• Publicitate

Kosher Food

Discutii despre mancaruri traditionale sau exotice, retete, diete, restaurante si fast-food-uri, bauturi cumparate sau facute acasa - aceasta este rubrica unde iti lasa gura apa.
Răspunde

Mesajde Daciana » 04 Ian 2013, 12:17

ciocanasu scrie:adica , din vaca sau vitel, mai bine de jumatate trebuie aruncat? sau ce fac evreii cu non-kosherul ?

Cam asa ceva. Restul carnii este vanduta magazinelor cu alimente non-kosher. Se gaseste, printre altele, si sare kosher, fara sa contina iod. Exista magazine specializate cu produse kosher sau sunt supermarketuri prevazute cu rafturi cu aceste produse. Cine mananca kosher, cumpara numai de acolo. Parerea mea este ca aceasta dieta e mult mai sanatoasa.
"Da-mi lumina din lumina-ti aspra
Sa privesc pe-a stelelor fereastra..."
Daciana
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 6 ori

Publicitate

Mesajde ciocanasu » 04 Ian 2013, 12:23

Legea antica iudaica a restrans consumul de carne la animalele care au copite despicate si care rumega

Alimente non-kosher: carnea de porc, iepure, camila....

de ce nu este si camila inclusa in alimentele kosher, atata timp cat rumega si are copita despicata?
ciocanasu
Imi place aici si raman...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 7 ori

Mesajde ciocanasu » 04 Ian 2013, 12:32

Daciana scrie:Ceea ce am scris este mai degraba o compilatie din mai multe articole si poze. Nu eu sunt autoarea, fireste, ci doar cea care a compilat textele. :lol: Sper ca nu s-a suparat nimeni pentru asta.

Chiar trebuia sa specific toate sursele de informatii? Uite ca am neglijat sa mai pun ghilimelele, ca doar n-am intocmit vreo dizertatie pentru vreo academie. :lol:

Mai important mi s-a parut subiectul in sine. Tie cum ti s-a parut subiectul?

poate n-ar trebui sa neglijezi si sa te supere sa spui de unde ai luat, mai ales ca autoarea specifica asta: "Bineinteles insa, ca m-as bucura sa dau aceste informatii mai departe, de aceea e nevoie numai sa ma intrebati sau sa ma mentionati ca sursa de informatie. Va multumesc!"
ciocanasu

Mesajde Daciana » 04 Ian 2013, 12:33

Este inclusa si carnea de camila in alimentele kosher. Eu n-am mancat niciodata carne de camila. Ce gust o avea?
Daciana
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Daciana » 04 Ian 2013, 12:38

ciocanasu scrie:
Daciana scrie:Ceea ce am scris este mai degraba o compilatie din mai multe articole si poze. Nu eu sunt autoarea, fireste, ci doar cea care a compilat textele. :lol: Sper ca nu s-a suparat nimeni pentru asta.

Chiar trebuia sa specific toate sursele de informatii? Uite ca am neglijat sa mai pun ghilimelele, ca doar n-am intocmit vreo dizertatie pentru vreo academie. :lol:

Mai important mi s-a parut subiectul in sine. Tie cum ti s-a parut subiectul?

poate n-ar trebui sa neglijezi si sa te supere sa spui de unde ai luat, mai ales ca autoarea specifica asta: "Bineinteles insa, ca m-as bucura sa dau aceste informatii mai departe, de aceea e nevoie numai sa ma intrebati sau sa ma mentionati ca sursa de informatie. Va multumesc!"

Inteleg daca foloseam datele de acolo pentru vreun studiu in domeniul alimentatiei si al bolilor de nutritie. Nimic nu este original din ce scrie ea. Am gasit aceleasi informatii si din alte surse, unele chiar in engleza si traduse. Nu prea se aplica nici chiar in cazul ei drepturile de autor. :lol:
Daciana
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde ciocanasu » 04 Ian 2013, 12:42

Daciana scrie:Este inclusa si carnea de camila in alimentele kosher. Eu n-am mancat niciodata carne de camila. Ce gust o avea?

pai cf. celor doua citate preluate din originalul expus de tine , camila nu e considerata kosher..acu' zici ca e... sau nu?!
ciocanasu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Culinar si bauturi