• Publicitate

Venim in Vancouver! Pe unde sa ne stabilim?

Integrarea si viata in provincia British Columbia (Vancouver, Victoria, Burnaby, Surrey, Langley). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde Radu7777 » 23 Oct 2011, 16:54

da-mi un mesaj cu adresa ta de e-mail, ca nu pot sa raspund pe mesageria personala, si daca aud de un m2m lease o sa-ti scriu. cam cand preconizati ca aterizati ?
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde voicu » 23 Oct 2011, 17:53

PM sent.
Noi tintim end Nov-Beginning Dec, sper sa nu avem surprize...

Mersi mult, raman dator vandut!
D1-01/25/2011
CC-01/27
FM-06/07
AM-07/30
Caz.-09/01
IV-10/19
Viza :D-11/04
Landed: 12/03/2011
voicu
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde H^yal » 23 Oct 2011, 19:22

Radu7777 scrie:
voicu scrie:Este posibil de gasit pe acolo chirii pe o durata mai mica de 6 luni oare?

nu stiu nici un bloc din zona aia care sa ofere asa ceva. asta nu inseamna ca nu exista ...
Si Da, suntem siguri, doar e... almost the best place to live on Earth sa zic asa, nu? :) Serios de ce zici asta?

citeste aici
http://www.realizat.com/viewtopic.php?t=153944&start=36

Confirm cele postate mai sus de Radu7777. Vancouver este un oras extrem de scump si ar fi bine sa va ganditi de 2 ori inainte de a veni aici. Preturile sunt mari (case, daycare, viata de zi cu zi), taxele la fel, statul nu iti ofera nici un sprijin considerabil pt a te incuraja sa iti continui studiile, sa ai o familie. In Montreal, costul studiilor sunt la jumatate fata de BC, poti merge la francizare, cresa/caminul/gradinita sunt subventionate.
In plus, la cheltuieli se adauga si biletele de avion catre Europa sau oricare alta destinatie care sunt cu vreo 400$/persoana, mai scumpe.
Noi regretam alegerea orasului Vancouver si vrem sa mergem spre est .

Am intalnit si romani foarte fericiti in Vancouver! Aceste familii nu si-au marit familia, adica nu au copiii, au muncit mult, si-au facut studiile online sau la zi, au intrat pe joburi bunicele si alte cheltuieli nu au mai facut (cine are copii are idee de cheltuielile aferente - adus parinti, prelungiri, etc).
Noi va dam sfaturi, va prezentam situatii, voi ascultati glasul inimii.

In alta ordine de idei. Ar fi bine sa locuiti in Burnaby- Metrotown sa puteti ajunge usor la scoala/serviciu. Month to month gasiti foarte rar. Iar cu mutatul este foarte greu, bani cheltuiti. Mai bine va gasiti un loc bun din prima in care sa stati cat mai mult.
H^yal

Mesajde accord » 24 Noi 2011, 01:06

ok, acum e randul meu, Raducule tu nu te baga peste mine ca iti vand oalele :))) Deci, noi stam in Vancouver de aproape 2 ani, fara cateva luni, niciodata nu am regretat ca am venit aici, asta 1 la mana, 2 la mana cunosc personal mai multe persoane pe langa care si o prietena de-a mea care s-a mutat din Montreal aici dupa aprox 3 ani. ADevarat ca studiile sunt mai ieftine acolo acolo comparativ cu BC asta din ce am auzit si de ce zice lumea nu am facut nicidecum vreun research, dar in rest.....chiriile sunt la fel si in unel cazuri poate sunt mai mari in Montreal, cand vine vorba de cumparat case aici problema este f diferita, aici sunt fff scumpe comparativ cu zona de est, Montreal, Toronto etc. Poate ca benzina este mai ieftina cu 20-30 poate 40 centi la litru dar asta asta nu inseamna ca trebuie sa faci compromisuri de la un stil de viata pt 300/an, repet asta sunt doar gandurile mele, fiecare alege pt el.
Dar ce vreau sa subliniez este ca daca 2 persoane lucreaza si indif de statutul social iti permiti cam orice(masina, concediu oriunde etc).
Adevarat, NU AVEM COPII!!! Copii complica mult lucrurile in Canada cand vine vorba de buget deoarece day care te rupe la bani, si aici este lege nu poti sa lasi copilul singur in casa pana la 12 ani, deci varianteajutatoare parinti din Romania...ma rog multa lume nu agreaza asta dar asta este situatia in cazul in care nu castigati in asa fel sa va permiteti o bona full time (probabil 1500/luna) sa ma contrazica cineva care stie ca eu nu am habar, doar din auzite.
In alta ordine de idei, Metrotown este ceva mai ieftin decat North Vancouver si mult mai ieftin decat Downtown.
Mult succes
Din 27.04.2010 in Vancouver
DH Whistler all day long!!!
accord

