• Publicitate

Acasa la romani

Discutii despre mancaruri traditionale sau exotice, retete, diete, restaurante si fast-food-uri, bauturi cumparate sau facute acasa - aceasta este rubrica unde iti lasa gura apa.
Răspunde

Paziti-va!

Mesajde tudorica angela » 28 Feb 2014, 23:20

Mesajul meu e super anacronic avand in vedere faptul ca am fost in acest restaurant undeva in vara trecuta, deci in 2013. Manati de foame si de dorul bucatelor de pe plaiuri mioritice, ne-am avantat cu sperante spre restaurantul cu pricina. Facut rezervare de teama sa nu ramanem nemancati. Persoana de la telefon sta pe ganduri un pic, chipurile sa-si consulte agenda ca sa vada daca ne poate inghesui intr-un colt al localului. Ajungem la ora stabilita, in orice caz seara. Inauntru, ce sa vezi? Lumina ca la dentist, adica neoane, d'alea de calitate de ti se vedeau toate firele de marar poposite intre molari. Nu-i bai, zic, mancarea sa fie buna si atmosfera. Deci, reiau. Lumina de-ti lua ochii. Pustiu, nici tipenie de om, afara de tanti Garofita si de tipul de la orga. Nu-i bai, zic, om fi noi hamesiti si am ajuns primii. Sa comandam. Ne aduce tanti Garofita un ceaslov. Deci, o carte stufoasa in care erau prezentate o gramada de feluri de mancare, care mai de care mai ispititoare. Dar tanti Garofita ne-o taie scurt si amabil: "Nu avem decat mici, ciorba de burta, de perisoare, carnati si pui la ciolan, ca tocmai am deschis iar ieri am avut o petrecere si n-a mai ramas nimic". Ne-am dezumflat oleaca, dar... nu-i bai, important e sa ne simtim bine. Eram patru persoane, deci am comandat tot ce aveau, ca sa ne asiguram ca le gustam pe toate. Deci, lumina orbitoare, pustiu inecacios si deoadata incepe un vacarm, ceva infiorator. Am simtit ca toate notele muzicale au intrat una intr-alta si au tasnit spre timpanele noastre. Doamne, tipul de la orga isi incepuse programul!!! Nu am mai putut decat sa rad. Eram clar intr-o piesa de Eugen IonescU ecranizata de Stanley Kubrik. Imaginati-va!!!! Ceva apocaliptic. Dupa vreo patru cantece, au inceput sa ne tiuie urechile. Ii fac semn omului sa o lase mai incet, ca ne inecam cu repertoriul lui cu tot. Repertoriul? Nostalgie, tata. Mariah Carey, Jennifer Rush, Compact, Dan Spataru. Bun, se face omul ca umbla la butoane, dar nu l-a tinut mult. Sa vorbesti cu comesenii? Urlete si rasete, ca era grotesc. Bun, zic. pai daca tot ne "simtem" bine, sa bem ceva, ca asa e la ospat. Dau sa scot vinul din punga de Dollarama, care se asorta, punga, cu absolut tot ce se gasea in local, de la fetele de masa, tacamauri, pahare, pana la florile de plastic din vitrina. Hopa, vine tanti Garofita cu 4 cani albe inscriptionate cu nu mai stiu ce companie de asigurari. Da, zice, sa bem, dar sa ascundem sticlele sub masa, ca nu are inca permisul, ca e nou deschis restaurantul. Nu ma mai mira nimic. E super amuzant. Cred ca amica prietenului nostru vrea sa plece, dar cum sa pleci? Era deja delicios. Asa ceva ti se intampla o data in viata. Toate elementele astea sa conlucreze si sa iasa o scena de un suprarealism care l-ar fi facut gelos si pe Tzara. Bine. bem si ne aplecam sub masa dupa sticla, apoi il turnam in cani si ne facem ca bem ceai. Am scris suficient. Mancarea? A fost buna, cu exceptia carnatilor, care pareau cumparati de la Costco, imensi, sarati si fara gust. Tanti Garofita, fata faina. Ne-a tinut companie in timpul mesei. Nota de plata? Scump. 100 parale pentru doua persoane, dar a meritat pentru coregrafie si starea de spirit.
TUDORICA ANGELA
tudorica angela
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Nu ne punem mintea cu prostii ca tine ca au mintea odihn

Mesajde ciocanasu » 01 Mar 2014, 05:31

puiu codreanu scrie: maneaua, spre ''cultura ta generala muzicala'' sta la baza baza folclorului, citeste wikipedia-manele.

probabil, asta daca ne raportam la rudari, ursari si alte neamuri de jmenari, sau la baza 'neo- folclorului' promovat de tine( daca esti tu acela :wink: ).
ciocanasu
Imi place aici si raman...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 7 ori

Mesajde xplaur » 01 Mar 2014, 19:50

Credibila tare wikipedia asta de vreme ce si motanul meu poate sa scrie tot ce-i trece prin cap nestingherit, pe mai sus amintitul site!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Re: Nu ne punem mintea cu prostii ca tine ca au mintea odihn

Mesajde ciocanasu » 01 Mar 2014, 21:21

ciocanasu scrie:
puiu codreanu scrie: maneaua, spre ''cultura ta generala muzicala'' sta la baza baza folclorului, citeste wikipedia-manele.

probabil, asta daca ne raportam la rudari, ursari si alte neamuri de jmenari, sau la baza 'neo- folclorului' promovat de tine( daca esti tu acela :wink: ).

buuun... dupa ceva 'ischitiri pe goagle',ia uite na ce gasim la ceaslovu' wikipedia, tomul 'manele':

http://en.wikipedia.org/wiki/Manele

dom' hartist(eu inca mai sper ca e doar o coincidenta de nume), ia n-auzi fara numar, cu citat:

Characteristics: [...] Manele style contains objections to music primitiveness and low performance.

Subject matter and style :[...] Many singers use bad grammar, repetitive and simplistic rhymes suitable for chanting and are sometimes vulgar and/or misogynistic. Singers sometimes make trilling or yelling sounds during instrumental parts of their songs, an aspect that has been parodied many times.

Public opinion: [...]Romani-Romanian classical musician and politician Mădălin Voicu distinguishes between the original genre and today's interpreters, calling their work "kitsch and bad taste", "bad merchandise, easy to sing, and only sold to fools at a high price", but considers them to be "harmful", "simple music and brain damaging", "a representation of the lack of musical culture in society" and "a fad that is poised to vanish in the future".[7] HAOLEO praleo, cum zisasi?!

History: [...]The genre has been rocked by accusations of plagiarism a number of times, with manele singers adapting popular songs from Greece, Bulgaria and Turkey, without giving due credit.

na , ca eu mi-am largit 'cultura muzicala' cu sursa mentionata de tine si nu iese de nicaieri ca maneaua-i baza doinei sau a sarbei...tu unde-ai citit ca iancu-salajanu s-ar fi inspirat din mistar badger? ori dolanescu -junior sa fi citat ceva din Ady-the-child prodigy?!

[/i]
ciocanasu

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 7 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Culinar si bauturi