• Publicitate

Placinta cu varza

Discutii despre mancaruri traditionale sau exotice, retete, diete, restaurante si fast-food-uri, bauturi cumparate sau facute acasa - aceasta este rubrica unde iti lasa gura apa.
Răspunde

Placinta cu varza

Mesajde Gabriela Trif » 04 Feb 2010, 15:33

Azi am pregatit o placinta cu varza..foarte delicioasa...(celor care sunt amatori)...puteti sa incercati...fetitei mele de ex...sa nici nu auda de ea..dar eu va garantez ca este foarte buna...
Aluat....500gr lapte,un ou,ulei 100gr,sare dupa gust...un cubulet de drojdie,si faina cat cuprinde la ochi sa nu fie nici un aluat vartos dar nici un aluat prea moale...
intr-un castron,asezam toate ingredientele....amestecam bine pana devine totul omogen....si incepem sa adaugam faina...amestecam si framantam cam 10 min..cine are masina de facut paine..este mai norocos...lasam la crescut...
intre timp pregatim varza pe care o tocam marunt...o calim in foarte putin ulei cu sare si cu piper....cand aluatul a crescut...luam jumatate din cantitate ..intindem pe masa de lucru..cu putina...faina..sau putin ulei....si adaugam jumatate din cantitatea de varza....impachetam in jumatate aluatul...si procedam la fel cu a doua portie,,,,bagam la cuptor ptr 20 min...depinde de fiecare cuptor...iar varza..1-2 verze potrivite depinde cat de multa varza vreti ca sa fie in placinta.....daca v-a incantat ideea si reteta puteti ca sa o incercati este foarte buna...pofta mare...si nu uitati..daca aveti pofta de ceva dulce...puteti sa scrieti...si eu va scriu reteta...
Gabriela Trif
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Ajutooor... papanasi

Mesajde tudorica angela » 29 Ian 2014, 22:26

Salut.
Ai o reteta pentru papanasi, testata si apreciata in unanimitate de degustatori? Am incercat cateva retete de pe net, dar am esuat lamentabil...
Mersi
TUDORICA ANGELA
tudorica angela
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Înapoi la Canada - Culinar si bauturi