• Publicitate

Relatari interviu toamna 2013

Raspunsuri la intrebari despre emigrarea in Canada puse de catre cei care aplica din Republica Moldova. Consultatii virtuale si opinii personale. Informatie utila atat pentru noii veniti cat si pentru cei care ii sustin de acasa. Atentie: aceasta rubrica este singura unde este permisa publicarea de continut in limba rusa.
Reguli forum
Atenție: rubrica "Republica Moldova" este destinată numai conversațiilor în limba rusă și temelor care se adreseaza DOAR celor din Republica Moldova. Subiectele care îi privesc și pe români vor trebui publicate în rubrica în care se potrivesc cel mai bine din RESTUL rubricilor forumului.

Astfel, este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri/oferte oferte de joburi sau locuințe, precum și anunțuri legate de procesul de emigrare în această rubrică (destinată exclusiv comunicării între utilizatori în limba rusă și/sau pe probleme specifice comunității din Republica Moldova). De asemenea, este INTERZISĂ publicarea de subiecte în dublu exemplar, respectiv atât la rubrica "Republica Moldova" cât și la rubrica destinată românilor.

Pentru anunțuri de cereri/oferte de joburi sau locuințe folosiți rubrica locală din zona unde locuiți sau în care căutați/oferiți job.

Pentru anunțuri legate de procesul de emigrare (formalități, timeline-uri, acte, teste limbă etc.), folosiți rubrica "Canada - Emigrarea pe partea franceză/Quebec" sau "Canada - Emigrarea pe partea federală/engleză", după caz.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Mesajde Ales85 » 17 Oct 2013, 10:52

Salutare,

Si noi am trecut azi interviu 17.10.2013 cu D-ul Bois. Am luat 3 CSQ!
Am fost surprinsi prin faptul ca a intrebat mai intii AS despre studii si anume despre teza de licenta si nu a permis ca AP sa intervina pantru a ajuta.
Au urmat mai mult intrebari pentru AP: studii, joburi in Canada, logement, orasul ales si alte orase cunoscute de noi. In engleza a intrabat doar pe AP despre sarcinile de serviciu si locurile vizitate in strainatate. A fost prietenos dar as spune eu destul de serios si exigent. In fine ne-a felicitat si au urmat citeva sfaturi pe viitor.
Venim cu un sincer multumesc celor care au scris si au relatat despre felul cum a decurs inteviul si au dat sfaturi utile pentru noi!
Succese tuturor la interviu si la DOS II!
DCS 04.2011
IUC 19.12.2013
FM 04.03.2014
Ales85
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde cervonet » 17 Oct 2013, 15:13

salutare la toti.vreau in primul rind sa multumesc tuturor celor care au scris relatarile pe forum.
am trecut cu succes interviul.
la 15:30
AP-modelier designer TEFAQ B2/B2
AS-medic veterinar Franceza 5/5
am intrat la orele patru la d-nul Julien Bois.
interviul a decurs o ora.
AS-unde lucrati,in calitate de cine lucrati,si ce ati scris in diploma de licenta.
AP-unde lucraz,in calitate de cine si care sunt obligatiunile la servici.
mai mult am povestit singura despre tot cw stiam.regiune unde vrem sa ne stabilim si de ce.ecole,offre d'emploi.
m-a rugat sa numesc cateva orase.si a zis sa asteptam ca trebuie sa calculeze punctajul.si apoi Felicitation!!!!!!!!!!! nu a vrut sa vada nici o mapa.
sucese mari celor ce au maine.
cervonet
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde cris1 » 17 Oct 2013, 16:07

