• Publicitate

Dosarul I depus pe 01.10.2011

Raspunsuri la intrebari despre emigrarea in Canada puse de catre cei care aplica din Republica Moldova. Consultatii virtuale si opinii personale. Informatie utila atat pentru noii veniti cat si pentru cei care ii sustin de acasa. Atentie: aceasta rubrica este singura unde este permisa publicarea de continut in limba rusa.
Reguli forum
Atenție: rubrica "Republica Moldova" este destinată numai conversațiilor în limba rusă și temelor care se adreseaza DOAR celor din Republica Moldova. Subiectele care îi privesc și pe români vor trebui publicate în rubrica în care se potrivesc cel mai bine din RESTUL rubricilor forumului.

Astfel, este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri/oferte oferte de joburi sau locuințe, precum și anunțuri legate de procesul de emigrare în această rubrică (destinată exclusiv comunicării între utilizatori în limba rusă și/sau pe probleme specifice comunității din Republica Moldova). De asemenea, este INTERZISĂ publicarea de subiecte în dublu exemplar, respectiv atât la rubrica "Republica Moldova" cât și la rubrica destinată românilor.

Pentru anunțuri de cereri/oferte de joburi sau locuințe folosiți rubrica locală din zona unde locuiți sau în care căutați/oferiți job.

Pentru anunțuri legate de procesul de emigrare (formalități, timeline-uri, acte, teste limbă etc.), folosiți rubrica "Canada - Emigrarea pe partea franceză/Quebec" sau "Canada - Emigrarea pe partea federală/engleză", după caz.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Dosarul I depus pe 01.10.2011

Mesajde stancik » 20 Oct 2011, 16:55

Salutare la toata lumea ... Am elaborat acest topic pentru informatii utile ce ar putea aparea la cei ce au facut primul pas, si anume: cei care au depus I-ul Dosar in aceasta perioada!!! La rindul meu si eu sint la moment in asteptare de raspuns, deaceea as dori ca cei ce sint in aceeasi situatie cu dosarele depuse in aceasta perioada, sa ne alaturam " aici " ... M-as bucura sa gasesc noi amici fiind in aceeasi situatie ...
Mersi tuturor, bafta si mari succese in continuare !!!
stancik
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde popovdorina » 21 Oct 2011, 02:01

Salut ,credca vom si nou in topikul tau ,,speram sa nu mai intervina nici o problema ca sa nu-l putem trimete ,,asteptam banca sa ne dee cardu miercuri si pina vineri trimetem dosarul...spunemi voi kum ati akitat pentru dosar daca prin card atunci in ce valuta ati pus pe card???
DCS - 11.11.11
Perm124 18.03.2014
Interviu 16.06.15
FM 07.01.16
AM 25.1.16
popovdorina
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde stancik » 21 Oct 2011, 12:16

Salut ...
Deci, ceea ce priveste de achitare ... procedura e simpla ... dupa metoda cu cardul bancar. Eu mi-am facut cardul la "VictoriaBank" si am depus pe el suma respectiva in euro ... am depus atit, incit convertind in $ canadeji sa-mi iasa suma cuvenita ... si apropo, sigur ca ar fi de dorit sa depuneti in asa fel, incit sa va iasa cel putin cu vreo 20-25 de $ mai mult ( caci cursul permanent se schimba si sa nu sa se primeasca ca la moment cind ei vor scoate acesti bani sa nu va ajunga ) :D
Si la depunerea documentelor ... este un formular aparte, unde introduceti numarul cardului ( si anume: acele 16 cifre ale cardului ( "de sus" - de pe el) si introduceti data expirarii ) si atit ...
Deja cind " Ambasada Canadeza de la Vienna ) va deschide dosarul vostru pentru examinare, ei au o posibilitate conform acestor 16 cifre sa faca singuri transferul acesta banesc ... E aproximativ aceeasi procedura ca si a face o achitare on-line la anumite servicii sau spre ex: de a achita cu cardul bancar un bilet la avion ...
Bafta si mari succese cit mai curind sa faceti marele prim pas ...

Iata de ce aveti nevoie " Paiement par carte de credit "
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... ent-fr.pdf
stancik
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde kia777 » 21 Oct 2011, 15:49

Salut,noi tot suntem la 1 etapa si ne mai ramine sa ne clarificam cu scrisorile acestea de la serviciu.Nu ne este prea clar ce fel de confirmare e nevoie de la serv. undeva pe forum am gasit ca e nevoie doar de confirmare precum ca din data cutare pina in prezent activez in calitate de ..la firma ..si atit ,in alta parte am gasit inform.ca mai trebuie de adaugat si nr. de ore lucrate, functiile care le aveai de facut ...,si in genere cu ce te ocupai.Spunetimi va rog care varianta e mai buna ,sau este o a 3 varianta?Si inca ceva ,certificatul de la fondul de pensie sau de la fisc precum ca achit impozitele e necesar acum la 1 dosar sau nu?Mersi mult.
DCS 30.11.2011
Bani extrasi 14.04.2012
ACC 20.04.2012
tefaq B2/B2 28.01.2013
kia777
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde popovdorina » 21 Oct 2011, 16:01

Stancik de ce ati ales sa puneti anume in euro???
d avoi kiti plecati familie??? singur ?? familie cu copil ???
DCS - 11.11.11
Perm124 18.03.2014
Interviu 16.06.15
FM 07.01.16
AM 25.1.16
popovdorina

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde stancik » 24 Oct 2011, 07:57

Salut ... salut ... ma bucur ca deja ne inmultim, ceea ce e foarte important si cred ca merita ... :D

Deci, kia777 ... ce tine de ceriticatul de la fondul de pensie intradevar e necesar p/u I-ul Dosar, adica aveti nevoie de " extrasul din cont " ... asa el si se numeste, caci ei (la Ambasada) in primul rind pe baza aceasta va socoate stajul de munca si acest extras inca o data demonstreaza ca voi intradevar munciti oficial conform si carnetului de munca ...
Dar ceea ce tine de confirmare de la serv., e foarte simplu ... E nevoie sa va adresati la oficiul sau biroul " resurse umane " unde munciti si asa si sai spuneti angajatului ca aveti nevoie de confirmarea data precum ca intradevar munciti acolo si ei deja stiu care e situatia, ar sa va dea sa scriti o cerere la directorul general al firmei sau intreprinderii unde lucrati si atit ... daca ar aparea intrebarea p/u ce aveti nevoie, puteti sa-i spuneti ca aveti nevoie de acest document pentru o ambasada in cauza, pentru a va deschide viza ... si atit ...
Mari succese in continuare ... pe curind ...
stancik
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Aplicanti din Republica Moldova (ROM-RUS)