• Publicitate

depunere dosar II 2016

Raspunsuri la intrebari despre emigrarea in Canada puse de catre cei care aplica din Republica Moldova. Consultatii virtuale si opinii personale. Informatie utila atat pentru noii veniti cat si pentru cei care ii sustin de acasa. Atentie: aceasta rubrica este singura unde este permisa publicarea de continut in limba rusa.
Reguli forum
Atenție: rubrica "Republica Moldova" este destinată numai conversațiilor în limba rusă și temelor care se adreseaza DOAR celor din Republica Moldova. Subiectele care îi privesc și pe români vor trebui publicate în rubrica în care se potrivesc cel mai bine din RESTUL rubricilor forumului.

Astfel, este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri/oferte oferte de joburi sau locuințe, precum și anunțuri legate de procesul de emigrare în această rubrică (destinată exclusiv comunicării între utilizatori în limba rusă și/sau pe probleme specifice comunității din Republica Moldova). De asemenea, este INTERZISĂ publicarea de subiecte în dublu exemplar, respectiv atât la rubrica "Republica Moldova" cât și la rubrica destinată românilor.

Pentru anunțuri de cereri/oferte de joburi sau locuințe folosiți rubrica locală din zona unde locuiți sau în care căutați/oferiți job.

Pentru anunțuri legate de procesul de emigrare (formalități, timeline-uri, acte, teste limbă etc.), folosiți rubrica "Canada - Emigrarea pe partea franceză/Quebec" sau "Canada - Emigrarea pe partea federală/engleză", după caz.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

depunere dosar II 2016

Mesajde alexandrovici » 24 Mar 2016, 14:07

Salutare!
La sfirsitul lunii ianuarie 2016 am primit CSQ. Pentru D2 lista de documente necesare am găsit-o la:
http://www.cic.gc.ca/francais/pdf/trous ... M5690F.pdf .
La capitolul plăți, scrie să vedem la punctul 3 din ghid.
Conform ghidului respectiv:
http://www.cic.gc.ca/francais/informati ... sp#pay-fee
plățile pentru dreptul de rezident permanent constituie cîte 490 CAD pentru AP și pentru soț. Copiii sunt scutiți. Reiese că noi, chiar dacă avem 2 copii trebuie să plătim 490 x2 = 980 CAD.
Totuși în formularele pe care le găsim de efectuare a plăților:
http://www.cic.gc.ca/francais/pdf/trous ... M5620F.pdf
sunt indicate sumele de 550 CAD pentru AP si sot și cite 150 CAD pentru fiecare dintre copii.

Totuși cît trebuie să achităm noi, dacă conform ghidului, atunci de unde luăm formularele?
alexandrovici
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Re: depunere dosar II 2016

Mesajde CameliaV01 » 24 Mar 2016, 14:50

Salut,
la etapa de trimitere a dosarului 2 trebuie sa achiti taxa de procesare a dosarului care constituie 550 CAD.
A doua taxa de 490 CAD o vei achita peste citeva luni (dupa ce dosarul va fi procesat, vei trece controlul medical, vei obtine invitatia la viza), aceasta va fi taxa pentru dreptul de rezident.
Deci ambele sume le vei achita (550 si 490).
Daca citesti mai atent ghidul la care ai dat linkul mai sus, vei observa ca la Paying fees sunt 2 categorii:
1. processing fee 550 (o platesti acum cind trimiti dosarul)
2. right of permanent residence fee 490 (ulterior o vei plati, cind vei obtine invitatia la viza)
CameliaV01

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde AlinaOrlova » 25 Mar 2016, 02:49

Aceste sume : prima de procesare care pentru voi v-a constitui 550+550+150+150= 1400$CAD si a doua suma de resedinta 490+490=980$CAD, le poti achita separat pe etape...sau le poti achita integral deodata. In caz ca dosarul va fi respins, a doua suma de 980$Cad va fi returnata integral. Mult succes!
DCS-01/14
ACC-04/14
CSQ 03/15.posta
D2-07/15
IUC-08/15
FM/AM-11/15
D.supl-12/15
IV-01/16
V-02/16
AlinaOrlova
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 5 ori

Mesajde alenytan_md » 30 Mar 2016, 15:31

Felicitari pentru csq, dar poti sa ne dai detalii despre dosar si in ce circumstate ati primit csq!
D1. 2.11.11
tefaq B2/B2 01.16
CSQp 04.16
dos2 06.16
iuc 1.11.16
FM 2.12.16
alenytan_md
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 7 ori

Mesajde alexandrovici » 31 Mar 2016, 06:57

alenytan_md scrie:Felicitari pentru csq, dar poti sa ne dai detalii despre dosar si in ce circumstate ati primit csq!

salutare!
daca tie interesat mai jos am plasat postarile noastre pe care le-am facut dupa interviul din decembrie 2014 si din ianuarie 2016 cind am primit CSQ. Vad ca si tu ai avut refuz la interviu, daca nu e secret spune putin despre interviu si la ce etapa acum te afli.

