• Publicitate

Costul vietii in Vancouver... ? ?

Integrarea si viata in provincia British Columbia (Vancouver, Victoria, Burnaby, Surrey, Langley). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Costul vietii in Vancouver... ? ?

Mesajde Amazing » 27 Ian 2007, 13:11

Oameni buni, imi puteti spune, va rog, cat de aproape de adevar este acest calcul, gasit pe situl Comunitatii virtuale din Canada si facut de cineva de acolo ?

Am sa fac calculul pentru o familie de 3 persoane, care vrea sa-si cumpere o locuinta, o masina si sa faca un concediu odata pe an, si sa vedeti singuri ce este cu visul canadian, care dispare pe zii ce trece, sau a disparut deja:

1) Apartament cu 3 camere ( 2 in sistem canadian) cam 300000 $ adica 2000$/luna timp de 25 ani ( avans minim 5%, dupa minim 2-3 ani, daca ai salarii bune);

2) masina noua in rate + asigurare aprox. 600$/luna timp de 5 ani;

3) masa pe luna 700-800$/luna , inclusiv sucuri , fructe, mincare de calitate, cu produse europene si mai sanatoasa ( naturala, organica etc.)

4) curent, internet, cablu, telefon,celular, caldura aprox. 350$;

5)cresa sau gradinita la copil cam 600-800$/luna ( in Canada concediul post natal este 1 an, iar cresele ti-l primesc majoritatea de la 2 ani si mai mult! Asta presupune sa ti-l creasca mama din tara daca nu vrei sa dai o groaza de bani pe nani, minim 1000$!)

6) alte cheltuieli pe luna - minim 1000-1200$

7) un concediu amarit pe an cu familia minim 2000$

8) banii deoparte pentru zile negre, o suma amarita de 500$;

Nu am inclus alte cheltuieli : asigurari de viata, vizita in Romania, mobila, avansul minim pentru un apartament, reparatii masina ,alte costuri medicale, etc. si reiese o suma minima care trebuie cistigata de ambii soti pe luna, pentru a va permite acestea ( si nu am inclus casa ci apartament, nu am inclus o masina prea scumpa,etc.): 6200$ minim!

Ce inseamna asta : 2 salarii de 3100$/ adica cam de 23-24/ora, salarii considerate mari, salariul mediu fiind de cam 16-17/ora! Nu sunt multe familii de romani in Canada care sa cistige suma asta pe luna.

Dupa parerea mea cei care au apartament in Romania, masina si un minim de cistig per familie de 25 mil. lei, emigrarea in Canada este o mare greseala, mai ales in conditiile in care acum va puteti duce in Europa si sa lucrati! Cu schimbarile majore de acasa, cu deschiderea spre Europa, si cu faptul ca in Romania sunt salarii din ce in ce mai mari ( frecvent de 500-1500$ Cad) Canada nu mai este nici pe departe o afacere rentabila.

Post natalul in Canada este de maxim 1600$/luna.

Incerc sa aflu cat mai multe informatii despre Vancouver. Parerile celor care sunt deja in V. ne-ar fi de real ajutor. Va multumesc mult !
Amazing
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Costul vietii in Vancouver... ? ?

Mesajde constantinc » 27 Ian 2007, 13:35

Sumele vehiculate sunt departe de realitate.

1) Apartament cu 3 camere ( 2 in sistem canadian) cam 300000 $
- apartament iti cumperi dupa ce ai venituri ca sa-l platesti; pana atunci, stai in chirie, 7-900/luna

2) masina noua in rate + asigurare aprox. 600$/luna timp de 5 ani;
- nu iti iei masina noua, din prima. Exista masini la fel de bune, dar mai ieftine, la 2-5 ani vechime si pret mult mai mic

3) masa pe luna 700-800$/luna , inclusiv sucuri , fructe, mincare de calitate, cu produse europene si mai sanatoasa ( naturala, organica etc.)
- as reduce suma, la 5-600; in plus, de ce ar fi produsele europene mai bune, de vreme ce nu sunt proaspete - oare nu contin si ele conservanti?

