• Publicitate

Relatari interviu toamna 2013

Raspunsuri la intrebari despre emigrarea in Canada puse de catre cei care aplica din Republica Moldova. Consultatii virtuale si opinii personale. Informatie utila atat pentru noii veniti cat si pentru cei care ii sustin de acasa. Atentie: aceasta rubrica este singura unde este permisa publicarea de continut in limba rusa.
Reguli forum
Atenție: rubrica "Republica Moldova" este destinată numai conversațiilor în limba rusă și temelor care se adreseaza DOAR celor din Republica Moldova. Subiectele care îi privesc și pe români vor trebui publicate în rubrica în care se potrivesc cel mai bine din RESTUL rubricilor forumului.

Astfel, este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri/oferte oferte de joburi sau locuințe, precum și anunțuri legate de procesul de emigrare în această rubrică (destinată exclusiv comunicării între utilizatori în limba rusă și/sau pe probleme specifice comunității din Republica Moldova). De asemenea, este INTERZISĂ publicarea de subiecte în dublu exemplar, respectiv atât la rubrica "Republica Moldova" cât și la rubrica destinată românilor.

Pentru anunțuri de cereri/oferte de joburi sau locuințe folosiți rubrica locală din zona unde locuiți sau în care căutați/oferiți job.

Pentru anunțuri legate de procesul de emigrare (formalități, timeline-uri, acte, teste limbă etc.), folosiți rubrica "Canada - Emigrarea pe partea franceză/Quebec" sau "Canada - Emigrarea pe partea federală/engleză", după caz.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde inka88 » 14 Oct 2013, 14:12

IUHUUUUUUUUU!!!!!!!!!! Inca 3 CSQ-uri!!!!!
Am avut interviu cu monsieur Bisson.
Despre noi:
AP (eu) 25 ani, inginer textile si piele, stagiu 3 ani, la moment in concediu de maternitate, eTEFaQ B1/B2
AS (sotul) 27 ani, inginer electrician, stagiu 5 ani
+1 copil

Am fost programati la 10.30, dar am intrat la 9.50. Prezentare standart despre cum va derula interviul, dupa care ne-a verificat pasapoartele, diplomele de licenta, carnet de munca(AP), CNAS si atestare de la locul de munca(AP). Celebrele intrebari pentru ambii despre denumirea tezei de licenta si ce probleme am abordat in ele. In engleza a intrebat numai pe AP: cum ma numesc, cind m-am nascut si ce am facut simbata trecuta.De ce Montreal? Aici am sarit cu ofertele de lucru, logement, garderie. Nu i-a placut deloc ca am ales Montreal, cu toate ca am repetat de citeva ori, ca sintem dispusi de a ne stabili in orice alt oras, unde vom gasi de lucru.
La un moment dat, am fost convinsi ca am picat interviul, deoarece AS s-a blocat la vreo doua intrebari si de emotii mai ca nu putea rasufla si deja nici nu mai puteam sa-l ascult pe monsieur ce zice. Cind a spus cuvintul "Felicita", m-am gindit ca ce are a face cuvintul acesta cu franceza??? Cred ca s-a gindit ca sintem vorbitori de limba rusa, caci a repetat : Pozdravleaiu! Nu ne venea sa credem, la cit l-a certat pe AS pentru nivelul de franceza!
Sintem convinsi ca ne-a ajutat mult testul meu de TEFaQ si planul nostru de integrare. Interviul a durat 50 de minute.
Multumesc mult tuturor care au postat relatarile, ne-au fost de mare ajutor.
Bafta celor care urmeaza si sa ne auzim la dosarul 2!
DCS - 25.01.2011
IUC -16.01.2014
AM - 21.05.2014
IV - 18. 03. 2015
inka88
Imi place aici si raman...

A multumit: 27 ori
I s-a multumit: 23 ori

Publicitate

Mesajde csaniok » 15 Oct 2013, 12:10

qazqazqaz scrie:
Ce este scris in punctul 19 al CSQ ?

Code 130.

