Switch to full style
Integrarea si viata in provincia British Columbia (Vancouver, Victoria, Burnaby, Surrey, Langley). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Re: Sa sustinem dreptul la viata!

10 Oct 2017, 11:18

vele scrie:chiar si daca mamica singura

De ce diminutivul? Vii din Bucuresti? ;)

10 Oct 2017, 13:54

Ce ma seaca chestia asta cu hai sa votam cum sa-si traiasca viata altii.
Ce drept are Vali sau ONU asupra vietii alcuiva?

Cred ca o discutie rezonabila ar fi daca avorturile trebuie platite sau nu ca parte a asigurarii medicale. Din punctul meu de vedere: nu. Sarcina nu e o boala. Avorturile ar trebui platite din buzunarul propriu si asta ar descuraja bizonii sa ignore contraceptia.

Exista o componenta morala a discutiei, dar morala sau virtutea nu se impun. De-aia exista liberul arbitru.

10 Oct 2017, 15:28

rux13 scrie:Ce ma seaca chestia asta cu hai sa votam cum sa-si traiasca viata altii.
Ce drept are Vali sau ONU asupra vietii alcuiva?

Cred ca o discutie rezonabila ar fi daca avorturile trebuie platite sau nu ca parte a asigurarii medicale. Din punctul meu de vedere: nu. Sarcina nu e o boala. Avorturile ar trebui platite din buzunarul propriu si asta ar descuraja bizonii sa ignore contraceptia.

Exista o componenta morala a discutiei, dar morala sau virtutea nu se impun. De-aia exista liberul arbitru.

''Avorturile ar trebui platite din buzunarul propriu'' ''Exceptind cazurile in care sarcina e consecinta unui viol, sau pune in pericol viata mamei

11 Oct 2017, 15:47

Tavi scrie:
vele scrie:chiar si daca mamica singura

De ce diminutivul? Vii din Bucuresti? ;)

Nu, asa a iesit din tastatura... :lol:

03 Dec 2017, 03:15

crsv scrie:intr-o postare spui ca a avea un copil in Vancouver e sinucidere aici esti pt interzicerea avortului
oare cati copii ai nascut/crescut tu pt a decide in numele altcuiva ?

Te rog sa dai locatia unde afirmi ca eu as fi zis asta. Eu am copii, i-am crescut - cu sotia desigur si sint mari.
De ce nu ai reprosat mamei tale ca te-a nascut? daca "decidea" ca nu e cazul si pateai ca-n bancul cu Bula.... "ce bine este la Canal!...
Nu decid pentru "altul". Nu incurajez vreuna, ca femeia este cea folosita si chinuita desi i se da impresia ca hotaraste singura.
...
Sex animalic se poate face si de om, mai ales cu iresponsabilitatea promovata de filme, mass-media - cultura posyt-moderna...
Evitarea asasinarii unei vieti este sigura prin interdictia data unui mascul sa faca terapie corporala - "make love".
Poate ca femeia va intelege ca este tratata ca un obiect in afara casatoriei desi a fost sugestionata, indoctrinata sa creada, sa considere ca "e normal".
Nu e normal; a devenit o obisnuinta fiindca asta se repeta de jumatate de secol, ca nu e nici o chestie, ... sint avantaje, bla, bla, bla...
"Avantaj" este satisfacerea momentana a masculului dupa care ea devine o carpa buna de aruncat mai devreme sau mai tarziu.
....
Fiind critic fata de propunerea mea, inteleg sustinerea ta impotriva dreptului la viata si o respect - nu toti oamenii apreciaza "viata" si nici nu au pouterea sa duca viata mai departe ci sa se distreze cat respira...
......
Nu vrei sa platesti tu material si sufleteste pentru fiecare avort de pe lumea asta pe care il sustii?

03 Dec 2017, 03:23

EdwardS scrie:
vali_atanasiu scrie:La ONU a ajuns propunerea de "legiferare" ca asasinarea nenascutului sa fie permisa pentru a nu fi torturata psihic mama.... care nu aputut tine stranse picioarele din indiferent ce motiv... (denying women abortions is equivalent to torture...)
Se poate apara si proteja viata copilului nenascut dupa informarea cinstita semnand la adresa: http://www.citizengo.org/en/lf/83766-un ... tion-birth

Daca cotizezi tu pentru cresterea lui ...

Bravos!
Tu iti faci poftele si altul sa plateasca!
... "unde-ai facut scoala?"
Daca faci copil si patesti ceva .... mori, nu mai ai rude care sa-l creasca poate il iau eu de crescut, desi la varsta mea nu stiu daca mai pote fi dta aprobare de infiere.
....
Asa-i ca nu-ti pasa daca o femei "ametita" de promisiunile si de teatralismul tau iti da voie sa te "bucuri" de ea ramane insarcinata si o trimiti la calau?
Poate ca ii dai si bani... sau vrei sa plateasca "bugetu' ", adica fraierii care sustin "dreptul de a decide", nu-i asa?
Sa decida cand si cu cine "face", nu sa implice asocirea la crima prin sponsorizarea crimei.
Răspunde