Salutare la toti si felicitari celor care au reusit sa treaca etapa data.
Venim si noi cu relatarile noastre dupa 2 ani si 6 luni de asteptare.
In primul rind dorim sa le multumim tuturor care au postat relatarile lor, caci ne-au fost de mare ajutor.
Interviu 17.10.2013 ora 14.30 cu Doamna Christian Hout.
AP-34 ani-franceza B2/C1,
AS-34 ani- franceza B1/B1
1 copil
Interviul s-a inceput cu prezentarea scurta a procesului de desfasurare a interviului. A inceput deci cu verificarea pasapoartelor la toti membri familiei. Apoi a urmat verificarea urmatoarelor acte la AP- diploma de licenta, certificat de la locul de munca, Certificatul CNAS, fisele de salariu. Deoarece am fost in concediu de maternitate mi-a cerut documente suplimentare si aici i-am prezentat copia buletinului de maternitate tradus si copia ordinului prin care mi s-a acordat concediul de ingrijire a copilului. Verificind aceste documente ma intrebat care a fost perioada in care m-am aflat in concediul de ingrijire a copilului. Dupa verificarea actelor a recurs la testarea nivelului de limba engleza. Aici a intrebat despre functia anterioara, in ce perioada am exercitat-o si cam atit. Apoi a verificat documentele AS- acte de studii, certificate de la serviciu, CNAS, fisele de salariu. Dupa care intrebarea in engleza cu ce s-a ocupat la serviciul anterior. Acestea doar au fost intrebarile in engleza.
Dupa acesta a schimbat brusc tonul discutiei si a solicitat acte suplimentarea care sa confirme perioada de activitate a AP pentru functia anterioara, ca acelea care i le-am prezentat nu sunt suficiente. Eu am inceput atunci sa-i mai prezint niste documente insa ea foarte nenultumita a inceput tot sa afirme sa acestea nu-i spun nimic. Stiind despre reactiile spontane i-am explicat ca documentele care deja le-am prezentat sunt eliberate de angajator si numai el poate confirma perioada de activitate in functia data. A acceptat acest raspuns.
Deoarece in Dosarul I am indicat ca vrem sa ne stabilim in Montreal ne-a intrebat ce informatii avem. Aici i-am aratat planul de actiuni in care am descris toti pasii ce urmeaza sa-i facem ajungind in acest oras. Ea s-a uitat prin el si a mentionat ca este foarte bine ca am inclus in el toata informatia ce tine de sesiunile de informare, locuri de munca, inchirierea unui spatiu locativ.
A cerut sa-i prezentam oferte de munca si a apreciat ca am avut diverse oferte de locuri de munca care au tangenta cu pregatirea noastra profesionala.
Aici vreau sa mentionez ca este foarte important sa va informati bine si sa examinati profesiile pe care a-ti putea sa le exersati, sa indicati codul lor din clasificatorul national de profesii, sa stiti care sunt conditiile de angajare si ofertele existente pe piata muncii. Ea a apreciat foarte mult aceasta si ne-a dat si sfaturi pentru care profesii din cele selectate sa optam mai mult. Deasemenea a mentionat ca noi trebuie sa tindem spre a exercita profesii bune, ca nu este corect ca avind o pregatire buna si experienta profesionala, ajungind acolo, sa lucrezi persoana de menaj, chelner.
Dupa aceasta a verificat inca odata informatia pe care a introdus-o in calculator, a calculat punctele si a spus: Felicitari, sunteti acceptati. Ne-a dat explicatii despre pasii urmatori dupa care i-am multumit si am plecat bucurosi.
P.S. Dupa cum s-a mai relatat, mentionam ca Doamna este foarte binevoitoare si nici intr-un caz nu incearca sa te pice tot ceea ce trebuie sa faceci este sa va pregatiti, sa va cunoateti bine dosarul si sa fiti gata pentru reactii spontane.
cris1
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Valentyna » 21 Oct 2013, 13:28

Felicitari!!! si succese in continuare
DCS I - 07.03.2011
26.05.2014 ville Québec, Québec
Valentyna
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 16 ori

Mesajde SVETIK.BCN » 27 Noi 2013, 09:54

Salutari la toata lumea! Felicitari speciale pt /sasa8484/!!!pt mine esti un exemplu de urmat...si ma identific mult cu exigenta cu privire la doc-te...
Sant nou-venita in acest for si vreau sa va multumesc la toti pt participare activa,ajutor,sfaturi si ancurajari. Abea am primit raspuns cu deschiderea dosarului DCS/08-11-2013/,CARE DUPA MULTE AVENTURI...MERGE iNAINTE!!! Explic.. trimis la Montreal pe 20-03-2013,mi-l intorc inapoi in totalitate pe 19-06-2013 pt ca nu vroiau atestare de examen DELF A2,ci chiar originalul diplomei. L-am trimis inapoi cu originalul cerut si noile anchete /santem 3/,pe 15-07-2013...credeam ca-mi cade universul peste mine,cand am vazut dosarul intreg intors prin posta obisnuita....dupa ce m-a costat o avere sa-l fac. Dar pina la urma s-au indurat de noi si acum asteptam invitatia la interviu. Noi am aplicat din Barcelona pt ca locuim aici de multi ani si sotul e spaniol. Va rog mult..daca cineva are o situatie asemanatoare, scrieti-mi vreo experienta reala. Multumesc anticipat!
SVETIK.BCN
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Solicitare informatii

Mesajde Ady_pancu » 06 Feb 2014, 09:07

Explicati-mi si mie care sunt primii pasi in c eea ce priveste emigrarea in Canada?
Ady_pancu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Aplicanti din Republica Moldova (ROM-RUS)