• Publicitate

Relatari interviu toamna 2013

Raspunsuri la intrebari despre emigrarea in Canada puse de catre cei care aplica din Republica Moldova. Consultatii virtuale si opinii personale. Informatie utila atat pentru noii veniti cat si pentru cei care ii sustin de acasa. Atentie: aceasta rubrica este singura unde este permisa publicarea de continut in limba rusa.
Reguli forum
Atenție: rubrica "Republica Moldova" este destinată numai conversațiilor în limba rusă și temelor care se adreseaza DOAR celor din Republica Moldova. Subiectele care îi privesc și pe români vor trebui publicate în rubrica în care se potrivesc cel mai bine din RESTUL rubricilor forumului.

Astfel, este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri/oferte oferte de joburi sau locuințe, precum și anunțuri legate de procesul de emigrare în această rubrică (destinată exclusiv comunicării între utilizatori în limba rusă și/sau pe probleme specifice comunității din Republica Moldova). De asemenea, este INTERZISĂ publicarea de subiecte în dublu exemplar, respectiv atât la rubrica "Republica Moldova" cât și la rubrica destinată românilor.

Pentru anunțuri de cereri/oferte de joburi sau locuințe folosiți rubrica locală din zona unde locuiți sau în care căutați/oferiți job.

Pentru anunțuri legate de procesul de emigrare (formalități, timeline-uri, acte, teste limbă etc.), folosiți rubrica "Canada - Emigrarea pe partea franceză/Quebec" sau "Canada - Emigrarea pe partea federală/engleză", după caz.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

A fost complicat interviul

Mesajde LiliSlaSma » 16 Feb 2014, 07:14

Bradeaga scrie:Sa incepem cu relatarea....
Interviu programat la 15:30
Intrat la 15:00 (familia dinaintea mea nu s-a prezentat)
Voi începe de la început. Am ieșit din casă relativ devreme, cu 3 ore înainte de interviu, trecut pe la biserică și direct spre locul interviului. (trăiesc aproape așa că am mers pe jos). Ajuns la locul cu pricina, puțin m-am rătăcit, nu găseam adresa, mă uitam în stânga și dreapta și brusc de departe o femeie de serviciu, care ducea gunoiul de departea mă întreabă -dumita ești Bercaru? Eu spun da, ea - hai că domnul de caută de jumate de oră, căci cei care erau mai devreme nu s-au prezentat și el nu are de lucru. Eu zic bine, și intru în grabă... pe stradă erau mai multe persoane care mi-au urat succes.
Am intrat, ofițerul s-a prezentat, Benoit Bisson, a început cu chestiile generale, pentru ce el este aici, pentru ce eu sunt, cum se va desfășura interviul etc.
Mi-a cerut pașaportul, apoi a cerut diploma de studii cu anexa, a ceretat-o atent. apoi s-a început. Care este autorul preferat din politologie, eu am spus despre unul dintre autorii moldoveni, el, ma intereseaza cineva care a venit cu ceva nou în științele politice, un filozof, ceva eu Niccolo Machiavelli, el de ce , eu argumentez (aici multe cuvinte din filozofia politică) el, mai am pe cineva, eu da Russo, (iar chestii filozofice etc) el imi place și mie Russo, dar cine era împotriva teorii lui eu, nu mai țin minte el Toma D”Aquino, care spune a că omul pentru om este lup, ar trebui să ții minte aceste chestii fundamentale, eu mă suzați, dar de emoții am uitat șii îi dau un titlu de-al lui Toma D”aquino, el foarte bine.
Trecem mai departe, analizează carnetul de muncă, cere certificat de la locul actual de lucru, întrebări despre ce și cum am făcut etc. (eu am lucrat ca jurnalist, administrator rețea IT și manager publicitate.) chestii obișnuite și neinteresante.
Apoi mă întreabă care este cel mai utilizat canal media în Quebec, apoi care este cel mai cunoscut jurnal în Montreal, la prima am știut, la a doua nu... am trecut peste. Care este compoziția puterii politice în Quebec, am răspuns ok, care este problema politică discutată cel mai eu cartea de valori quebeoase el în ce constă problema eu un obligarea funcționarilor publici să renunțe la simbolurile religioase în timp ce exerită funcția mai departe o fost o discuție politică serioasă cu argumente și ontrargumente poziții și altele.
Trecem la testarea limbii engleze, aici mi-au trecut fiori puntul meu slab, am trecut peste
Apoi el mă întreabă ce vreu să lurez acolo eu, în administrația publică, el ce trebuie pentru asta? eu să echivalez diiploma el, pentru ce, eu ca să lucrez, el nu ai nevoie de asta, eu de ce? el eu am finisat ca și tine științe politice și știu despre ce vorbesc. Repetă întrebarea, ce trebuie să faci? eu spun tot ce știu, CLE, CV Letre de motivation, el asta este bine, dar nu asta este cel mai important, eu, nu știu, el ai auzit de concurs, eu desigur în fieare țară este concurs pentru funțiile publice, el foarte bine, ce este necesar pentru asta, eu răspund el foarte bine. întreabă unde vreu să locuiesc eu spun Montreal.
Brusc întreabă, vorbești limba română, eu spun da, el atunci felicitări ai fost selectat, acum voi printa CSQ-ul și îți spun mai departe ce trebuie să faci.

Destul de complicat interviul din cate am citit in text. Discutii pe teme filosofice. Eu daca am absolvit dreptul sa ma astept la intrebari despre sistemul judiciar canadian? :-)
Apropo, voi in afara de tefaq, ati prezentat si vreun certificat de atestare a limbii engleza, sau doar vi s-a testat nivelul de cunoastere a englezei la interviu?

Sotul primeste multe intrebari, cam de ce tip?
LiliSlaSma
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Anterior

Înapoi la Canada - Aplicanti din Republica Moldova (ROM-RUS)