Dar imi pare ca asa scrie la toti...
Nu-i asa ?
DCS: 15.04.2011
ACC/OUV: 11.02.2012
Perm 124 - 10.10.2012
3 CSQ: 14.10.2013
DII 03.05.2014
csaniok

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde roza » 15 Oct 2013, 13:38

qazqazqaz scrie:A venit si rindul nostru sa relatam interviul, n'am uitat ca va sintem datori dragi forumisti cu aceasta relatare.
AP-39 ani, moasa
AS-39 ani, sudor
Interviu 11/10/2013 ara 13.30.Asteptam 3 perechi afara,la ora cuvenita ne-am apropiat de receptie si am prezentat buletinile,dupa aceia am mers toate 3 perechi in subsol, unde ne asteptamce ne va suride norocul.Iata ca ese doamna si cheama prima familie, dupa ceva timp ese d.Bois si cheama cea de-a 2 familie,am ramas in doi cu sotul si asteptam,am asteptat multisor ca in sfirsit sa apara si d.Bisson si ne invita in biroul sau la et.1.Totul se petrecea ca untr-un film deja-vu.Vreau sa mentionez ca noi deja avem vizele pentru Canada din august si controlul med l-am trecut in acelas cabinet unde am petrecut interviul,asa ca atmosfera mi-era deja cunoscuta.Domnul s-a prezentat mi-a spus cum va decurge interviul si ca la engleza va testa numai AP.Dece, se incepe;cu prezentarea pasapoartelor, aici :shock: este viza,se incep intrebari in ce mod avem viza,i-am relatat pe scurt cum am obtinut contractul.El socat, pentru 1 oara cind intilneste asa ceva, la fiecare pas exclama GENIAL,EXCELENT, TRES BIEN.Apoi a cerut diplomele, pe mine m-a intrebat ce voi lucra acolo, eu am inceput cum imi voi face evaluation comparative, cum voi adera la ordin, ii bag in nas diferite scrisori scoase de pe e-mail ca am avut une entretiene telefonic cu recrutement Sante Quebec,ca am trimis CV la centru de sanatate di n oraselul unde mergem si sunt programata pentru un interviu de cum ajungem acolo,exclama intruna,era plin de emotii pozitive, dealtfel cum eram si noi.Apoi mi-a cerut atestation de travail si CNAS.Cnas-ul si la oprit lui.Ne-a intrebat de fete unde vor merge la scoala ca vede ca e o diferenta mare intre ele de zece ani,i-am lamurit cum e sistemul de educatie si ca deja fetele sunt inscrise la scoala,de fiecare data raminea mirat-si zicea intruna ca suntem bine pregatiti.Ne-a intrebat cum e cu transportul in acel orasel si cum ne vom deplasala serviciu.Acuma cu engleza:m-a intrebat ce nivel am eu ii zic ca debutant el a zis ca e ok,si ma intrebat cum ma cheama, ce cetatenie am,citi copii am,si citi ani are fiica mai mare,apoi citi ani am eu-aici deja i-am raspuns in franceza si unde am izbucnit cu totii in ris, el a zis ca e ok si mergem mai departe, sotul aproape cu desila i-a aratat niste poze de la lucru,si de passe-temps i-a spus cu ce se ocupa, eu poze de-a copiilor, apoi mi-a lamurit unde fata mai mare trebue sa mearga la scoalasi ce trebue sa urmeza cum sa termine studii univ.s.a.m.d.Apropo, de diplome,paremi-se le controleaza pe internet, cel putin asa ni sa parut noua.A mai zis ca plecind intr-un orasel mai mic ne vor astepta cu covorul rosu,asa si sa exprimat- "sur le tapis rouge", si ca cubecosii sunt foarte amabili si ca se vor aferi sa ne dee o mina de ajutor.Stiam de la inceput ca vom primi CSQ. am primit 4 CSQ dupa aproape 3 ani de asteptare. Nici cind am primit viza si invitatia la interviu nu am avut asa mare bucurie.Bucurie amara-dar se merita amarul din plin.Cu toata indrazneala la urma sotul a cerut permisiunea si m-a facut o poza cu domnul Bisson,a zis ca pentru arhiva familiei si sa avem ce arata la nepoti.El a ris cu pofta, dar a zis sa nu o postam pe internet, cred ca ne vom tine de cuvint.Si in final parerea mea, totul e hotarit de acolo, la interviu e doar verificarea actelor in original si sa te vada la fata, chiar daca nu ai un nivel mare de franceza dar esti bine pregatit, la curent cu tot sistemul de emigrare atunci reusita de 99% e in buzunar,important e sa-l intelegi dar ca raspunzi cu greseli asta putin conteaza.De fapt asta e parerea mea, le multimesc tuturor activistilor de pe forum si celor ce au relatat intervul.E foarte important rela tarile, nu va leneviti si faceti descrieri,nu e bine cind ne comportam ca trintorii sa mincam numai mierea trebue si de muncit.Succese tuturor in continuare.Mine se incepe o perioda grea si placuta,zborul... poate mai tirziu mai vin cu relatari.Referitor la punctaj a zis ca am acumulat peste 80.PA,PA la toti.

