• Publicitate

Pentru noii veniti in Vancouver

Integrarea si viata in provincia British Columbia (Vancouver, Victoria, Burnaby, Surrey, Langley). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde tornada79 » 09 Feb 2009, 00:10

Lovin,

multumesc foarte mult pentru indicatii. Gasesc imagini pe net cu aceste zone (cartiere)?
Cum e cu echivalarea studiilor acolo? Trebuie sa faci anumite cursuri sau lucrul acesta se stabileste in functie de specializarea facuta in Romania?
Cum te intretii daca faci studiile de la 0? Ce poti lucra in timpul facultatii?

Cineva din BC mi-a spus ca poti face cursuri zilnica, de cateva ori pe saptamana sau in weekend. Daca mergi la cursuri de cateva ori pe saptamna, are diploma aceeasi valoare ca atunci cand mergi zilnic?

Va multumesc anticipat!

Succes in tot ce faceti!
05.08.08 DCS
17.09.08 Inv
04.12.08 Int
02.02.09 D2
06.05 AM
17.06 Viza
27.09.09 Vancouver
tornada79
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Lovin » 09 Feb 2009, 00:26

Aici nu prea se recunosc studiile superioare de peste ocean, sau echivalezi o parte din ele, dar tot trebuie sa mai faci cursuri, depinde si pe ce specializare esti.
Aici, dupa cum am mai zis se pune accent pe soft-skills, nu technical skills, de aceea cand vii aici trebuie sa faci niste cursuri programe din sistemul lor, ca sa obtii un job mai repede (unul mai bun).

Acum cu bursele, din ce stiu eu, ei iti platesc doar studiile, nu-ti mai dau bani si de trait, si nu ai voie sa muncesti in timpul studiilor (daca esti finantat de guvern), sau daca te accepta cu job, atunci sa fie un part-time job cu un anumit nr maxim de ore, stabilit de ei.
Iar toata aceasta situatie in cazul studiilor full-time.
Cursurile part-time le poti face doar seara, si atunci poti munci ziua, ori sa le faci doar in weekend, ori 2-3 zile pe saptamana, in cursul zilei, depinde de program, de colegiu.
Diploma odata luata e aceeasi, indiferent ca e part-time sau full time, nu e ca in tara sa se uite la tine cu mila ca le-ai facut la fara frecventa sau cum or mai fi.
Si de asemenea, te duci si unde e mai ieftin, ori daca vrei renume mergi la UBC dar te usuca de bani :)

Poze din North Shore gasesti aici, facute de mine :
http://robert-northvancouver.blogspot.com/
(trebuie sa mentionez ca Steveston face parte din Richmond District, care este imediat sub Vancouver, in zona aeroportului, si nu numai).
We are all Canucks !
Lovin
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Re: pentru noii veniti in Vancouver

Mesajde flamingoroz » 20 Mar 2009, 08:12

Te rog sa ne spui si noua care sunt preturile gradinitelor in Vancouver , venim in 22 august 09 , multumit anticipat
super trooper
flamingoroz
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde zamolxis » 20 Mar 2009, 08:55

trebuie sa te contrazi putin Lovin la anumite chestii. daca primesti bursa nu e necesar ca ei sa te forteze sa nu lucrezi sau sa ai numar de ore limitat. vorbind din experienta proprie, nu mi sa inpus sa nu lucrez dupa ce am primit bursa, nici nu mi s-au inpus un numar limita de ore daca vreau sa lucrez. pe linga asta....bursa nu sa limitat doar la plata pentru scoala....suma de bursa e fixa, si din banii aceeai am dreptul sa fac ce vreau cu ei.

djc
...the dose makes the poison...
zamolxis
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Gabriela Trif » 27 Mar 2009, 12:39

Buna..sa va fie inima..si noi sosim pe 18 aprilie la Vancouver..si suntem zapaciti total...ne trebuie un apartament urgent..nu mai vb de locuri de munca sau alte chestii..daca ne poate ajuta cineva...va rugam frumos...
Gabriela Trif
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Gabriela Trif » 27 Mar 2009, 12:42

Buna..si noi sosim pe 18 aprilie in Vancouver..ne poate ajuta cineva cu o locuinta..cu vreun nr de tel....va rugam frumos....
Gabriela Trif
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - British Columbia - Rubrica locala