• Publicitate

Mutare Mtl to Vancouver/ locuinta/ building manageri romani

Integrarea si viata in provincia British Columbia (Vancouver, Victoria, Burnaby, Surrey, Langley). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde freebird » 04 Feb 2010, 15:07

cu placere, no problem; dpdv al variatiilor de presiune si eu sunt chiar f sensibil (migrene si palpitatii), insa Vanc nu se compara cu Mtl, pt ca aici vremea este mult mai putin variabila - fie e innorat 1 spt, fie este soare, vantul bate f putin, de regula deloc, nu ca in Est unde azi si maine sunt pe invers. Trebuie sa recunosc ca am avut o senzatie ciudata pe care nici acum nu mi-o explic - cand am ajuns aici, m-am simtit linistit, parca ajunsesem intr-un loc familiar, spre deosebire de Mtl unde parca am fost o grefa cu reactie de respingere; am auzit acelasi lucru si de la alti prieteni care au venit din RO. E o idee buna sa vizitati pt a va face o idee. Multa bafta si spor!
freebird
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde fidelguevarra » 04 Mar 2010, 15:22

Zoly scrie:Mersi mult de tot Freebird.

Suna incurajator. Bravo tie si mult succes cu masterul.

Nu ma deranjeaza ploaia nici pe mine, dar sotia a avut un accident si are dureri destul de mari la schimbare de temperaturi, si mai ales cand ploua. De fapt nu ploia insine o deranjeaza, ci presiunea atmosferica. Asta e singurul motiv de care as avea retineri. Ne-am mai gandit la Victoria pentru ca am inteles ca ploua mult mai rar... insa mi-e putin frica sa depind tot timpul de feribot daca vreau sa fac o excursie (ceea ce ne cam place sa facem). Tu cum vezi a cam plouat toata iarna???

Vrem sa vizitam ambele orase prin luna martie, sa avem o idee mai clara totusi nu cum am facut cand am emigrat. De stiam cum e in Montreal, cred ca aterizam direct la Vancouver sau Toronto. Aici n-am sa ma simt niciodata acasa tot cam din aceleasi motive ca si tine ("limba bastinasilor")

E o idee buna sa inchiriezi ceva pe scurt timp si sa vezi imprejurimile. Pentru noi nu e nevoie de Downtown (nu ca mi-ar displace), dar avem doi copii (12 si 4) si cautam un loc mai pasnic si cu scoli bune.

Cu jobul nu-mi fac griji mari... eu lucrez la un Domino's, si pot sa ma mut oriunde in lume si sa fac acelasi job. Nu e visul meu, dar pentru un timp e ok. Si eu m-am gandit la fel ca tine... facem scoli si dupa aceea un job serios, numai ca in lumea quebecoasa nu merge asa. Am facut un master la McGill in Interational Business si tot nu mi-am gasit de lucru (pentru ca nu ma cheama Belager, Ouimet sau altele... Sotia, "same story", dar ea nu face nici macar pizza :)

Mersi inca odata pentru info.

Salutari,
Zoly

Pt voi v-as recomanda New Westminster, in juma de ora esti in downtown, are 2 statii de skytrain, in 10 minute esti pe autostrada. E mai comunitar, mai linistit, mai european ca demografie, parcuri multe, chirii mult mai ieftine ca in Vancouver sau chiar Burnaby.

Baga http://maps.google.ca/ street view si incepe aici
566 Columbia St, New Westminster, BC, Canada

Daca vrei sa vezi palmierii lu freebird din downtown, incepe aici 1252 Denman St, Vancouver, BC :)
http://www.youtube.com/watch?v=DEZfikZX ... re=related

Omul cu Sobolani - SA NU ASTEPTI NIMIC
fidelguevarra
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde minunimu » 05 Mar 2010, 02:59

Saltare...am citit cu emotie cele scrise si ma ambitioneaza si mai tare sa plec din ro .. de citeva luni ne tot pregatim cu acte si toefl dar inca nu am demarat .Vancouverul era primul pe lista .. avem niste prieteni acolo si le-ar fi mai ushor sa ne ajute .. din ce spuneti si voi despre vanc.. e ca si ales..:) sintem din bv si din cite am vazut pe net si poze filmulete .. in afara de ocean ,peisajul e cam ca aici doar ca nu ninge si nu sint -30 ca in iarna asta...dar voi ati uitat deja cum e..:) ce sa zic.. bafta cu mutatul si acomodarea si va urmaresc .. de departe deocamdata.....

salutari john
INT-NB 14/06/12

HOME SWEET HOME... Canada :)
minunimu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Zoly » 05 Mar 2010, 21:08

fidelguevarra scrie:

...
Salutari,
Zoly

Pt voi v-as recomanda New Westminster, in juma de ora esti in downtown, are 2 statii de skytrain, in 10 minute esti pe autostrada. E mai comunitar, mai linistit, mai european ca demografie, parcuri multe, chirii mult mai ieftine ca in Vancouver sau chiar Burnaby.

Daca vrei sa vezi palmierii lu freebird din downtown, incepe aici 1252 Denman St, Vancouver, BC :)

Mersi pentru sfaturi. Am sa luam in considerare in cazul in care ne hotaram pentru Vancouver. Eu pentru zona Burnaby-Coquitlam as fi optat.
Dar New Westminster e tot acolo, deci e perfect.

Vezi ca poti sa fi si amabil si sa dai sfaturi utile...? Greatly appreciated :wink:
Zoly
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde fidelguevarra » 06 Mar 2010, 15:46

Zoly scrie:
fidelguevarra scrie:

...
Salutari,
Zoly

Mersi pentru sfaturi. Am sa luam in considerare in cazul in care ne hotaram pentru Vancouver. Eu pentru zona Burnaby-Coquitlam as fi optat.
Dar New Westminster e tot acolo, deci e perfect.

Vezi ca poti sa fi si amabil si sa dai sfaturi utile...? Greatly appreciated :wink:

Cand ajungi aici, baga un tzar, iesim la un mocha frapuccino ;)

PS. Pt. New West stiu un bulding manager roman ff de treaba, cand am revenit din Alberta, am stat un pic in New West, omul m-a ajutat cu descarcatul mobilei, cu o gramada de chestii si nu ma stia deloc.
http://www.youtube.com/watch?v=DEZfikZX ... re=related

Omul cu Sobolani - SA NU ASTEPTI NIMIC
fidelguevarra

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Zoly » 07 Mar 2010, 01:22

fidelguevarra scrie:
Cand ajungi aici, baga un tzar, iesim la un mocha frapuccino ;)

PS. Pt. New West stiu un bulding manager roman ff de treaba, cand am revenit din Alberta, am stat un pic in New West, omul m-a ajutat cu descarcatul mobilei, cu o gramada de chestii si nu ma stia deloc.

Da, "I'm in" pentru orice fel de ...ccino.

Ai putea sa-mi dai adresa la building managerul respectiv sau un numar de telefon? Vrem sa mergem in vizita cam in doua saptamani. M-a uita putin prin zona acea... Eventual daca vrei sa-mi lasi numele tau (pe privat) sa stiu cine m-a trimis la el.
Zoly
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - British Columbia - Rubrica locala