• Publicitate

Unde va faceti cumparaturile alimentare?

Discutii despre mancaruri traditionale sau exotice, retete, diete, restaurante si fast-food-uri, bauturi cumparate sau facute acasa - aceasta este rubrica unde iti lasa gura apa.
Răspunde

Unde va faceti cumparaturile alimentare?

Mesajde doinitag » 04 Sep 2013, 15:33

Salut,in ce magazine va faceti cumparaturile si care aduc si un avantaj,am in vedere :pretul,calitatea etc???
doinitag
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Unde va faceti cumparaturile alimentare?

Mesajde sorro » 10 Sep 2013, 19:45

doinitag scrie:Salut,in ce magazine va faceti cumparaturile si care aduc si un avantaj,am in vedere :pretul,calitatea etc???

La ce tip de cumparaturi te referi (alimente, electronice, haine etc.)? Nu de alta, dar sunt atatea magazine pe atatea specifice, ca e foarte greu de facut o lista cu toate daca nu restrangem un pic domeniul...
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde bertro » 11 Sep 2013, 09:38

Eu fac majoritatea cumparaturilor tip grocery la Costco in zona Montreal si la Price Chopper in US.
Carnea si laptele prefer insa sa le cumpar de la ferme din jurul micului oras unde locuiesc. Daca nu am timp sa ajung la ferma, le iau tot de la Costco. Nu cumpar niciodata lactate si carne din US.

Am avantajul ca am un Costco in drumul de acasa la servici. Altfel probabil as cumpara mai des de la IGA-ul din cartier, care e ridicol de scump comparat cu Costco. Am vorbit cu persoane care au lucrat in industria carnii si au zis ca Costo e printre cele mai sigure la calitatea carnii, pt ca vand atat de repede incat carnea nu are timp sa se invecheasca. Unele magazine de cartier toaca carnea invechita sau o pun in mancare preparata in magazin ca sa o vanda fara sa stii cat e de veche.

Rareori cumpar alimente de la Wal-Mart (daca ma duc acolo si pt altceva) si uneori iau de la Adonis, un lantz de magazine "etnice" cu fructe si legume la preturi rezonabile si cu o gama interesanta de mancaruri calde gata preparate.

Si magazinele Loblaws/Maxi/Provigo au produse bune si la pret rezonabil: marca "President's Choice".
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde yogyog » 11 Sep 2013, 11:45

bertro scrie:Eu fac majoritatea cumparaturilor tip grocery la Costco in zona Montreal si la Price Chopper in US.
Carnea si laptele prefer insa sa le cumpar de la ferme din jurul micului oras unde locuiesc. Daca nu am timp sa ajung la ferma, le iau tot de la Costco. Nu cumpar niciodata lactate si carne din US.

Am avantajul ca am un Costco in drumul de acasa la servici. Altfel probabil as cumpara mai des de la IGA-ul din cartier, care e ridicol de scump comparat cu Costco. Am vorbit cu persoane care au lucrat in industria carnii si au zis ca Costo e printre cele mai sigure la calitatea carnii, pt ca vand atat de repede incat carnea nu are timp sa se invecheasca. Unele magazine de cartier toaca carnea invechita sau o pun in mancare preparata in magazin ca sa o vanda fara sa stii cat e de veche.

Rareori cumpar alimente de la Wal-Mart (daca ma duc acolo si pt altceva) si uneori iau de la Adonis, un lantz de magazine "etnice" cu fructe si legume la preturi rezonabile si cu o gama interesanta de mancaruri calde gata preparate.

Si magazinele Loblaws/Maxi/Provigo au produse bune si la pret rezonabil: marca "President's Choice".

Loblaws/Provigo pret rezonabil???
Adonis e mult mai ieftin si mai de calitate.
Cu lacrimi ti-as scrie, batrâna mea tara/.../ Sa fii viitor si prezent si trecut.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde bertro » 12 Sep 2013, 08:24

yogyog scrie:Loblaws/Provigo pret rezonabil???
Adonis e mult mai ieftin si mai de calitate.

Ziceam doar de marca "President's Choice" ca sunt ieftine si bune, nu de tot ce au in magazin :)
Stiu ca Adonis e mai ieftin.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde cgdv » 12 Sep 2013, 13:49

"Adonis e mult mai ieftin si mai de calitate."

experienta mea: am luat o zacusca "buna" de acolo ..... s-a dus direct la gunoi
Gabriela
cgdv
Am aflat de voi...