• Publicitate

Ferma unde putem cumpara carne de porc, pasare...

Discutii despre mancaruri traditionale sau exotice, retete, diete, restaurante si fast-food-uri, bauturi cumparate sau facute acasa - aceasta este rubrica unde iti lasa gura apa.
Răspunde

Mesajde claire » 03 Sep 2013, 19:09

Carnea pe care o vind este organica? 100% ? Sint certificati sau cum? Poti sa cumperi ce vrei, in cantitati mici sau trebuie sa cumperi neaparat in "boite" sau o juma de vaca/porc? Au magazin acolo, poti sa vezi ce cumperi?

Merci :)
claire
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 16 ori

Publicitate

Mesajde bertro » 04 Sep 2013, 08:36

claire scrie:Carnea pe care o vind este organica? 100% ? Sint certificati sau cum? Poti sa cumperi ce vrei, in cantitati mici sau trebuie sa cumperi neaparat in "boite" sau o juma de vaca/porc? Au magazin acolo, poti sa vezi ce cumperi?

Nu stiu daca e certificata organic. Probabil ca nu e, avand in vedere costurile certificarii si pretul ieftin la care o vand ei. Tot ce stiu e ca e mult mai buna si semnificativ mai ieftina decat in magazin. Si merg pe incredere cand mi-au spus ca folosesc doar animale crescute fara antibiotice sau hormoni.

Poti sa cumperi cat vrei. Nu prea au nimic pre-ambalat, iti taie acolo pe loc cat vrei si din ce bucata de carne vrei. Iti pot chiar portiona si animalul tau daca-l aduci (gen vanat). Au magazin care e corp comun cu camera in care portioneaza carnea, deci vezi din ce bucata iti taie si poti chiar alege.

Nici la capraria de unde imi iau laptele nu e certificat organic, dar vad animalele cum pasc afara in jurul fermei. Si proprietara mi-a zis ca nu baga hormoni sau alte prostii in capre, incearca sa le creasca traditional.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Culinar si bauturi