• Publicitate

Bors acru !

Discutii despre mancaruri traditionale sau exotice, retete, diete, restaurante si fast-food-uri, bauturi cumparate sau facute acasa - aceasta este rubrica unde iti lasa gura apa.
Răspunde

Re: Bors acru !

Mesajde utilizatorgmx » 03 Apr 2017, 15:03

Isostar scrie:Pomana porcului - asta este fel de mancare?

Asta poate fi un apropo... :)
utilizatorgmx
Imi place aici si raman...

A multumit: 31 ori
I s-a multumit: 20 ori

Publicitate

Mesajde canin » 03 Apr 2017, 15:11

crsv scrie:n-a fost dar se pregateste sa vina deci e deja expert.
stai sa ajunga aici si sa te tii sfaturi pentru fraierii cu 15+ ani aici , care habar n-au ce misca-n jurul lor :twisted:

Nu stiu de ce te ataci asa .... e un forum ... discutam/comentam!

Daca faci parte din cei cu +15ani care NU asculta....sau care NU accepta altceva in jurul lor (ma refer la opinii/pareri) este fix problema ta! Te crezi asa bazat incat sa crezi ca nu poate fi nimeni in stare sa-ti dea un sfat la nevoie?
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde canin » 03 Apr 2017, 15:13

Isostar scrie:
Sly scrie:
Isostar scrie:Da. Astept raspuns de la tine, se poate?

Sarmale,ciorba de burta,salata de boeuf,mititei,mamaliga,slanina afumata,pomana porcului,carnati de Plescoi...nu ai mancat niciodata?

Really? Care zici ca din cele enumerate mai sus sunt "traditional" romanesti si nu importate de la vecini si natiunile colocuitoare?!?

Pomana porcului - asta este fel de mancare?

DA, pomana porcului e fel de mancare de o gasesti in cartile de bucate!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde crsv » 03 Apr 2017, 15:53

canin scrie:
crsv scrie:n-a fost dar se pregateste sa vina deci e deja expert.
stai sa ajunga aici si sa te tii sfaturi pentru fraierii cu 15+ ani aici , care habar n-au ce misca-n jurul lor :twisted:

Nu stiu de ce te ataci asa .... e un forum ... discutam/comentam!

Daca faci parte din cei cu +15ani care NU asculta....sau care NU accepta altceva in jurul lor (ma refer la opinii/pareri) este fix problema ta! Te crezi asa bazat incat sa crezi ca nu poate fi nimeni in stare sa-ti dea un sfat la nevoie?

nu ma atac dimpotriva , de cele mai multe dati ma amuz
accept orice opinie si sfat , problema cu tine e ca chiar fiind bine intentionat dai sfaturi in necunostinta de cauza si nu e prima oara
sfatul meu (:P) ar fi sa ai rabdare sa ajungi aici si pe urma sa dai sfaturi (bune)
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde Sly » 03 Apr 2017, 20:05

Isostar scrie:
Sly scrie:
Isostar scrie:Da. Astept raspuns de la tine, se poate?

Sarmale,ciorba de burta,salata de boeuf,mititei,mamaliga,slanina afumata,pomana porcului,carnati de Plescoi...nu ai mancat niciodata?

Really? Care zici ca din cele enumerate mai sus sunt "traditional" romanesti si nu importate de la vecini si natiunile colocuitoare?!?

Pomana porcului - asta este fel de mancare?

Iso,cred ca ori a fost iarna prea lunga ori e astenia de primavara dar ai cam inceput sa-ti pierzi din "ascuteala",sa speram ca iti revii odata cu vremea mai buna.
Traditional inseamna ceva ce are traditie,ceva consacrat si care s-a pastrat de-a lungul timpului,nu are nici o importanta daca acea traditie a originat sau a fost importata.Faptul ca pe pamantul ast sursele de hrana sunt cam aceleasi,implicit duce la faptul ca peste tot avem cam aceleasi mancaruri insa fiecare bucatarie isi pune amprenta personala asupra produsului final si atunci devine traditia lor.Sa luam micii de exemplu,practic intr-un fel sau altul exista la toate popoarele chiftele sau frigarui din carne tocata prajite la gratar,cevapi,kebab,mici samd,insa fiecare folosescalte condimente,alte retetare si asta le face unice.
pomana porcului este un fel de mancare...ce-i drept nu se da la KFC. :D
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde iulllian » 03 Apr 2017, 21:35

Isostar scrie:
iulllian scrie: Anu asta capitala Canadei face !50 de ani, cu siguranta satele alea de langa Bucuresti au cateva sute.

Iti recomand sa te mai documentezi inainte sa pui asemenea informatii... Nu de altceva, dar esti total pe langa.

Canada (tara) sarbatoreste 150 de la infiintare (ca si uniune de provincii). Ottawa a fost selectata capitala deoarece era pe granita dintre cele doua provincii importante din uniune - Ontario si Quebec. Ottawa a fost stabilita in 1826.

nu sunt deloc pe langa, e adevarat ce spui tu, asta se poate verifica foarte simplu pe wikipedia, eu iti spun ce se intampla in teren mai exact, Ottawa e plina de materiale promotionale cu sloganul 150 Ottawa, daca vrei poti cauta bannere pe google. Ma rog ideea era ca satele alea existau inainte sa existe ce vrei tu, Canada sau alte orase.
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Culinar si bauturi