Re: Interviu Decembrie 2014(REFUZ)
Mesajde alexandrovici » 18 Feb 2015, 02:32

salut!
tot eu scriu la acest subiect caci nimeni nu are curajul sau vointa sa relateze ce se face mai departe cu cei care in luna decembrie 2014 ofiterul le-a spus ca le va trimite prin posta careva raspuns. uite ca ieri am primit oficial prin posta raspunsul semnat chiar de ofiterul Raimond care ne-a evaluat la Chisinau. raspunsul cuprinde doua documente oficiale cu anexe: 1. scrisoarea in care ofiterul explica ca din cauza ca nu am acumulat puncte la francizare, suspenda luarea deciziei pentru un an pentru a le remite prin posta in original un test de cunoastere a limbii franceze nivelul B2B2 si 2. fisa de evaluare detaliata in care descrie practic tot interviul si aici la punctul 2 vreau sa mentionez ca ofiterul nu nea punctat obiectiv anumite criterii de parca intentionat nu ne-a dat 4 puncte necesare pentru a trece. de exemplu la adaptibilitate nu nea oferit nimic, la limba desi sotia care este aplicant principal a vorbit si a raspuns la taote intrebarile sale si el nu a avut careva obiectii totusi nu ne-a oferit puncte.
sincer nu stim ce sa facem daca are rost sa sustinem testul sau nu, sau poate ei deacum nu prea vor emigranti mai ales moldoveni si nu ne pot refuza chiar asafiindca aricum am asteptat 4 ani si ne intind ca pina la urma chiar daca le remitem testul vor gasi alt motiv pentru a ne refuza. va rog cei care au primit astfel de raspunsuri spuneti ce veti face si daca are rost de luptat in continuare . apropo in actele care le-am primit este indicat posibilitatea de contestare a deciziei insa dupa cum am inteles in cazul nostru nu putem contesta nimic fiindca ca atare decizie finala pe dosarul nostru nu este si ca contestatia o vom putea depune doar in termen de 90 de zile de la decizia primita peste un an adica refuz in cazul in care nu remitem testul sau alta decizie nascocita de ei.
dati un sfat cei care sunt in aceeasi situatie!

Re: Interviu Decembrie 2014(REFUZ)
Mesajde alexandrovici » 29 Ian 2016, 19:38

Buna seara la toti! Sau mai bine zis bon soir!
Suntem una din perechile care la interviul din decembrie 2014 petrecut la chisinau ofiterul ne-a spus ca are intentie de a ne refuza insa acorda un an pentru aplicantul principal de avansa cunostintele in limda franceza. Si uite ca in luna ian 2015 sotia AP a nascut al doilea bebe si incetul cu incetul ne-am organizat ca ea sa frecventeze un curs de francizare. Eu stam cu copilul iar ea mergea la alianta franceza la d-na Colibaba Tatiana, care apropo vrem sa-i multumim. In luna august 2015 sotia a mers la alianra la chisinau si cu ajutorul lui dumnezeu a sustinut tefaq nivelul B 2 B 2 asa cum ne-a solicitat ofiterul. In luna octombrie le-am expediat testul si uite ca ieri 29.01.2016 am primit CSQ prin posta 4 la numar asa cum ne-a promis ofiterul. . Suntem foarte fericiti. In continuare vrem sa preg actele pentru dosarul 2 la care vrem un sfat. Am scris aceasta deoarece multi din voi poate asteapta vreo postare asa cum asteptam si noi, sper pentru cei ca noi la fel in curind sa li sa transmita CSQ. Mersi !
alexandrovici
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde alenytan_md » 31 Mar 2016, 14:29

Noi nu am ajuns la interviu inca dupa ce am trimis actele solicitate ni-au scris frumusel ca nu avem suficiente puncte ''4'' deoarece sotul declarase 6/6 in dosarul initial si ne-au dat 18 luni pentru a ridica nivelul de francais. Intre timp a aparut primul nostru copilas am trimis acctele si ne-au acordat acele 4 puncte si respectiv ne-au inclus in lista de asteptare perm 124,in noiembrie 2015 am sustinut tefaq si l-am trimis in ianuarie 2016 si acum speram tare tare si noi la csq prin posta!!!
D1. 2.11.11
tefaq B2/B2 01.16
CSQp 04.16
dos2 06.16
iuc 1.11.16
FM 2.12.16
alenytan_md
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 7 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Aplicanti din Republica Moldova (ROM-RUS)