• Publicitate

Bors acru !

Discutii despre mancaruri traditionale sau exotice, retete, diete, restaurante si fast-food-uri, bauturi cumparate sau facute acasa - aceasta este rubrica unde iti lasa gura apa.
Răspunde

Re: Bors acru !

Mesajde Isostar » 03 Apr 2017, 09:12

Ashavoda scrie:Salut Canin,

Multumesc de link. Tu ai incercat reteta? De unde cumperi taratele? Eu am luat din vro doua locuri si cred ca sunt taratele tratate sau ceva, de aia nu merge... E adevarat ca reteta asta, nu am incercat-o, dar am incercat altele, mai multe, cu drojdie proaspata.

P.S. Sly, in unele zone din Ro, la ciorba se zice bors... Nu ma intreba de ce, ca nu stiu :)

Vezi ce tip de tarate cumperi. Majoritatea proumbului din NAmerica este porumb dulce, din care nu o sa-ti iasa bors de care vrei tu. Ce vrei tu sa cumperi este porumbul pe care il dau astia la porci si care de vanzare se gaseste doar in locuri speciale - poti sa incerci la Bulk Barn.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Publicitate

Mesajde Isostar » 03 Apr 2017, 09:17

iulllian scrie: Anu asta capitala Canadei face !50 de ani, cu siguranta satele alea de langa Bucuresti au cateva sute.

Iti recomand sa te mai documentezi inainte sa pui asemenea informatii... Nu de altceva, dar esti total pe langa.

Canada (tara) sarbatoreste 150 de la infiintare (ca si uniune de provincii). Ottawa a fost selectata capitala deoarece era pe granita dintre cele doua provincii importante din uniune - Ontario si Quebec. Ottawa a fost stabilita in 1826.
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Isostar » 03 Apr 2017, 09:20

iulllian scrie:Acum cateva zile am intrebat o canadianca 100% originara sa-mi dea cateva exemple de mancaruri traditionale canadiene(tipa e anglofona, n-are treaba cu quebecul)

Poti sa ne dai niste exemple de mancaruri traditionale romanesti?
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Sly » 03 Apr 2017, 10:33

Isostar scrie:
Ashavoda scrie:Salut Canin,

Multumesc de link. Tu ai incercat reteta? De unde cumperi taratele? Eu am luat din vro doua locuri si cred ca sunt taratele tratate sau ceva, de aia nu merge... E adevarat ca reteta asta, nu am incercat-o, dar am incercat altele, mai multe, cu drojdie proaspata.

P.S. Sly, in unele zone din Ro, la ciorba se zice bors... Nu ma intreba de ce, ca nu stiu :)

Vezi ce tip de tarate cumperi. Majoritatea proumbului din NAmerica este porumb dulce, din care nu o sa-ti iasa bors de care vrei tu. Ce vrei tu sa cumperi este porumbul pe care il dau astia la porci si care de vanzare se gaseste doar in locuri speciale - poti sa incerci la Bulk Barn.

Cred ca numai in America poti sa cumperi tarate de porumb caci...Only in America. :lol:
In restul lumii taratele sunt de la grau sau alte cereal din aceeasi familie,noroc cu forumelul asta caci uite,cine stie poate facem vreo inventive epocala,crowdsourced...bors acru/dulce din "tarate de porumb". :lol: :lol: :lol:
Nici macar nu e 1 Aprilie. :lol: :lol: :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde Sly » 03 Apr 2017, 10:37

Isostar scrie:Poti sa ne dai niste exemple de mancaruri traditionale romanesti?

Tu si-n Romania tot la KFC mancai de nu stii mancaruri traditionale romanesti?
Taratele de porumb in mod cert nu-s parte din traditional insa cine stie,aduci tu un suflu nou. :lol: :lol: :lol:
Interesant ar fi sa ne explicit si procesul prin care se obtin aceste "tarate",apoi promit ca facem un crowdsource sa inventam o reteta care sa devina traditionala...romano-canadeza. :lol: :lol: :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde Isostar » 03 Apr 2017, 11:29

Sly scrie:Cred ca numai in America poti sa cumperi tarate de porumb caci...Only in America. :lol:
In restul lumii taratele sunt de la grau sau alte cereal din aceeasi familie,noroc cu forumelul asta caci uite,cine stie poate facem vreo inventive epocala,crowdsourced...bors acru/dulce din "tarate de porumb". :lol: :lol: :lol:
Nici macar nu e 1 Aprilie. :lol: :lol: :lol:

Greseala mea ca am vorbit de porumb, sa-l folosesti la facut bors. Ai dreptate, borsul nu se face din porumb, se face din grau sau din secara.

In privinta "taratelor", iti recomand sa citesti mai multe... poate asa descoperi ca "tarate" nu sunt numai de grau sau alte cereale din aceeasi familie.
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Culinar si bauturi