care si-au "pierdut si isi vor pierde timpul intr-o astfel de maniera!").

Stirile interne din RO au preluat protestele romanilor de afara .... cel putin cei din RO traiesc un sentiment, cat de mic .... de unitate/solidaritate, sentiment/caracteristica destul de rara intalnita in general la romani! De ce sa nu ne bucuram si sa apreciem asemenea gest? De ce sa taiem macaroana celor care posteaza pe acest forum pe acest subiect firbinte!?

Au fost proteste in Bulgaria, Serbia, Muntenegru, Albania etc de sustinere pentru RO facute de bulgari, sarbi (deci de autohtoni !!!!). Pai sa protesteza strainii pentru noi, iar romanii (de afara) sa stea sa se uite (sau sa considere ca tine ca este o pierdere de vreme/si 10-15 minute daca te duci si flututi un steag CONTEAZA!) ????

Cei din USA ne-au dat exemplu (strategie pe care si cei anti-Trump ar putea sa o urmeze!)
https://vocea.biz/social/2017/feb/07/pr ... la-romani/

Go Go Oana!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 109 ori

Mesajde canin » 11 Feb 2017, 05:12

DonTavo scrie:... Chiar mi-as dori sa povestesti cum dai cu matura sau strangi cosuri prin parcare la Wallmart, sau cum te duci cu miloaga dupa ajutor social amagindu-te ca vei face cursuri si o sa ajungi si tu "realizat". O sa ajungi pielea p..ii si o sa schelalai dupa situatia pe care ai avut-o in Bucuresti si dupa banii pe care i-ai bagat in economia Canadiana.

no comment
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...