• Publicitate

Bors acru !

Discutii despre mancaruri traditionale sau exotice, retete, diete, restaurante si fast-food-uri, bauturi cumparate sau facute acasa - aceasta este rubrica unde iti lasa gura apa.
Răspunde

Re: Bors acru !

Mesajde iulllian » 03 Apr 2017, 21:53

canin scrie:
[email protected] (tot ai vorbit de colonie) - Intrebare: Ce raspand cei din QC cand ii intrebi de origini (ce se cred ei ... urmasi ai francezilor care au colonizat sau urmasi ai indienilor/se considera metisi sau nu? )

Toate bune criticosilor!

inainte de ati raspunde ma repet nu sunt "frustrat si nici critic" ci iti raspund la intrebare, e o parere personala, culeasa din teren:
- sa nu dai cu intrebari stupide intr-un quebecos care se crede stapan de drept pe Quebec, doar daca vrei sa nu mai vorbeasca cu tine vreodata.
- astia au o mandrie ceva asemanatoare cu a secuilor care se cred unguri.
- unu mi-o povestit cum au fost ei selectati genetic de tara mama si trimisi aici sa cucereasca Quebecul. si ca el mosteneste in sangele lui gena stra-strabunicilor.
- cat despre indieni, .....nu intereseaza pe nimeni subiectul asta.
stii cum e: fiecare cu adevarul lui
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Publicitate

Mesajde iulllian » 03 Apr 2017, 22:14

cat despre mancarea traditional romaneasca:
daca voi credeti ca ne tragem din romani care au avut treaba cu femeile dacilor si ca am importat toata mancarea asa zisa traditionala de la turci, rusi sau greci va inselati.
suntem aici in zona carpato-danubiano-pontica de cand exista istoria, si da avem mancaruri comune. pentru ca avem aceeasi materie prima, e drept difera numele si cateva caracteristici legate de dezvoltarea ulterioara si nevoia de individualizare a noilor tari din zona. dar traditia exista, istoria exista, obiceiurile exista.
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Mesajde Sly » 04 Apr 2017, 07:01

canin scrie:[email protected] (tot ai vorbit de colonie) - Intrebare: Ce raspand cei din QC cand ii intrebi de origini (ce se cred ei ... urmasi ai francezilor care au colonizat sau urmasi ai indienilor/se considera metisi sau nu? )

Nu prea am eu contact cu quebecosii si nici nu ma intereseaza ce se cred ei.
Legat de cat sunt de francezi ar fi interesant sa stim ce cred francezii despre ei.Francezii cred ca sunt urmasii scursurilor care au plecat din metropola de foame si nu prea si-i doresc ca rude. :lol:
De indieni vorba lui iullian,nu vorbeste nimeni si majoritatea si-ar fi dorit sa-i fi exterminat cu totul ca sa nu mai aiba de ce se rusina acum.
Metisi nu sunt in nici un caz,sunt inbreed caci daca te uiti sunt vreo 10 nume de familie in tot QC iar daca le vezi fetele vezi clar ca sunt inbreed.
Ce legatura avea intrebarea asta cu bucataria si Uganda totusi?
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde canin » 04 Apr 2017, 10:19

@Sly - eram doar curios...cineva a cris de colonie...si pur si simplu mi-am amintit de un documentar vazut acum ceva vreme.... vroiam sa stiu daca voi ...cei de acolo ... v-ati format o idee despre cei din QC/sau daca ei vorbesc si isi cauta radacinile si legaturile cu aborigenii (daca se simt sau nu autohtoni/colonisti veniti cu pluta/frati sau urmasi ai amerindienilor/abenaki etc....) ... dar nu conteaza ... ca sunt off topic!

am retinut faza cu scursuri ...tare !

lasam pe alta data!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde canin » 04 Apr 2017, 10:55

crsv scrie:
nu ma atac dimpotriva , de cele mai multe dati ma amuz
accept orice opinie si sfat , problema cu tine e ca chiar fiind bine intentionat dai sfaturi in necunostinta de cauza si nu e prima oara
sfatul meu (:P) ar fi sa ai rabdare sa ajungi aici si pe urma sa dai sfaturi (bune)

Stimate crsv ... eu chiar cred ca te ataci (si o faci chiar gratuit!)!

Pai ce te determina sa spui despre mine ca dau sfaturi in necunostinta de cauza (si pe deasupra ... ca nu ar fi prima data)!?

Ori nu stii ce inseamna sfat.... ori nu vezi/nu citesti bine ce postez eu! Din doua una!

In acest topic am postat un link cu o reteta de bors (cineva a intrebat cum se face!)! Am mai vorbit despre locurile unde gasesti in RO tarate (eu aflandu-ma in RO) .... si am sugerat ca se poate cauta in piete si eventual la sursa (la o moara/sau producator care produce faina)!

Unde e sfatul aiurea de care vorbesti tu?

Surse/producatori/ferme:
https://Montreal.lufa.com/fr/encycloped ... sur-pierre

Distribuitori/magazine:
http://www.amira.ca/fr/products.php?cat ... 4%20class=
https://www.vracenfolie.com/Produits/Ep ... e-413.html

Daca poti oferi TU sfaturi mai bune ... ofera-le .... si nu mai comenta pe margine ca babele ce posteaza altii (daca esti moderator si consideri ca am gresit cu ceva spune ce si cum... si remediem/stergem si cerem si scuze juriului)!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde Sly » 04 Apr 2017, 19:30

canin scrie:am retinut faza cu scursuri ...tare !

lasam pe alta data!

Pai daca esti curios sa-ti cunosti istoria viitoarei patria eu zic sa pui mana si sa citesti si sa vezi cine au fost cei care "au descalecat" pe aici.
Roberval era pirat part time iar cei care au venit cu el ai cumva impresia ca erau usi de biserica?
Sincer nu-ti trebuie multa istorie ci doar putina logica ca sa-ti faci o idee cam cine s-ar fi aventurat sa vina sa traiasca in salbaticie,in nici un caz burghezii si nobilii vremii sau cei care aveau o viata comfortabila in metropola,doar cei disperati care nu aveau nimic de pierdut se angajau la o asemenea aventura.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Culinar si bauturi