Felicitari!!!!Bravo!!!!Si integrare cit mai usoara in Quebec, multa bafta pe pamint canadian!!!! Veti reusi, oamenii ambitiosi totdeauna reusesc, aveti atita energie, ca veti reusi cu siguranta, si sper sa ne intilnim peste un an pe pamint canadian sa sarbatorim realizarile frumoase. Mult succes!!!!
roza
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Relatare de pe 16 oct

Mesajde Delia23 » 16 Oct 2013, 09:08

AP 35 ani profesor romana/italiana
AS 40 ani inginer telecomunicatii
Am fost programati pe 16.10 13:30 la domnul B.Bisson am inceput pe la 14.Interviul a durat 40 minute. Ne-a explicat cum va decurge interviul dupa care a urmat verificarea actelor ( pasapoarte, certificate nastere copii, cartea de munca, certificat CNAS) . Intrebari ce voi lucra unde anume si ca acolo nu se preda italiana prin scoli, dar m-a sfatuit sa incerc la scoli private si la colegiu. A vrut sa vada chiar oferte aveam doar 3, dar i-am explicat ca nu toate ofertele sunt publicate si pot cauta pe la scoli. Trebuie de demonstrat un loc de munca sigur pe specialitate in orasul in care emigrati. Am avut o coala A1 projet d’ immigration unde era indicat totul CLE, RAMQ, E, G ecc. I-a placut mult. Prin mapele cu ghidurile noastre nu s-a uitat de loc, doar ne-a zis ca vad ca sunteti bine pregatiti. AS a fost intrebat ce face la lucru doar. In engleza intrebari simple unde am calatorit, ce am vazut, ce face prietena pe care am vizitat-o. Despre copii ne-a intrebat daca invata franceza, noi aveam o mapa cu diplomele de la scoala a fetei mai mari si desenele ei si ne-am laudat ca vrea sa devina pictorita si va avea un viitor la Q, i-a placut mult.
Multumim mult celor ce au scris relatari anterior, ne-au ajutat mult.
Delia23
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Ladybird07 » 16 Oct 2013, 17:05

Buna la toata lumea si felicitari celor ce au luat CSQ!
Venim si noi cu o relatare.
AP : 32 ani, profesor engleza/franceza, stagiul 10 ani (franc. 10/10, engl. 11/11)
AS : 32 ani, manager de proiecte, stagiul 5 ani (franc. 6/5, engl.10/10)
Enfant à charge: 1 (4 ani)

De cum am intrat, domnul de la receptie ne-a sugerat sa nu coborim in subsol, ci sa ramanem sus, pentru acolo primeste ofiterul nostru. Deja stiam deci ca vom fi la Benoit Bisson!
Am intrat cu 30 de minute mai tarziu de ora programata, interviul a durat exact o ora (care zboara foarte repede, apropo).
Dupa ce am aranjat pe masa toate cele 7 kg de « hartie » :), Monsieur (care vorbeste o franceza cu accent quebecois) a inceput cu prezentarea oficiala si a mentionat ca acest interviu are scopul de a verifica veridicitatea informatiei din DCS.
A inceput cu pasapoartele, certificatul de nastere a copilului, apoi a cerut diploma de magistru AP (am prezentat doar originalul + anexa, fara nici o traducere!). A intrebat tema tezei de master si m-a rugat sa-i explic despre ce am scris in ea. Licenta nu l-a interesat.