I s-a multumit: 0 data

Mesajde H^yal » 24 Noi 2011, 12:13

accord scrie:ok, acum e randul meu, Raducule tu nu te baga peste mine ca iti vand oalele :))) Deci, noi stam in Vancouver de aproape 2 ani, fara cateva luni, niciodata nu am regretat ca am venit aici, asta 1 la mana, 2 la mana cunosc personal mai multe persoane pe langa care si o prietena de-a mea care s-a mutat din Montreal aici dupa aprox 3 ani. ADevarat ca studiile sunt mai ieftine acolo acolo comparativ cu BC asta din ce am auzit si de ce zice lumea nu am facut nicidecum vreun research, dar in rest.....chiriile sunt la fel si in unel cazuri poate sunt mai mari in Montreal, cand vine vorba de cumparat case aici problema este f diferita, aici sunt fff scumpe comparativ cu zona de est, Montreal, Toronto etc. Poate ca benzina este mai ieftina cu 20-30 poate 40 centi la litru dar asta asta nu inseamna ca trebuie sa faci compromisuri de la un stil de viata pt 300/an, repet asta sunt doar gandurile mele, fiecare alege pt el.
Dar ce vreau sa subliniez este ca daca 2 persoane lucreaza si indif de statutul social iti permiti cam orice(masina, concediu oriunde etc).
Adevarat, NU AVEM COPII!!! Copii complica mult lucrurile in Canada cand vine vorba de buget deoarece day care te rupe la bani, si aici este lege nu poti sa lasi copilul singur in casa pana la 12 ani, deci varianteajutatoare parinti din Romania...ma rog multa lume nu agreaza asta dar asta este situatia in cazul in care nu castigati in asa fel sa va permiteti o bona full time (probabil 1500/luna) sa ma contrazica cineva care stie ca eu nu am habar, doar din auzite.
Mult succes

Asadar noi intram in primul exemplu, iar voi in cel de al 2 lea si, culmea, parerile coincid! Noi, uitandu-ne acum in urma, regratam ca nu am ales Quebec sau Ontario.
Totul depinde de planurile pe termen lung: va doriti copiii sau nu? Daca nu, Vancouver este un oras bun si frumos de trait pt 2 persoane. Si chiar daca nu doriti sa aveti copiii, tineti cont de preturile apartamentelor/caselor! In est sunt aproape la jumatate de pret!
Diferenta intre est si vest se face pe termen lung. Eu vorbesc in urma experientei de 6 ani in BC, iar Accord, are o experienta de 2 ani
H^yal

Mesajde Radu7777 » 25 Noi 2011, 18:50

H^yal scrie:Si chiar daca nu doriti sa aveti copiii, tineti cont de preturile apartamentelor/caselor! In est sunt aproape la jumatate de pret!

iar visul oricarui roman se stie ca pana la urma ie sa aibe casa lui, propitate personala, cu garduletz alb si 2 esiuviuri in draivuei ...
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - British Columbia - Rubrica locala