• Publicitate

Cazier judiciar străin

Raspunsuri la intrebari despre emigrarea in Canada puse de catre cei care aplica din Republica Moldova. Consultatii virtuale si opinii personale. Informatie utila atat pentru noii veniti cat si pentru cei care ii sustin de acasa. Atentie: aceasta rubrica este singura unde este permisa publicarea de continut in limba rusa.
Reguli forum
Atenție: rubrica "Republica Moldova" este destinată numai conversațiilor în limba rusă și temelor care se adreseaza DOAR celor din Republica Moldova. Subiectele care îi privesc și pe români vor trebui publicate în rubrica în care se potrivesc cel mai bine din RESTUL rubricilor forumului.

Astfel, este INTERZISĂ publicarea de anunțuri de cereri/oferte oferte de joburi sau locuințe, precum și anunțuri legate de procesul de emigrare în această rubrică (destinată exclusiv comunicării între utilizatori în limba rusă și/sau pe probleme specifice comunității din Republica Moldova). De asemenea, este INTERZISĂ publicarea de subiecte în dublu exemplar, respectiv atât la rubrica "Republica Moldova" cât și la rubrica destinată românilor.

Pentru anunțuri de cereri/oferte de joburi sau locuințe folosiți rubrica locală din zona unde locuiți sau în care căutați/oferiți job.

Pentru anunțuri legate de procesul de emigrare (formalități, timeline-uri, acte, teste limbă etc.), folosiți rubrica "Canada - Emigrarea pe partea franceză/Quebec" sau "Canada - Emigrarea pe partea federală/engleză", după caz.

Mesajele care contravin acestei restricții vor fi șterse fără preaviz.
Răspunde

Cazier judiciar străin

Mesajde alexandrovici » 16 Iun 2016, 13:09

Salutare! Suntem la etapa de a trimite Dosarul 2 și avem nevoie de un sfat. Soția mea afost plecată din 2013 pina in 2014 pe un termen de 10 luni în Belgia în legătură cu un proiect de studii. La sfîrșitul perioadei aflării acolo ea a solicitat de la autorități cazier juridic pe perioada aflării acolo și îl are în original. Acuma cînd vrem să trimitem D2 , în ghid este indicat că cazierul juridic în mod normal este valabil 1 an de la data emiterii. În cazul ei cazierul a fost emis de către autoritățile belgiene în 2014. Nu știm ce să facem. De atunci ea nu a mai fost în Belgia. Ar fi o problemă dacă expediem cazierul avut? (Logic ar fi valabil, caci daca te afli in tara si dai un cazier expirat, asta ar insemna ca de atunci puteai sa comiti ceva, fiind prezent fizic, dar daca ai iesit din tara si nu ai mai fost acolo, cum puteai sa comiti ceva?) S-a mai întîlnit cineva cu așa caz? Ne poate cineva da un sfat?
alexandrovici
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Re: Cazier judiciar străin

Mesajde krueger » 16 Iun 2016, 13:22

alexandrovici scrie:Salutare! Suntem la etapa de a trimite Dosarul 2 și avem nevoie de un sfat. Soția mea afost plecată din 2013 pina in 2014 pe un termen de 10 luni în Belgia în legătură cu un proiect de studii. La sfîrșitul perioadei aflării acolo ea a solicitat de la autorități cazier juridic pe perioada aflării acolo și îl are în original. Acuma cînd vrem să trimitem D2 , în ghid este indicat că cazierul juridic în mod normal este valabil 1 an de la data emiterii. În cazul ei cazierul a fost emis de către autoritățile belgiene în 2014. Nu știm ce să facem. De atunci ea nu a mai fost în Belgia. Ar fi o problemă dacă expediem cazierul avut? (Logic ar fi valabil, caci daca te afli in tara si dai un cazier expirat, asta ar insemna ca de atunci puteai sa comiti ceva, fiind prezent fizic, dar daca ai iesit din tara si nu ai mai fost acolo, cum puteai sa comiti ceva?) S-a mai întîlnit cineva cu așa caz? Ne poate cineva da un sfat?

Fii mai explicit - cazierul a fost emis in 2014 si mai e valabil?
Poti face cazier intr-o tara chiar sa nu mai fii acolo - spre exemplu ai facut ceva, si se afla ulterior.
Ca sa nu riscati timp si bani, mai bine scoateti cazier proaspat.
krueger
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data

Mesajde alexandrovici » 17 Iun 2016, 07:04

da! cazierul a fost emis în 2014, atunci cînd a finisat studiile, iar de atunci nu a mai fost pe teritoriul Belgiei. însă citind răspusnul tău constat că este nevoie de un cazier proaspăt.
alexandrovici
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde kinghand » 17 Iun 2016, 10:18

asa cred si eu - iti trebuie cazier nou, si eu mi-am scos tot din Belgia, in franceza ca sa nu-l mai traduc, mi l-a scos cineva care sta acolo si i l-a trimis prin posta
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand
Imi place aici si raman...

A multumit: 83 ori
I s-a multumit: 26 ori

Mesajde alexandrovici » 20 Iun 2016, 02:59

Salut!
Te rog să-mi explici mai în detalii cum ai făcut ca să primeşti cazierul prin alte persoane, fiindcă şi soţia are acolo în Ghent, Blegia o cunoştinţă şi poate să o ajute, dar spune-mi cum să facă? Din cîte cunosc, la noi în RM numai personal poţi primi cazier, tu ai făcut vreo procură pe persoana din Belgia sau cum?
alexandrovici
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde kinghand » 20 Iun 2016, 07:05

nu e nevoie de procura

iti trebuie copie xerox dupa buletin/ pasaport plus perioada in care ai stat acolo si adresa exacta unde ai stat, de asemenea scopul pentru care ceri cazier judiciar.

toate informatiile astea le transmiti persoanei respective plus adresa unde locuiesti acum - o sa primesti cazierul prin posta (sa-l ceri in franceza ca sa nu-l mai traduci)
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand

A multumit: 83 ori
I s-a multumit: 26 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Aplicanti din Republica Moldova (ROM-RUS)