• Publicitate

Romani din Montreal in Vancouver?

Integrarea si viata in provincia British Columbia (Vancouver, Victoria, Burnaby, Surrey, Langley). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Romani din Montreal in Vancouver?

Mesajde terran » 01 Iul 2015, 21:06

Salutare tuturor,

As dori sa stiu daca exista romani care s-au mutat din Montreal in Vancouver.
Ce impresii aveti, cum v-ati adaptat?
M-am saturat de iernile in Quebec si ma tot gandesc ca Vancouver-ul ar fi o varianta mai buna.
Ma atrag in special iernile blande si faptul ca e pe malul marii, dar stiu ca chiriile sunt scumpe.
Multumesc
terran
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Re: Romani din Montreal in Vancouver?

Mesajde SteaDeMare » 15 Feb 2016, 12:13

Salut,
Si noi suntem interesati sa ne relocam spre West, suntem in Montreal de ceva timp..si ne am cam saturat !

Poate facem o gasca si plecam impreuna..undeva anii ce urmeaza ....

To be continued...
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 68 ori

Mesajde velvet » 21 Feb 2016, 01:53

Chiriile sunt ok
What doesn't kill you makes you stronger
velvet
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 70 ori
I s-a multumit: 39 ori

Mesajde popescu dragos » 23 Feb 2016, 22:05

Salutare tuturor !

Nu am stat in Montreal , am venit direct in BC , pe data de 11.01.2016.
Dupa 6 saptamini de locuit in Burnaby , pot sa va spun urmatoarele lucruri despre clima si chirii :

1. Chiriile sint mari si foarte mari si apartamente de inchiriat se gasesc foarte greu. Noi am avut noroc cu prietenii nostril care ne-au inchiriat un apartament cu 2 dormitoare , intr-un bloc de beton la et. 5/12 , dar platim 1395 de dolari pe luna. In pretul chiriei intra apa calda , caldura si un loc de parcare subteran. De la 1 februarie se inchiriaza cu 1450 de dolari si toate apartamentele sint ocupate !
Am mai cunoscut o familie de romani care stau intr-un bloc de lemn si platesc 800 de dolari pentru un apartament cu un dormitor.
Peste drum de noi este un bloc de beton unde chiria este de 1600 de dolari pentru 2 dormotoare.
Avem alti prieteni care stau in Coquitlam si platesc 1280 de dolari pentru 2 dormitoare si parcare subterana , dar ei locuiesc de 10 ani acolo.
In Vancouver chiriile sint si mai mari si cu toate astea nu gasesti apartamente pentru ca vin chinezii si platesc cit nu face si astfel preturile cresc tot timpul.De cumparat ceva , nici pomeneala , pentru ca aceeasi chinezi vin cu bani foarte multi si platesc fara sa clipeasca. O casa cit de cit buna , dar de lemn , costa aici de la 1.250.000 de dolari in sus , iar un apartament cu 2 dormitoare intr-un bloc de beton de la 400.000 de dolari in sus.
Am discutat cu mai multi canadieni albi nascuti-crescuti aici si erau foarte revoltati pentru ca nu mai pot sa-si cumpere nici o proprietate de cind cu invazia chinezilor pe coasta de vest a Canadei. Altii erau multumiti pentru ca pot vinde case luate cu 300.000 sau 400.000 de dolari de 3-4 ori mai scump.

2. Clima : PLOUA , PLOUA SI IAR PLOUA !
Acum sintem fericiti pentru ca de 3 zile nu a mai plouat dar e putin mai frig , dar atita ploaie nu am vazut in viata mea. E drept ca atunci cind la noi ploua si erau 5 grade noaptea , la Montreal erau -25 de grade.
In 6 saptamini am vazut soarele de 3 ori , in rest ploaie si nori , dar nu e ger si nici nu ninge in oras. Zapada o vad pe munti atunci cind ies in balcon , privelistea e ca la Poiana Brasov ....... si preturile tot ca la Poiana !

3. Apropo de preturi , benzina cea mai scumpa din Canada e tot aici , peste 1 dolar pe litru. In Hamilton/ON benzina e cam 0,80 / litru , iar in Calgary pina la 0,70/litru.
TVA este 12% in BC fata de aproape 15 in Quebec , dar costul vietii e mai mare.
Daca mai doriti si alte informatii din frumoasa si " scumpa" BC va raspund cu placere !

Multa bafta in continuare !
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos
Imi place aici si raman...

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 100 ori

Mesajde L'enfant » 23 Feb 2016, 23:40

Hai Popescule, nici nu ai aterizat bine și deja dai sfaturi despre cum e viața în BC. Eu zic să mai stai un pic să te mai dumirești înainte să emiți opinii.
L'enfant
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 109 ori

Mesajde popescu dragos » 24 Feb 2016, 00:47

L'enfant scrie:Hai Popescule, nici nu ai aterizat bine și deja dai sfaturi despre cum e viața în BC. Eu zic să mai stai un pic să te mai dumirești înainte să emiți opinii.

Salutare L'Enfant !

Nu dau sfaturi , doar povestesc lucrurile cum le traiesc si le simt eu pe pielea mea.
Cum traiesc si simt altii viata prin Canada , sa povesteasca si ei , ca schimbul de informatii ajuta la luarea deciziilor. Cu o singura conditie , sa nu fie din gama " Vai draga , cite veverite si ce parcuri frumoase sint in Canada ! " , ca povesti din acestea am citit destule cind eram in Romania.
Din pacate prea putini mai povestesc ceva la modul real si cinstit dupa ce ajung aici , inclusiv cei care erau foarte activi pe forum atunci cind traiau in Romania. Eu voi povesti si ce imi place si ce nu-mi place aici , ca m-am lovit de niste chestii la care nu ma asteptam si povestile cu veverite nu mi-au fost de nici un folos.
Si uite ca emit si o opinie : Canada e peste Romania ( mai putin la internet , telefonie mobile , hairstilisti , manechiuriste , femei frumoase si elegante ) dar sub zona de limba germana a Europei ( Elvetia-Germania-Austria.)

Multa bafta in continuare.
La 45 de ani m-am nascut a 2-a oara !
popescu dragos

A multumit: 112 ori
I s-a multumit: 100 ori

Următorul

Înapoi la Canada - British Columbia - Rubrica locala