• Publicitate

Sa sustinem dreptul la viata!

Integrarea si viata in provincia British Columbia (Vancouver, Victoria, Burnaby, Surrey, Langley). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Sa sustinem dreptul la viata!

Mesajde rux13 » 04 Dec 2017, 11:11

EdwardS scrie:In rest, nu sunt de acord ca toata lumea sa faca copii, ci numai cei care isi permit costurile.

Nici eu nu sunt de acord ca reptilienii sa conduca lumea :lol:

EdwardS scrie:Un copil are nevoie de resurse financiare ca sa fie sanatos, educat, sa poata sa urce scara sociala. Altfel, ingroasa randurile miliardelor de saraci, nu avem destui oameni saraci pe planeta asta ?

Ai tai cat de bogati erau? Ce inseamna sarac pentru tine?
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 82 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 04 Dec 2017, 11:20

EdwardS scrie:In rest, nu sunt de acord ca toata lumea sa faca copii, ci numai cei care isi permit costurile. Un copil are nevoie de resurse financiare ca sa fie sanatos, educat, sa poata sa urce scara sociala. Altfel, ingroasa randurile miliardelor de saraci, nu avem destui oameni saraci pe planeta asta ?

Hmm, și dacă părinții au bani acum, fac copilul și apoi peste 5 sau 10 ani sărăcesc, ce facem? Omorâm copilul? Îl băgăm înapoi?
Dar invers ce facem, dacă acum părinții sunt săraci lipiți și mâine câștigă la loto sau moare mătușa cea bogată și le lasă miliardul?
Dar dacă părinții sunt săraci, dar copilul iese geniu, obține o bursă și apoi câștigă premiul Nobel? etc etc etc
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 494 ori

Mesajde capsunar » 04 Dec 2017, 11:23

EdwardS scrie:In rest, nu sunt de acord ca toata lumea sa faca copii, ci numai cei care isi permit costurile. Un copil are nevoie de resurse financiare ca sa fie sanatos, educat, sa poata sa urce scara sociala. Altfel, ingroasa randurile miliardelor de saraci, nu avem destui oameni saraci pe planeta asta ?

Parca am auzit la Teve pe Clintoneasa ca noi traim intr-un stat meritocratic unde fiecare se naste la fel si poate ajunge ca zuckemberg. Cred ca am mai si citit pe undeva de niste propuneri ca atunci cand mori sa-ti ia statul tot...
Mie nu mi se pare asa meritocratic dar ceva elasticitate intre clase exista.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde vele » 04 Dec 2017, 15:59

vali_atanasiu scrie:
cian scrie:
rux13 scrie:Ce ma seaca chestia asta cu hai sa votam cum sa-si traiasca viata altii.
Ce drept are Vali sau ONU asupra vietii alcuiva?

Cred ca o discutie rezonabila ar fi daca avorturile trebuie platite sau nu ca parte a asigurarii medicale. Din punctul meu de vedere: nu. Sarcina nu e o boala. Avorturile ar trebui platite din buzunarul propriu si asta ar descuraja bizonii sa ignore contraceptia.

Exista o componenta morala a discutiei, dar morala sau virtutea nu se impun. De-aia exista liberul arbitru.

''Avorturile ar trebui platite din buzunarul propriu'' ''Exceptind cazurile in care sarcina e consecinta unui viol, sau pune in pericol viata mamei

Sigur ca violul este INADMISIBIL. Violul, nu "sexul consimtit".
Exista undeva o statistica, ... zice ca in cazurile de viol, frica si suferinta femeii face ca in organism sa fie blocat procesul de fecundare si nu ramane insarcinata.
Daca (repet, daca) este asa atunci nu se pune [nici aici] problema avortului.
....
Stii cum e cu "liberul arbitru"? - dupa cate stiu eu.
Ai doua posibilitati: [sa ajungi in final] unde ti se spune ca e bine, sau unde ti se spune ca e rau.
Se dau si reguli care te ajuta sa ajungi acolo unde "vrea" ceea ce ar fi "liberul arbitru" la tine (de fapt CREZI tu).
Toate iti sint ingaduite...
Tu... alegi.
Omori sau nu.
Daca ai impresia ca e o chestie contabila inseamna ca poti sa te mai "informezi".
Succes!

Exista undeva o statistica, ... zice ca in cazurile de viol, frica si suferinta femeii face ca in organism sa fie blocat procesul de fecundare si nu ramane insarcinata. - de unde dreaq scoti aberatiile astea, omule? Chiar crezi in asa ceva :shock: , ori scrii ca sa ai activitate pe forum?!! Daca intr-adevar asta iti impui sa crezi pentru a-ti justifica pozitia, cred ca orice discutie avand un anumit grad de seriozitate cu tine este inutila...

Daca (repet, daca) este asa atunci nu se pune [nici aici] problema avortului. - nu nu este asa, pentru cultura ta generala, si a altora tentati sa creada orice tampenie care le justifica pozitiile adoptate pe o baza idelogica, fara legatura cu viata reala (crede si nu cerceta, fericiti cei saraci (cu duhul :lol: ), samd)!!!
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 13 ori

Mesajde Qu3b3c0i » 04 Dec 2017, 19:16

vali_atanasiu scrie:La ONU a ajuns propunerea de "legiferare" ca asasinarea nenascutului sa fie permisa pentru a nu fi torturata psihic mama.... care nu aputut tine stranse picioarele din indiferent ce motiv... (denying women abortions is equivalent to torture...)
Se poate apara si proteja viata copilului nenascut dupa informarea cinstita semnand la adresa: http://www.citizengo.org/en/lf/83766-un ... tion-birth

Domnule nu te supara..dar ia niste pilule sau Leapada-te de Dumnezeu..ca esit bolnav la cap!

Avortul e avort nu e crima!

nebuni RELIGIOSI ca tine..au imputit pamintul asta de crestem in Societatea asta imputita cu atatea reguli..ca nu mai poti nici o basina sa tragi ca vinve cineva..

DA! Daca deranjezi pe altcineva sau iei din drepturile..altora..in VIATA..ok!

Atat timp cand deciziile se referea la VIATA TA si COPILUL TAU..care subliniez este al TAU!

Tu nu ai ca si fanaticii religiosi altceva mai bun de facut?

Get a life! Biserica ar trebui sa nu mai existe..dar cum toti nebunii au dreptul la o organizatia..trebuie sa lasam si Biserica..
ca orice alt CLUB..Cine vrea sa se duca si nu...nu..

Dar nu sa ne dictati voi...noua..ca va credeti superiori ca credeti in Dumnezeu si alta ZANE..sa ne impuneti noua..
Modul vostru de viziune limitat..

Inca crezi ca ADAM a fost facut asa din PUFFFF?//?? LOL
Qu3b3c0i

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 4 ori

Anterior

Înapoi la Canada - British Columbia - Rubrica locala