• Publicitate

Dosarul I depus pe 01.10.2011

Raspunsuri la intrebari despre emigrarea in Canada puse de catre cei care aplica din Republica Moldova. Consultatii virtuale si opinii personale. Informatie utila atat pentru noii veniti cat si pentru cei care ii sustin de acasa. Atentie: aceasta rubrica este singura unde este permisa publicarea de continut in limba rusa.
Reguli forum
Atenție: rubrica "Republica Moldova" este destinată numai conversațiilor în limba rusă și temelor care se adreseaza DOAR celor din Republica Moldova. Subiectele care îi privesc și pe români vor trebui publicate în rubrica în care se potrivesc cel mai bine din RESTUL rubricilor forumului.

Astfel, este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri/oferte oferte de joburi sau locuințe, precum și anunțuri legate de procesul de emigrare în această rubrică (destinată exclusiv comunicării între utilizatori în limba rusă și/sau pe probleme specifice comunității din Republica Moldova). De asemenea, este INTERZISĂ publicarea de subiecte în dublu exemplar, respectiv atât la rubrica "Republica Moldova" cât și la rubrica destinată românilor.

Pentru anunțuri de cereri/oferte de joburi sau locuințe folosiți rubrica locală din zona unde locuiți sau în care căutați/oferiți job.

Pentru anunțuri legate de procesul de emigrare (formalități, timeline-uri, acte, teste limbă etc.), folosiți rubrica "Canada - Emigrarea pe partea franceză/Quebec" sau "Canada - Emigrarea pe partea federală/engleză", după caz.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Re: Dosarul I depus pe 01.10.2011

Mesajde popovdorina » 16 Sep 2015, 12:38

Salutare ! Inca o sesiune la Chisinau , primeste lumea invitatii 28 octombrie este invitatie
DCS - 11.11.11
Perm124 18.03.2014
Interviu 16.06.15
FM 07.01.16
AM 25.1.16
popovdorina
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 14 ori

Publicitate

Specialitatea in diploma

Mesajde POA » 01 Oct 2015, 17:47

Buna seara, va rog sa ma ajutati. Am fost la o consultatie in privinta emigrarii si mi-a spus ca specialitatea mea e cam pusa sub '?", deci vreau sa va rog daca trece cineva prin asa situatie sau a trecut
Am invatat la USM licentiata in stiinte exacte, facultatea Informatica, specialitatea Management informational. Cand incerc sa fac testul de puncte, nu vad aceasta rubrica in domeniul informaticii, este doar informatica si informatica aplicata. La consultatie mi-au spus ca depinde de canadieni cum vor reactiona la denumirea de Management informational, pot sa imi ofere 16 puncte pentru ca e informatica, dar pot sa imi ofere 0 puncte pentru ca la ei nu se recunoaste anume aceasta specialitate. Poate este cineva din voi cu aceeasi specialitate si e in proces de depunere a primului dosar, va rog mult sa ma ajutati ce sa fac, merita sa merg la risc sa incep sa string primul dosar?
P.S va rog sa ma ajutati in documentatie, chiar vreau o explicatie structurata ca la 'moldoveni' :D, sunt doar cu partea informativa, in practica nu am pus nimic, nu am strins actele care trebuie etc. Merci pentru price sfat.
salutare tuturor
POA
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde POA » 01 Oct 2015, 17:50

popovdorina scrie:Salutare ! Inca o sesiune la Chisinau , primeste lumea invitatii 28 octombrie este invitatie

Imi spui si mie te rog despre ce sesiune merge vorba?
salutare tuturor
POA
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde sergiu1111 » 02 Oct 2015, 00:07

POA scrie:
popovdorina scrie:Salutare ! Inca o sesiune la Chisinau , primeste lumea invitatii 28 octombrie este invitatie

Imi spui si mie te rog despre ce sesiune merge vorba?

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... s-lieu.pdf
DCS-02.14
CSQ-11.15 (posta)
D2-11.15
Iuc-31.01.16
FM-18.02.16
AM-16.03.16
IV-30.03.16
V-27.04.16
sergiu1111
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 8 ori

Re: Specialitatea in diploma

Mesajde Dinuta3 » 02 Oct 2015, 12:06

POA scrie:Buna seara, va rog sa ma ajutati. Am fost la o consultatie in privinta emigrarii si mi-a spus ca specialitatea mea e cam pusa sub '?", deci vreau sa va rog daca trece cineva prin asa situatie sau a trecut
Am invatat la USM licentiata in stiinte exacte, facultatea Informatica, specialitatea Management informational. Cand incerc sa fac testul de puncte, nu vad aceasta rubrica in domeniul informaticii, este doar informatica si informatica aplicata. La consultatie mi-au spus ca depinde de canadieni cum vor reactiona la denumirea de Management informational, pot sa imi ofere 16 puncte pentru ca e informatica, dar pot sa imi ofere 0 puncte pentru ca la ei nu se recunoaste anume aceasta specialitate. Poate este cineva din voi cu aceeasi specialitate si e in proces de depunere a primului dosar, va rog mult sa ma ajutati ce sa fac, merita sa merg la risc sa incep sa string primul dosar?
P.S va rog sa ma ajutati in documentatie, chiar vreau o explicatie structurata ca la 'moldoveni' :D, sunt doar cu partea informativa, in practica nu am pus nimic, nu am strins actele care trebuie etc. Merci pentru price sfat.

Poți să faci Evaluation comparative des etudes efectuees hors du Quebec si vezi în ce domeniu te plasează. Respectiv o să poți să-ți calculezi punctajul. Oricum acum nu poți trimite dosarul acum ca încă nu primesc... Bafta...
Dinuta3
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 3 ori

Re: Specialitatea in diploma

Mesajde POA » 02 Oct 2015, 13:58

Dinuta3 scrie:
POA scrie:Buna seara, va rog sa ma ajutati. Am fost la o consultatie in privinta emigrarii si mi-a spus ca specialitatea mea e cam pusa sub '?", deci vreau sa va rog daca trece cineva prin asa situatie sau a trecut

Poți să faci Evaluation comparative des etudes efectuees hors du Quebec si vezi în ce domeniu te plasează. Respectiv o să poți să-ți calculezi punctajul. Oricum acum nu poți trimite dosarul acum ca încă nu primesc... Bafta...

Imi spui te rog unde pot face aceasta procedura? Multumesc
salutare tuturor
POA
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Aplicanti din Republica Moldova (ROM-RUS)