4) curent, internet, cablu, telefon,celular, caldura aprox. 350$;
- max.$150 (daca stai in chirie, nu platesti caldura)

6) alte cheltuieli pe luna - minim 1000-1200$
- ce inseamna "alte cheltuieli" si cum de sunt dublu fata de costul hranei???

As fi curios ca acelasi om sa ne spuna cam care ar fi cheltuielile in Europa, la fel, pentru locuinta in rate, familie etc.
constantinc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde JC » 27 Ian 2007, 14:00

Textul asta reprezinta o provocare, tovarasi! ... O provocare la adresa oamenilor muncii! :protest: :wave:
Hope for the best, train for the worst !
JC
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde bonaparte » 28 Ian 2007, 04:26

trebuie sa recunosc. textul lui amazing este o mare provocare. pt cei care sunt inca in Romania le spun urmatoarele:
1. case cu 3 camere cum spune el, se gasesc pe la 200.000 - mai vechi, de prin anii 80 - intr-adevar se gasesc, prin burnaby si new west. la 300.000 iei apartament la cheie in zonele alea. deci 100.000 scosi din burta.
Parca in Bucuresti un apartament nou cu 3 camere si cu dotari de calitate costa mai ieftin? tot scoti 100.000 de euro
2. masina noua plus asigurare cam 500 pe luna. depinde de discountul pe care il ai la asigurare. dar se poate si la mana a doua
3. masa pe luna se poate si cu maxim 500
4. curent= 20$/luna, internet +cablu 80$/luna, telefon fix 30$/luna, celular 30$/luna(daca chiar iti trebuie), caldura 0/luna deoarece este inclusa in chirie. total: 160$
5. cresa 0 /luna. chemi mama
6. alte cheltuieli 1000-2000 , chiar asa care cheltuieli si pe ce? daca chiar ai banii astia ti-i pui la savings
7. concediu, in cuba un concediu pentru 1 saptamana este 500/persoana. cu 2000 o belferesti. cu 2000 mergi in hawaii. dar in romanica cheltui tot 2000. probabil ca este invatat cu preturile din poiana.

In rest concluzia este de varcolac. Nu iti poti permite sa ai chiar totul nou. chiar si in Canada. trebuie privita problema realist. dupa 5 ani poate. in Romania niciodata.
in rest numa` bine
viata e o tabla de sah. depinde cum muti...
bonaparte
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Amazing » 29 Ian 2007, 19:36

Stati putin ! :shock:
Textul de care zice in mod eronat Bonaparte, ca ar fi al meu, NU ESTE de fapt al meu ! :!:
Va rog sa recititi primul meu mesaj din acest topic. :roll:
Incercand sa aflu cat mai multe informatii, am gasit si acea estimare a cheltuielilor. Si de aceea am cerut si parerea altor oameni care traiesc in Vancouver. :roll: :roll:

Oricum, eu va multumesc mult pentru raspunsuri. :D
Ne-a mai venit inima la loc.
Amazing
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde dana2002 » 29 Ian 2007, 23:59

Amazing, sumele nu sunt eronate, ci reprezinta cam cat ai cheltui pe o masina noua si buna, pe un apartament intr-o zona buna, pe mese luate poate uneori in oras si pe un concediu, intr-adevar, in Hawaii. Nu-mi pot insa imagina ca nou venitii sosesc aici cu vise din astea pentru primii ani... dar, asa cum zicea Bonaparte, cu siguranta dupa vreo 5 ani este posibil.
Cu ce nu as fi totusi de acord din textul postat de tine este afirmatia ca nu sunt multe familii de romani care sa castige $23-24 pe ora. Intamplarea face ca cei mai multi romani pe care i-am cunoscut in Vancouver sa castige cel putin atat. Este vorba de oameni sositi aici de mai putin de 4 ani. Asa ca nu as generaliza... fiecare cu pregatirea si cu norocul lui.
dana2002
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Următorul

Înapoi la Canada - British Columbia - Rubrica locala