• Publicitate

Prajituri adevarate la Montreal

Discutii despre mancaruri traditionale sau exotice, retete, diete, restaurante si fast-food-uri, bauturi cumparate sau facute acasa - aceasta este rubrica unde iti lasa gura apa.
Răspunde

Mesajde mirelar2004 » 04 Apr 2014, 21:32

Ultima data am luat un tort Dobos de la Angelica de Sfantul Ion. Eu fac tort Dobos si stiu despre ce e vorba, dar pentru ca a cazut martea nu am avut timp sa-l fac...Imi gasesc timp pentru altii, in schimb...

Am fost total dezamagita...Mi-au pus margarina in loc de unt! Rusine! Nu ma mai vad pe acolo. Cum mi-am dat seama? Eu sunt alergica la margarina si dupa o lingurita, mi s-a facut rau. Si nu ma pacaleste gustul...era oribil,
Tortul Dobos are o savoare speciala, iar eu il fac asa cum trebuie si stiu ce vorbesc.
Din 16 septembrie 2007, in Montreal!
mirelar2004
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde xplaur » 05 Apr 2014, 08:20

Deci unora le dau lacrimile și tu pui la îndoială adevăruri absolute. Nț, nț... :P
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde ginutzaginutza » 05 Apr 2014, 18:54

npr scrie:http://www.patisserieangelica.ca/

Da. Superb. Nici nu se compara cu murdarii de la Bucarest.

La cozonaci o cam ''strica'', altfel sunt mancabili. In schimb (ca tot se apropie Pastele) cozonac bun gasiti la nea Costica (asta-i adresa: 5771 Victoria Ave, Montréal, QC H3W 2R3, Canada).

Sa aveti pofta la dulciuri!
ginutzaginutza

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde Claudia43 » 06 Apr 2014, 17:09

ginutzaginutza scrie:

La cozonaci o cam ''strica'', altfel sunt mancabili. In schimb (ca tot se apropie Pastele) cozonac bun gasiti la nea Costica (asta-i adresa: 5771 Victoria Ave, Montréal, QC H3W 2R3, Canada).

Da, chiar asa se numeste, "nea Costica"? Sau e doar un roman care lucreaza acolo? Interesant, daca zici ca-s cozonaci buni, ma duc sa-i incerc!
Claudia43

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde ginutzaginutza » 06 Apr 2014, 19:20

Claudia43 scrie:
ginutzaginutza scrie:

Da, chiar asa se numeste, "nea Costica"? Sau e doar un roman care lucreaza acolo? Interesant, daca zici ca-s cozonaci buni, ma duc sa-i incerc!

Nu, nu! :D Nea Costica este patronul, asa mi l-a prezentat cineva si asa i-a ramas numele. Are o charcuterie si se numeste BOURRET, adresa este cea care am afisat-o (langa metro Côte-Ste-Catherine). Unii apreciaza cozonacii de la Angelica, eu ii prefer pe cei de la Bourret, in schimb, raman la prajiturile de la Angelica :wink: Chestie de gust!
Pofta mare!
ginutzaginutza

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde elenamitro » 08 Apr 2014, 20:38

Merci pentru info cu cozonacii la Bouret, stiti cumva daca trebuia sa comandam pentru Paste sau are in magazin oricum?
CSQ 12.04.2011
D2 20 mai 2011
AM 16 ian. Tm
IV 7 martie 2012
Din 31.05 in Mtl
elenamitro

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 7 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Culinar si bauturi