Apoi a cerut diploma de licenta AS. L-a rugat sa-i vorbeasca despre tema tezei de licenta. Apoi AS a mentionat ca intre timp a mai obtinut o diploma de licenta - in drept. Desi aveam pregatite copii conforme cu originalul, nu le-a cerut. S-a uitat fugitiv in diploma, l-a intrebat de ce a hotarat sa faca o alta facultate, apoi au discutat despre tema tezei de licenta in drept.

A trecut iar la AP : - Aveti un copil, da? Reiese ca ati stat in concediu de maternitate? De cand si pina cand? Aici am scos Attestation d’emploi, unde erau mentionate toate aceste lucruri. S-a uitat fugitiv prin Attestation si a intrebat: Vous avez CNAS? :) A intrebat daca poate sa si-l pastreze, dar nici macar nu l-a deschis. Carnet de munca si fluturasi nu a cerut. De la AS, deasemenea: nici attestation, nici CNAS, nimic! Nici macar ce face la lucru nu l-a intrebat.

Ne-a intrebat daca avem rude in Q., unde sta, cu ce se ocupa si ne-a rugat sa-i aratam careva acte confirmative ca sta anume acolo (Montreal). La prezentarea bail-ului, a zis ca nu e un document semnificativ, pentru ca oricine il poate gasi pe internet. Noi am avut insa si facturi, si copia cardului de rezident, si declaratia pe venit. A ramas multumit.

Cat cautam documentele fratelui, a observat ca am diploma Tefaq - si-a oprit o copie. L-a intrebat si pe AS daca are Tefaq. Am zis – nu. A zis – OK. Apoi m-a intrebat daca am test de engleza. I-am zis ca este prea costisitor pt bugetul nostru. Atunci mi-a zis ca o sa-mi puna cateva intrebari in engleza. A intrebat daca am fost vreodata intr-o tara anglofona si ce am vizitat acolo. I-am povestit despre UK, ce am facut acolo si ce am vizitat, apoi m-a rugat sa-i zic intreg itinerarul, a intrebat daca am zburat direct din Chisinau si cu care companie aeriana. Cam atat a fost la engleza.

A urmat: unde vrem sa ne instalam si de ce. Nu prea a fost incantat sa auda de Montreal, si nici de Laval, i-am explicat insa ca intentionam sa stam acolo doar primul timp (mai aproape de frate), iar daca vom gasi oferte de lucru in alta parte, ne vom muta cu placere.

A intrebat ce avem de gand sa lucram acolo, daca e nevoie de ordin pentru aceasta si care sunt salariile medii. Aveam toata info de pe IMT en ligne, am rasfoit-o si am comentat putin.
A intrebat daca am gasit oferte, le-a rasfoit. Si pe ale AP, si pe ale AS. Ne-a sfatuit sa nu ne uitam ca in Montreal sunt 20 oferte pentru ca la ele ar putea candida 100 de persoane, in timp ce in alta parte sunt 1-3 oferte, dar nu sunt doritori de a lucra.

Apoi a cerut oferte logement, i-am aratat vreo 8, a intrebat ce inseamna 4 1/2.

Cam atat. Nici macar CAF nu ne-a cerut.
Apoi ne-a intrebat : Vous êtes plutôt roumains ou russes? Stiam de ce ne intreaba acest lucru :) A urmat : FELICITARI! Vous êtes acceptés!

