• Publicitate

Bors acru !

Discutii despre mancaruri traditionale sau exotice, retete, diete, restaurante si fast-food-uri, bauturi cumparate sau facute acasa - aceasta este rubrica unde iti lasa gura apa.
Răspunde

Re: Bors acru !

Mesajde Sly » 02 Apr 2017, 19:33

canin scrie:
La 25-30km de Bucuesti...daca mergi cu masina ...(chiar pe un drum judetean)...gasesti anunturi de vanzare/direct in dreptul casei omului ...porumb/grau/tarate etc. ....e cool .... e ca in Uganda! :) Dar cel putin ai tarate la discretie!

Numai bine!

Ai fost in Uganda?
In Canada inca sigur n-ai fost caci poate spuneai atunci ca e cool ca in Canada caci si aici la tara gasesti anunturile cu produse de vanzare in fata casei omului...ca-n Uganda.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Publicitate

Mesajde crsv » 02 Apr 2017, 21:37

n-a fost dar se pregateste sa vina deci e deja expert.
stai sa ajunga aici si sa te tii sfaturi pentru fraierii cu 15+ ani aici , care habar n-au ce misca-n jurul lor :twisted:
crsv
Imi place aici si raman...

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde iulllian » 02 Apr 2017, 22:00

canin scrie:
La 25-30km de Bucuesti...daca mergi cu masina ...(chiar pe un drum judetean)...gasesti anunturi de vanzare/direct in dreptul casei omului ...porumb/grau/tarate etc. ....e cool .... e ca in Uganda! :) Dar cel putin ai tarate la discretie!

Numai bine!

:)). ca-n Uganda? inainte sa termin fraza, iti spun ca nu sunt "frustat". Dar remarca ta m-a facut sa zambesc. De cand sunt in Canada, am inceput sa respect mai mult Romania(nu ca inainte nu o faceam). Si aici o sa vezi pe toate gardurle "vendes de garage" unde astia isi vand si chilotii. si daca Romania e Uganda, aici ii poti spune cu usurinta Quebechistan. Anu asta capitala Canadei face !50 de ani, cu siguranta satele alea de langa Bucuresti au cateva sute. Bravo celor care stiu sa faca marketing din orice.... gen Canada si rusine celor care nu stiu sa-si valorifice istoria.... :(
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori

Mesajde iulllian » 02 Apr 2017, 22:17

cat despre bors, face parte din peisajul culinar romanesc si poate il gasim si pe la vecinii romanilor. Cat despre partea culinara canadiana pana in prezent nu pot sa spun multe. Acum cateva zile am intrebat o canadianca 100% originara sa-mi dea cateva exemple de mancaruri traditionale canadiene(tipa e anglofona, n-are treaba cu quebecul) si incepe:
- poutine -care is niste amarati de cartofi cu branza super speciala si un sos chinezesc si e numarul 1 ca recomandare in Quebec, nu prea vad mandria de anglofon aici dar na;
- un desert care defapt e foarte popular si in SUA;
- siropul de artar pe care-l mananca pe paine decand era mica.
.... dupa recomandarile date mi-am propus sa mai intreb sau poate sa incerc ceva asiatic.......
Imagine
iulllian

Mesajde iulllian » 02 Apr 2017, 22:39

crsv scrie:n-a fost dar se pregateste sa vina deci e deja expert.
stai sa ajunga aici si sa te tii sfaturi pentru fraierii cu 15+ ani aici , care habar n-au ce misca-n jurul lor :twisted:

si cum totul e relativ, iti spun sincer ca imi permit dupa mai bine de jumate de an sa dau sfaturi la unul care are deja 7 ani aici si nu e nici o suparare, e o realitate, si chiar nu e nici o suparare. Cateodata nu ai nici un merit ca te-ai nascut inaintea altuia. Nu inseamna ca daca stai in Canada le stii pe toate, poate nici nu te-au interesat toate informatiile din diferite domenii, timpul nu-ti da si statutul de atotstiutor.
Imagine
iulllian

Mesajde Sly » 02 Apr 2017, 22:55

iulllian scrie:Acum cateva zile am intrebat o canadianca 100% originara sa-mi dea cateva exemple de mancaruri traditionale canadiene(tipa e anglofona, n-are treaba cu quebecul) si incepe:
- poutine -care is niste amarati de cartofi cu branza super speciala si un sos chinezesc si e numarul 1 ca recomandare in Quebec, nu prea vad mandria de anglofon aici dar na;
- un desert care defapt e foarte popular si in SUA;
- siropul de artar pe care-l mananca pe paine decand era mica.
.... dupa recomandarile date mi-am propus sa mai intreb sau poate sa incerc ceva asiatic.......

A incercat si ea sa fie interesanta,de fapt mancarile lor preferate sunt combo no. 3 sau no 5.
Nu stiu de ce noi romanii avem tendinta asta de a ne minimaliza originea si istoria si de a preamari pe altii,Canada e o colonie a carei populatie a fost alcatuita din cei mai amarati si saraci oameni de prin tarile de unde au venit care au fost controlati de o mana de nobili in general din Imperiul Britanic,erau fericiti cand aveau cartofi sa manance,pe care-i mancau cu tot cu coaja,ca dealtfel si in zilele noastre.
A facut bine observatia legata de istorie Iullian,cred ca avem banci in parc mai vechi de 150 de ani la Cluj.

Sent from my iPad using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Culinar si bauturi