• Publicitate

Cine supravegheaza votarea la Consulatul din Vancouver?

Integrarea si viata in provincia British Columbia (Vancouver, Victoria, Burnaby, Surrey, Langley). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Cine supravegheaza votarea la Consulatul din Vancouver?

Mesajde vali_atanasiu » 23 Iul 2012, 00:40

Mesaj pentru oameni din BC cu cetatenie romana:

1. Stiti cu certitudine unde se voteaza? (locatia sectiei, ca sediul Consulatului este langa statia de skytrain Burrard din Dpwntown Vancouver - langa BMO, in Bental Towers, la apt. 855 in blocul de la nr. 555 Burrard St.)

2. Stie cineva cum este supravegheata votarea la Referendum (organizata de Consulatul din Vancouver) si de catre cine?
Evident, trebuie sa fie cineva care nu face parte dintre functionarii Consulatului.
Consulatul organizeaza sectia, asigura mijloacele logistice si furnizeaza buletinele de vot aduse din tara din cate stiu.

Nu de alta, dar daca tot (unii) mergem sa raspundem cand sintem intrebati sa stim daca ce "zicem" /votam se va contabiliza corect.

PS: rog raspunsurile sa se adreseze pentru informare.
Opiniile subinteles ori evident diferite nu ma intereseaza (adica nu imi aduc nici un folos, ca sa ne referim la un inteles clar) - le am pe ale mele formate dupa '90, an cand s-a nascut in politica al doilea carmaci...
vali_atanasiu
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde vali_atanasiu » 23 Iul 2012, 19:41

Am gasit astazi pe site-ul romanians.bc.ca urmatorul anunt:

Buna ziua, tuturor!

Am onoarea sa va informez ca o sectie de votare va functiona la sediul Consulatului General al Romaniei din Vancouver, 555 Burrard

street, etajul 8, unde cetatenii romani isi vor putea exercita dreptul la vot.

Pentru Referendumul National din 29 iulie 2012 privind demiterea Presedintelui Romaniei Traian Basescu (in prezent, suspendat),

sectia de votare va fi deschisa intre orele 8-20.

In vederea exercitarii dreptului de vot, cetatenii romani trebuie sa detina documente romanesti valabile (pasaport sau carte de identitate).

Va sunt profund recunoscator pentru aducerea la cunostinta celor interesati a informatiilor de mai sus,

Cu deosebita stima si multumiri,
Consul general/ gerant interimar,
Anton Diaconeasa
Consulatul General al Romaniei la Vancouver/ Consulate General of Romania in Vancouver
===========================
Inca nu stiu daca va fi supravegherea asigurata(am aflat ca PDL nu numai ca boicoteaza dar ma si indeamna sustinatorii sa nu se prezinte la votare si nici nu-si va desemna reprezentanti in birourile electorale...).
vali_atanasiu

Mesajde Radu7777 » 24 Iul 2012, 04:42

asa, si ?
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde vali_atanasiu » 24 Iul 2012, 12:55

Radu7777 scrie:asa, si ?

Ai gasit tu un raspuns la intrebarea mea?
Ti-as multumi, "din principiu".

Nu stiu ce varsta ai si te rog sa renunti la tendintele bascalioase fiindca nu pentru anonimi cu aliasi/avatar este mesajul meu ci pentru oameni vii, cu personalitate si bun simt.
Daca nu stii despre ce este vorba... desi este greu de crezut, poti afla vorbind cu cei in care ai incredere.
Vad ca esti foarte, foarte activ cu cele peste 12 mii de mesaje postate, inteleg ca nu ai ce face, nu ai responsabilitati si preocupari serioase care sa-ti ocupe timpul si pentru care sa-ti daruiesti energia; nu te poti abtine, nu-i asa?

Daca vrei sa faci bascalie, te rog sa renunti; fii decent, oricare iti este opinia - pe care iti promit s-o respect - presupunand ca ai avea una.
vali_atanasiu

Mesajde Radu7777 » 24 Iul 2012, 14:07

vali_atanasiu scrie:inteleg ca nu ai ce face, nu ai responsabilitati si preocupari serioase care sa-ti ocupe timpul si pentru care sa-ti daruiesti energia;

corect :D
nu te poti abtine, nu-i asa?

nu prea ... :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Înapoi la Canada - British Columbia - Rubrica locala