Apoi s-a auzit imprimanta si Monsieur a semnat frumoasele si mult-asteptatele noastre CSQ-uri, cate doua bucati pentru fiecare! Ne-a explicat de ce la AP in CSQ la nom à la naissance apare numele de dupa casatorie, iar la autre nom – numele la nastere. AS i-a zis ca stim deja despre aceasta din forumuri si el ne-a intrebat care forumuri citim, realizat.com? :) Dupa care ne-a intrebat care este ofiterul preferat pe forum! :) I-am zis ca toti sunt preferati, iar el a zis ca stie despre « doamna de fier » si a ras.

Apoi Monsieur ne-a explicat ce sa facem mai departe, ne-a zis ca cea de-a doua etapa poate sa dureze pina la 14 luni, ne-a dat multe sfaturi despre echivalare, francizare s.a. pentru care ii multumim mult!

Nu ne-a spus cate puncte am acumulat, si nici nu comenta pe parcursul interviului acest lucru. Stim doar ca pina la interviu aveam 64 de puncte, astea fara engleza AP, franceza AS si adaptabilitate.

Apropo, uitandu-ne acasa deja prin CSQ-uri, am vazut ca la AS este indicat CNP-ul conform primei diplome (desi i-a zis ca vrea sa lucreze in domeniul celei de-a doua, si ofertele erau tot din a doua), iar regiunea unde vrem sa ne stabilim este Monteregie, asa cum indicasem in 2011 in DCS, si nu Montreal, cum am vorbit la interviu. De aici si concluzia ca CSQ-urile noastre erau pregatite cu mult inainte de interviu :)

Bafta tuturor care urmeaza sa aiba interviul maine si spor la pregatiri celor cu interviul in noiembrie-decembrie! Va dorim sa aveti parte de un ofiter la fel de bun precum au fost toti cei 3 ofiteri din sesiunea noastra!
D II - 30.10.13
IUC - 11.12.13
FM - 06.02.14
AM - 10.03.14
IV - 01.04.14
V - 06.05.14
Zbor 20.08.14
Ladybird07

Mesajde Tatiana_30 » 17 Oct 2013, 05:11

salutare!!
nu am scris niciodata aici pe forum, dar intotdeauna m-am condus de sfaturile de aici. Am avut astazi interviul mult-asteptat si am hotarit sa las si eu o relatare. :)
Interviul cu Dl Benois Bisson
AP: 30 ani, franceza intermediara, studii limbi straine, experiente de lucru la un centru de apel
AS: 33 ani, franceza intermediara, studii radioelectronica, experienta de lucru nu in domeniu, intreprintere de stat.
1 copil - 10 luni

Am intrat, ne-am facut comozi, Dl Benoit ne-a relatat cum va decurge interviul. M-a intrebat despre studii, experienta de mulca, unde vrem sa ne stabilim, ofertele de profesii, ofertele cu logement. Din intrebari deasteptate - care este autorul meu preferat. Am vrut sa zis despre cotizatii de la cnas, sa atrageti atentia celor de la cnas ca aveti nevoie de cotizatii pentru ultimmi 5 ani incheiati , adica din 2008. Pentru ca noi cu sotul am facut din 2009 si ne-a zis ;a interviu ca a trebuit sa fie din 2008. Am avut emotii la aceasta etapa, credeam ca ne pica. M-a testat si la engleza ( pentru ca vorbesc si engleza) . Ne-a intrebat despre regiunile unde vrem sa ne stabilim si de ce.
Si la urma ne-a zis ''felicitations! vous avez passe!'' si noi cu zimbetele pina la urechi am ascultat tot ce a vorbit dupa. :)

ne-a zis ce va trebui sa facem si cit este de important sa contactam les organisemes communautaires pentru ca ei intr-adevar ajuta. S-a bucuram ca nu vrem Montrealul :)

Atmosfera a fost amicala si binevoitoare, trebuie sa fiti siguri pe sine, si sa atrageti atentia la contizatii (cum am scris). In rest totul va fi bine. :)

Succese toturor!!!
Tatiana_30
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Aplicanti din Republica Moldova (ROM-RUS)