• Publicitate

Pentru noii veniti in Vancouver

Integrarea si viata in provincia British Columbia (Vancouver, Victoria, Burnaby, Surrey, Langley). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Pentru noii veniti in Vancouver

Mesajde valceanu » 02 Sep 2007, 22:38

Cu totii stim ca prima saptamana in Canada seamana foarte mult cu iadul, nu de putine ori am auzit de la cei proaspeti sositi ca primul imbold a fost sa se suie in primul avion si sa se intoarca inapoi in Romania. Stiu ca sunt foarte multi romani stabiliti in acest oras si ar fi ideal ca macar cativa dintre noi sa le putem face viata mai usoara celor care vor sa se stabileasca aici, chiar daca noi ne-am chinuit.
Sper sa se stranga destui care pot contribui la acomodarea cat mai rapida a noilor sositi: gasirea cat mai rapida a unei locuinte si a invatarii sistemului, eventual si gasirea unui job ( de supravietuire sau chiar mai bine).
Stiu ca benevolatul (voluntariatul) este privit sceptic si nu are multi adepti , dar sunt convins ca exista romani care se gandesc si la altii .
valceanu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde magda75 » 03 Sep 2007, 02:15

Excelent, Valceanu!

Ca prima intrebare a unui viitor nou venit...la inscrierea copilului la scoala, trebuie lista cu vaccinuri. Sub ce forma sa fie aceasta lista? Doctorita noastra mi-a dat o adeverinta unde a insirat toate vaccinurile, dar in forma prescurtata; ma indoiesc ca cineva poate traduce ce a scris ea acolo si banuiesc ca trebuie tradusa hartia.
magda75
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde valceanu » 03 Sep 2007, 09:30

Eu am dus adeverinta de la medicul de familie , in romaneste, si a fost destul, chiar daca sunt prescurtate , dupa cate stiu se numesc la fel si in engleza, de fapt cred ca majoritatea au denumiri latine.
Pentru siguranta da-o la tradus.
Bafta!
valceanu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

pentru noii veniti in Vancouver

Mesajde vladsirian » 06 Sep 2007, 02:01

noi am sosit pe 16 august in burnaby si deja l-am inscris pe bebe la gradi.nu a fost nevoie de traducerea hartiei cu vaccinuri. mai bine incerci fara traducere si vezi daca accepta.succes. oricum ,felicitari valceanu. nu snt multi care gandesc asa cum o faci tu.
Depus dosar (pe federal) - august 2004
Interviu - sarit peste
Primit formulare medicale - 8 noiembrie 2006
Medicale (dr. Kiss) - 29 decembrie 2006
Invitatie viza - 3 aprilie 2007
Viza in pasapoarte - 30 aprilie 2007
Avion spre Vancouver - 16 august 2007
Vancouver, Canada - din 16 august 2007
vladsirian
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde magda75 » 06 Sep 2007, 02:03

Multumesc frumos.

Cum e Burnaby? Cum ati gasit locuinta?
magda75
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde vladsirian » 06 Sep 2007, 10:47

Noi am gasit locuinta inca din Romania, cineva de pe forum ne-a dat nr. de telefon al unor manageri romani, care ne-au oprit apartamentul (am trimis o suma ca deposit prin alta familie care a emigrat cu o luna inaintea noastra, dar se poate trimite si prin western union). Administratorii ne-au facut o mare favoare, fiindca regula este sa se ceara referinte, sa se verifice etc.
Despre vaccinuri mai clar: cand ati primit formularele pentru medicale ati primit si o foaie tipizata (cam ponosita) pe care scrie immunisation record. Pe aceea trebuie sa o duceti la medicul de familie sa o completeze. Daca nu ati primit-o, vaccinurile care ii intereseaza sunt urmatoarele: diphteria, pertussis, tetanus, polio, mumps, measles (rubeola), rubella (german measles), hemophilius influenta B, BCG, Other. Noi nu am vaccinat copilul impotriva hemophilius, nici nu stim ce este. L-am dus la gradi si nu au zis nimic pana acum. Pentru fiecare vaccin, trebuie trecute datele in care a fost facut fiecare rapel.

Bafta!
Depus dosar (pe federal) - august 2004
Interviu - sarit peste
Primit formulare medicale - 8 noiembrie 2006
Medicale (dr. Kiss) - 29 decembrie 2006
Invitatie viza - 3 aprilie 2007
Viza in pasapoarte - 30 aprilie 2007
Avion spre Vancouver - 16 august 2007
Vancouver, Canada - din 16 august 2007
vladsirian
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...