• Publicitate

depunere dosar II 2016

Raspunsuri la intrebari despre emigrarea in Canada puse de catre cei care aplica din Republica Moldova. Consultatii virtuale si opinii personale. Informatie utila atat pentru noii veniti cat si pentru cei care ii sustin de acasa. Atentie: aceasta rubrica este singura unde este permisa publicarea de continut in limba rusa.
Reguli forum
Atenție: rubrica "Republica Moldova" este destinată numai conversațiilor în limba rusă și temelor care se adreseaza DOAR celor din Republica Moldova. Subiectele care îi privesc și pe români vor trebui publicate în rubrica în care se potrivesc cel mai bine din RESTUL rubricilor forumului.

Astfel, este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri/oferte oferte de joburi sau locuințe, precum și anunțuri legate de procesul de emigrare în această rubrică (destinată exclusiv comunicării între utilizatori în limba rusă și/sau pe probleme specifice comunității din Republica Moldova). De asemenea, este INTERZISĂ publicarea de subiecte în dublu exemplar, respectiv atât la rubrica "Republica Moldova" cât și la rubrica destinată românilor.

Pentru anunțuri de cereri/oferte de joburi sau locuințe folosiți rubrica locală din zona unde locuiți sau în care căutați/oferiți job.

Pentru anunțuri legate de procesul de emigrare (formalități, timeline-uri, acte, teste limbă etc.), folosiți rubrica "Canada - Emigrarea pe partea franceză/Quebec" sau "Canada - Emigrarea pe partea federală/engleză", după caz.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: depunere dosar II 2016

Mesajde bulgaru tatiana » 01 Noi 2017, 06:09

alexandrovici scrie:salutare Tatiana!
si noi am primit ieri acelasi mesaj de la Ministerul de Imigrari privind faptul ca avem anumite servicii gratuite de care putem beneficia inainte de a ajunge in Canada, insa sa inteleg ca mesajul cu IV trebuie sa parvina de la Ambasada Canadei in RO. nu inteleg nimic, parca nu ar exista nici o conlucrare intre cei functionarii din CA si cei de la Ambasada. nu stiu ce sa fac sa scriu ceva scrisorele sau sa mai astept ca va veni totusi IV?

Cred ca ar trebui sa mai asteptam luna aceasta si daca nu primim nimic pina la sfirsitul lunii le scriem.
D1-09.11.2015
A.M.- 19.04.2017
bulgaru tatiana
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde canin » 01 Noi 2017, 12:10

bulgaru tatiana scrie:Eu am scris pe mailul ambasadei, le-am cerut sa verifice e-mailul care mi l-au trimis si faptul ca lipseste atasamentul. Am primit ieri un alt e-mail in care cei de la Ministerul de Imigrari mentioneaza faptul ca avem anumite servicii gratuite de care putem beneficia inainte de a ajunge in Canada, adica diferite organizatii care te pot ajuta pentru o integrare mai rapida. Nu am primit invitatie pentru viza, asteptam.

Si eu am primit la fel (ca raspuns la unul dintre e-mailuri...cred ca am dat vreo 4) ...desi in semnatura apare Ministerul de Imigrari, sub semnatura apare si ambasada ....deci eu cred ca ambasada trimite aceste emailuri (vedeti de pe ce email va vine....mie mi-a venit de pe emailul utilizat de ambasada [email protected])!

In plus, mie ...printr-un alt email (sosit aseara) mi se cereau copiile pasapoartelor noi/valabile (sotie si copil) ...cele trimis initial expirand intre timp....le-am trimis scanate pe email tot azi....!

Semne ca se lucreaza, dar lent! Sunt invadati cica de bulgari cu ETA!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 57 ori
I s-a multumit: 99 ori

Mesajde bulgaru tatiana » 02 Noi 2017, 03:05

canin scrie:
bulgaru tatiana scrie:Eu am scris pe mailul ambasadei, le-am cerut sa verifice e-mailul care mi l-au trimis si faptul ca lipseste atasamentul. Am primit ieri un alt e-mail in care cei de la Ministerul de Imigrari mentioneaza faptul ca avem anumite servicii gratuite de care putem beneficia inainte de a ajunge in Canada, adica diferite organizatii care te pot ajuta pentru o integrare mai rapida. Nu am primit invitatie pentru viza, asteptam.

Si eu am primit la fel (ca raspuns la unul dintre e-mailuri...cred ca am dat vreo 4) ...desi in semnatura apare Ministerul de Imigrari, sub semnatura apare si ambasada ....deci eu cred ca ambasada trimite aceste emailuri (vedeti de pe ce email va vine....mie mi-a venit de pe emailul utilizat de ambasada [email protected])!

In plus, mie ...printr-un alt email (sosit aseara) mi se cereau copiile pasapoartelor noi/valabile (sotie si copil) ...cele trimis initial expirand intre timp....le-am trimis scanate pe email tot azi....!

Semne ca se lucreaza, dar lent! Sunt invadati cica de bulgari cu ETA!

Și noua ne-a venit răspunsul de pe emailul ambasadei, pașapoartele le avem valabile, până la sfârșitul lunii sperăm să primim și I.V.
D1-09.11.2015
A.M.- 19.04.2017
bulgaru tatiana
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde canin » 02 Noi 2017, 03:37

Viza trebuie aplicata pe pasapoartele inca valabile.....apoi daca pleci (si ele expira intre timp) ...iesi din tara cu cele doua pasapoarte (cel nou + cel vechi care are viza aplicata* asta inseamna ca atunci cand faci pasaportul nou ceri sa nu ti-l opreasca pe cel vechi - cum se face de obicei)

mai bine ar fi sa-ti schimbi pasapoartele si cand vine invitatia IV sa le trimiti pe cele noi....oricum te vei descurca in ambele cazuri!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 57 ori
I s-a multumit: 99 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Aplicanti din Republica Moldova (ROM-RUS)