• Publicitate

Unde va faceti cumparaturile alimentare?

Discutii despre mancaruri traditionale sau exotice, retete, diete, restaurante si fast-food-uri, bauturi cumparate sau facute acasa - aceasta este rubrica unde iti lasa gura apa.
Răspunde

Mesajde sanjov » 10 Oct 2013, 09:24

yogyog scrie:
sanjov scrie:
yogyog scrie:
npr scrie:
Sanjoave aici imi pare rau sa te contrazic putin; io fix din aceleasi motive nu intru la Schwartz's de exemplu. mi-a zis o gramada de lume ca e bun. dar decat sa imbogatesc un popor care de cand s-a infiintat ne-a adus numai pagube, mai bine mananc orice altceva. asa ca oarecum pot intelege retinerea unora pentru arabi sau asiatici, dar hai totusi sa pastram limitele unei astfel de comparatii.

Schwatrz's apartine lui Celine Dion, René Angélil si Familia Nakis (greci). Angélil fiind libanez, zi-mi si mie... quebecosii, grecii sau libanezii ti-au creat pagube de ani de zile?

npr tu erai fata desteapta si ma mir un pic ca pui asemenea intrebari. astia sunt pusi acolo numai de fatzada. este tipic jidaneasca chestia. ca sa le creasca vanzarile, o imping in fata pa Celine Dion, un simbol al Quebecului. astia cum sunt nationalisti o sa ingramadeasca ca mustele sa cumpere de acolo. e o chestie banala de vanzari. si ca sa isi largeasca clientela au pus ca owners un grec si un libanez. pai crezi ca arabii veneau sa cumpere de acolo. acu daca owneru e libanez mai merge. undeori am impresia ca nu ganditi cu capul.

prea suferi de scenarita, chestia cu impingerea lui C Dion in fatza ca sa le creasca vanzarile e hilara, sau nationalismul, hai las-o jos ca nu te pricepi si imi pare rau dar salata e mare in capul tau, romano-greaca - libaneza sau ce-o fi, maaare confuzie ai in cap , si e pacat !!
de ex nu mai au nevoie de vedete ca sa le creasca reteta de beneficii sau sa-si creasca clientela, e deja facuta, get real ! si owners sunt owners, aia care sunt acuma, nici un truc sau scamatorie ! ai eroare pe toata linia.

Sanjoave, ce sa zic, probabil ca exagerez putin cu teoriile astea dar nu sunt departe de adevar. sunt convins ca in sinea ta simti si tu acelasi lucru, dar probabil ca traiind mai mult timp ca mine in societatea canadiana ai inceput sa fii un pic mai brainwashed a.k.a. politically corect.
incearca sa fii mai flexibil in gandire si rationament si ai sa vezi ca nu-s departe de adevar.

traiesc probabil de mai mult timp, ai dreptate, dar stai linistit ca nu-i nici un fel de brainwashing sau p. c. , nu se prind de mine lucrurile astea, e doar mai multa obiectivitate ... doar cu niste detalii despre localul asta nu stai bine, in rest liber sa faci si crezi cum vrei.
sanjov
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde MirelaFashion » 10 Oct 2013, 10:07

Eu la Schwartz am mancat de mai multe ori si mancarea este yummy chiar daca nu-mi place imbulzeala de acolo.

Nu inteleg de ce ai ceva cu evreii yogyog. Isus a fost evreu si el deci e normal sa fie o natie care trebuie tratata diferit.

Oricum, haideti sa vorbim despre magazinele alimentare din Montreal. Cine a incercat magazinul romanesc de la piata Jean-Talon?
MirelaFashion
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde yogyog » 10 Oct 2013, 11:50

MirelaFashion scrie:Eu la Schwartz am mancat de mai multe ori si mancarea este yummy chiar daca nu-mi place imbulzeala de acolo.

Nu inteleg de ce ai ceva cu evreii yogyog. Isus a fost evreu si el deci e normal sa fie o natie care trebuie tratata diferit.

Oricum, haideti sa vorbim despre magazinele alimentare din Montreal. Cine a incercat magazinul romanesc de la piata Jean-Talon?

Cand ai sa cresti mai mare ai sa-ti dai seama. pana atunci tin sa te anunt ca Iisus (cu 2 de i) nu a fost jidan pentru ca altfel ar fi fost recunoscut de religia lor.
Cu lacrimi ti-as scrie, batrâna mea tara/.../ Sa fii viitor si prezent si trecut.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde sorro » 10 Oct 2013, 12:27

yogyog scrie:Pana atunci tin sa te anunt ca Iisus (cu 2 de i) nu a fost jidan pentru ca altfel ar fi fost recunoscut de religia lor.

Yogyog, daca n-as stii ca glumesti, as zice: "huh?" Si cam ce a fost Iisus (cu 2 de i) in opinia ta? :)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde yogyog » 10 Oct 2013, 12:30

sorro scrie:
yogyog scrie:Pana atunci tin sa te anunt ca Iisus (cu 2 de i) nu a fost jidan pentru ca altfel ar fi fost recunoscut de religia lor.

Yogyog, daca n-as stii ca glumesti, as zice: "huh?" Si cam ce a fost Iisus (cu 2 de i) in opinia ta? :)

Este treaba ta ce crezi. Eu chiar vb foarte serios.

Iisus a fost un predicator, dar nu cred ca e bine sa alteram topicul asta despre mancare, ca e cam singurul lucru care putem sa-l facem linistiti.
Cu lacrimi ti-as scrie, batrâna mea tara/.../ Sa fii viitor si prezent si trecut.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde bertro » 10 Oct 2013, 12:46

MirelaFashion scrie:Eu la Schwartz am mancat de mai multe ori si mancarea este yummy chiar daca nu-mi place imbulzeala de acolo.
Nu inteleg de ce ai ceva cu evreii yogyog.

Yogy e roman verde cu frica de Dumnezeu, ca aia care l-au facut pe Reuben Schwartz sa plece din Romania in primul rand. De aia cred ca nu se preteaza la tradarea de a calca in acel restaurant.
bertro
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Culinar si bauturi