• Publicitate

Prajituri adevarate la Montreal

Discutii despre mancaruri traditionale sau exotice, retete, diete, restaurante si fast-food-uri, bauturi cumparate sau facute acasa - aceasta este rubrica unde iti lasa gura apa.
Răspunde

Mesajde garlic » 17 Apr 2012, 06:31

Kuki scrie:Garlic, iti pierzi timpul explicandu-mi ce e ala un forum, nu e necesar. Aici ne exprimam opinii si facem recomandari, cum am facut si eu.
Sa mirosim numai de bine!

Sa mirosim bine, asa cum zici si un alt adevar , imi pierd timpul.
miroase frumos
garlic
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde dany_s » 17 Apr 2012, 06:43

Kuki scrie:Garlic, iti pierzi timpul explicandu-mi ce e ala un forum, nu e necesar. Aici ne exprimam opinii si facem recomandari, cum am facut si eu.
Sa mirosim numai de bine!

Tu ti-ai inceput postul cu "Nu ma veti convinge ca...."

Nu cred ca incearca cineva sa te convinga. Fiecare cumpara de unde vrea si mananca ce vrea.

Daca ai mancat torturi de la Costco si nu ti-au placut, f bine. Daca critici asa pur teoretic....ma rog, LOL.
Cu Credinta imi doresc, Patria sa o slujesc!
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 4 ori

Mesajde harfang » 17 Apr 2012, 14:05

prajiturile 'pur romanesti" ale Angelicai nu-s rele daca-ti plac astea insiropate si cremoase, la preturi rezonabile.
ce e scump la ea de ex sunt strudelul de mere si nu stiu de ce sau alte foietaje gen placinta cu branza sarata taiata la gramaj sau mici pateuri cu branza sau magiun, diverse fursecuri...sau unele torturi
harfang

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 13 ori

Mesajde Sly » 18 Apr 2012, 09:50

In loc s-o tot barfiti pe femeie,daca nu va plac prajiturile...nu cumparati,nimic mai simplu.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde claire » 15 Aug 2013, 11:40

Sly scrie:Mie cel mai mult mi-au placut prajiturile de la Rolland iar tortul Grand Rolland cred ca e cel mai bun tort pe care l-am mancat in viata mea si am mancat Sacher Torte la mama lui. :)

Mie sacher torte de la mama lui mi s-a parut o mare pacaleala. Poate a fost doar experienta mea, dar a fost o prajitura banala, piinica dulce ciocolatoasa cu ceva gem pe ea. Mare dezamagire.

Prajiturile de la Angelica mi s-au parut total banale. F aspectoase, dar gust nimic deosebit.

Tiramisu de la IGA est f bun, si cel de linga raionul de cofetarie si cel de la Vachon de linga raionul de inghetate.

In marche de l'ouest sint 2 cofetarii. Una este premiere moisson si mai este una la capatul din stinga, cum te uiti la cladire. De la pm am incercat tot, extrem de aratoase, dar gustul nu intotdeauna la inaltime. Cele de ciocolata sint bune, si in special tortul cu poire et caramel. Cheese cake-ul ala cu blue berryes nu are nici un gust. Restul care am mai luat asa si asa. Cealalta cofetarie are si ea chestii bune, tortul bacci a fost f bun, dar tiramisu daca tin bine minte a fost prost.

In ultima vreme de fiecare data cind maninc prajituri, torturi, in special cumparate, remarc in mod constant ca nu merita efortul si caloriile. De mult nu am mai gustat ceva care sa ma dea pe spate. Ultima chestie care mi-a placut cu adevarat a fost o prajitura de casa cu visine, whiski si lavanda.
claire

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 16 ori

Mesajde MirelaFashion » 22 Oct 2013, 13:21

Multumesc celor care au mentionat aici cofetaria Angelica. Am mers vineri la aceasta cofetarie si mi-au dat si lacrimile cand am vazut acolo toate prajiturile copilariei mele.

Este scump e adevarat, dar sunt foarte bune si doamna care le face este chiar o experta in domeniu ei.

Recomand acest loc.
MirelaFashion
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Culinar si bauturi