• Publicitate

Unde pot gasi urzici in Montréal sau prin imprejurimi?

Discutii despre mancaruri traditionale sau exotice, retete, diete, restaurante si fast-food-uri, bauturi cumparate sau facute acasa - aceasta este rubrica unde iti lasa gura apa.
Răspunde

Re: Unde pot gasi urzici in Montréal sau prin imprejurimi?

Mesajde canin » 26 Feb 2017, 09:34

Prin stele ma refeream pe scurt la ...calificative (stele .... ca la hotel :))

Proba caloriilor - Pentru o bună funcţionare a organismului, este indicat să consumi cât mai multe alimente care furnizează energie, fără a avea un aport prea mare de calorii. Spanacul conţine doar 23 kcal/100 g, devansând urzicile, cu 42 kcal/100 g.

Proba proteinelor - Urzicile au aproape acelaşi conţinut de proteine (2,7 g) ca şi spanacul (2,8 g). Sunt la diferenţă de doar un procent!

Proba carbohidraţilor - Dacă vrei să consumi mai puţine glucide, te sfătuim să optezi pentru spanac, cu al său procent de 3,6 g, în comparaţie cu urzicile, care conţin 7,4 g de carbohidraţi. Câştigă detaşat spanacul!

Proba fibrelor - Acestea mențin senzația de sațietate și previn constipația, fapt pentru care este indicat să le consumi în cantități cât mai mari. Dintre cele două plante, urzicile conțin 7,4 g de fibre, în timp ce bietul spanac deține doar 2 g.

Proba mineralelor
Calciu - Acest mineral este fundamental pentru menţinerea oaselor sănătoase. Urzicile câştigă detaşat cu 481 mg/100 g, spre deosebire de spanac, cu doar 99 mg/100 g.
Fier - Când ai prea puţin fier în organism, poţi acuza simptome precum oboseală, stări de somnolenţă şi ameţeli. Atât spanacul, cât şi urzicile sunt ideale pentru consum, întrucât ambele au aproape acelaşi conţinut de fier (2,7 mg pentru spanac, în comparaţie cu 1,6 mg pentru urzici).
Magneziu - În cazul acestui mineral, balanţa este în favoarea spanacului, care deţine 70 mg/100 g, în comparaţie cu cele 57 mg/100 g ale urzicilor.
Potasiu - O inimă sănătoasă are nevoie de un consum constant de spanac, deoarece conţine 558 mg/100 g. Nici urzicile nu stau rău la acest capitol, întrucât conţin 334 mg/100 g.
Sodiu - Avem nevoie de sodiu, însă în cantităţi moderate. De aceea, este indicat să consumi mai degrabă urzici (4 mg), decât spanac (79 mg).

Vitamine
Vitamina A > Esenţială pentru piele, dar şi pentru vedere, vitamina A se găseşte din plin tot în spanac (482 de micrograme), devansând urzicile, care conţin doar 101 micrograme/100 g.
Acid folic > Această vitamină din complexul B previne anemia, fiind esenţială în perioada de sarcină. Fruntaş este spanacul, care conţine 194 de micrograme/100 g, în timp ce urzicile au în compoziţia lor doar 14 micrograme/100 g.
Vitamina K > La ultima rundă a acestei probe câştigă „la mustaţă“... urzicile, cu 489 de micrograme, comparativ cu spanacul, care conţine cu 16 micrograme mai puţin.

Deci spanac ! ....E bine si urzici daca gasim :)sau stevie :) pentru cunoscatori!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 109 ori

Publicitate

Re: Unde pot gasi urzici in Montréal sau prin imprejurimi?

Mesajde capsunar » 26 Feb 2017, 22:42

rux13 scrie:
canin scrie:Alternativa este spanacul ....are mai multe stele decat urzicile! :)

Dupa 13 ani de mancat spanac visez urzici in fiecare noapte :D
Nu prea am inteles chestia cu stelele ...

Da la voi nu traieste pe marginea drumului, la marginea boschetilor etc? iei niste manausi te duci si-ti culegi. Nu stii cum arata o urzica? macar ar trebui sa stii ca muscsa..
Mi-e greu sa cred ca nu exista, eu am vazut niste tufe mari la vreo 2 strazi de mine, am ras de o canadeza care si-a lasat copilul sa zburde free prin ele asta vara.
Nu ti-as recomanda din cea pishata de caiini de pe langa casa da dupa ce o identifici da o tura prin natura.. macar te alegi cu miscarea.

@canin, fiecare om cu gustul lui.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Culinar si bauturi