• Publicitate

A venit iarna - sunteti interesati de activitati outdoors?

Integrarea si viata in provincia British Columbia (Vancouver, Victoria, Burnaby, Surrey, Langley). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde Radu7777 » 03 Dec 2011, 18:42

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qlriq9my4jo[/youtube]

Luis, hai baga si tu niste filme cu pensionari pe schiuri :P
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde niv » 04 Dec 2011, 03:16

[quote="Radu7777"]http://vimeo.com/23594597

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qlriq9my4jo[/youtube]

WOW! :headbang:
D2/CB 14.04/17.05.2011
FM/AM 16.09/21.09.2011
IV/VIZA 23.11/19.12.2011
Vancouver, BC
niv
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Re: A venit iarna - sunteti interesati de activitati outdoor

Mesajde artbroc » 04 Dec 2011, 22:13

[/quote]
In ce consta treaba asta cu tabara? Poti detalia putin te rog?
Oricum, ne-ai convins. Multumim de informatii.[/quote]

Copii au trei tabere la clubul de ski: doua in timpul vacantei de Craciun si una in vacanta de primavara. Pentru sezonul acesta datele sunt:
Christmas Camp # 1: Dec. 20-23
Christmas Camp # 2: Dec. 27-29
Spring Camp: Mar. 22-25
Programul zilelor de tabara este in general identic cu cel al zilelor de weekend:
Copii si antrenorii urca cu prima telecabina (7:30-7:45).
Incalzire 8:00-8:30
Antrenament 8:30-14:00
Coboara cu telecabina intre 14:15 si 14:30
Intre timp au o mica pauza de gustare (15min) si o pauza de pranz (30min) la cabana clubului.
Antrenamentul consta in special in free skiing, slalom si grand slalom.
Costul acestor tabere este inclus in pretul programului.
Singurul dezavantaj este ca trebuie dusi la munte la 7:30 si luati de acolo la 14:30 in zile lucratoare.
artbroc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Luis » 31 Ian 2012, 14:12

artbroc scrie: Copii...

La ce varsta a inceput fiica ta? Al meu are 6 acum si e cam reticent sa mearga la club. Unde mai pui ca am citit si un interviu cu Ashleigh McIvor unde spunea ca ea nu a vrut la club si a schiat doar cu parintii...
I love this country!
Luis
Imi place aici si raman...

Mesajde artbroc » 31 Ian 2012, 20:50

Luis scrie:
artbroc scrie: Copii...

La ce varsta a inceput fiica ta? Al meu are 6 acum si e cam reticent sa mearga la club. Unde mai pui ca am citit si un interviu cu Ashleigh McIvor unde spunea ca ea nu a vrut la club si a schiat doar cu parintii...

Fiica mea a inceput la varsta de 5 1/2 ani cu Ski Wee (scoala de ski pt. copii pana la 6 ani) fiindca nu stia sa schieze absolut de loc. I-am luat 2 reprize de cate 4 lectii. Dupa 4 weekenduri a trecut prin toate grupele (de la cei mai incepatori la cei mai avansati) si cobora de pe Peak. Atunci i-am intrebat pe cei de la Ski Wee "what now?" si mi-au zis ca nu au ce s-o mai invete. Ii trebuie doar "mileage" si imbunatatirea tehnicii. Mi-au recomandat clubul de ski Grouse Tyee. Am inscris-o pe fiica-mea pentru iarna urmatoare. De atunci se tot antreneaza la club in fiecare iarna. Si chiar daca uneori nu se impaca prea bine cu colegii de echipa (la fel cum uneori se cearta si cu colegii de la scoala), ea se simte grozav de bine in societatea lor. Ei se antreneaza impreuna, participa impreuna la competitii, merg in tabere impreuna. Anul acesta a fost deja la Whistler cu echipa si la sfarsitul lui ianuarie va participa impreuna cu alti 6 copii din club la BC Winter Games la Big White, langa Vernon.
Eu nu stiu ce sa-ti zic despre fiul tau, sau despre Ashleigh McIvor. Unii copii sunt mai timizi si vor sa-si petreaca tot timpul cu parintii, nu vor sa fie impreuna cu alti copii, simtindu-se intimidati in preajma acestora. De aceea probabil anumiti copii sunt home-schooled, in loc sa mearga la scoala.
Fiica-mea vrea mereu sa fie independenta de parinti, si in special sa fie impreuna cu alti copii, nu vrea sa petreaca mult timp cu mama si tata.
Parerea mea este ca in general e foarte bine ca un copil sa participe la cat mai multe activitati impreuna cu alti copii si sa-si petreaca timpul impreuna cu alti copii, pentru a dobandi "social skills", incredere in sine, independenta. Dezvoltarea psihica si intelectuala a copiilor este in general conditionata de varietatea mediului ambiant (nu doar fizic ci si social). Eu personal nu am incredere in sistemul de home schooling si nu-mi plac copii care sunt crescuti agatati de fusta mamii (sau a bunicii).
Spre deosebire de Ashleigh McIvor, marea majoritate a campionilor incep de mici sa se antreneze la un club. Eu nu am pretentia ca fiica-mea sa devina campioana, ci doar sa practice sportul care ii place si sa aiba fun in compania unor copii cu interese similare. Cu parintii ea nu are fun si nu vreau ca ea sa devina o couch-potato, sa stea toata ziua sa se uite la tembelizor la Hanna Montana, sau sa-si petreaca timpul la Mall.
Dar fiecare face cum crede ca e mai bine pentru copii lui. Nu intentionez sa te conving sa-l inscrii pe baiatul tau la club, ti-am expus doar parerea mea despre avantjele pe care le vad eu in acest club si motivele pentru care o tot inscriu pe fiica mea in club in fiecare an.
artbroc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Luis » 01 Feb 2012, 18:09

artbroc scrie:...

Al meu a inceput la 3-1/2 ani tot su ski-wee. Anul trecut (5-1/2) am atacat impreuna primele negre, si all in all progresul e multumitor pana acum. Nu ca se omoara dupa negre, dar se cere singur pe Coffin.
Problema e ca are "gasculita" lui, 3 prieteni cu cativa ani mai mari decat el, cu care sa-a obisnuit sa mearga impreuna. Anul asta i-am lasat singuri cateva ture si se distreaza de minune impreuna. Au inceput sa caute provocari pe partie si o tin intr-o "that was scary but awesome!"
Inca nu exclud treaba cu clubul, dar a aparut asa, doar un semn de intrebare... Dar sunt sigur ca se merita.
I love this country!
Luis

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - British Columbia - Rubrica locala