• Publicitate

Pentru noii veniti in Vancouver

Integrarea si viata in provincia British Columbia (Vancouver, Victoria, Burnaby, Surrey, Langley). Petrecerea timpului liber, activitati comunitare, vacante, hobbyuri, activitati recreative, cartiere, biserici romanesti, transport, internet, medici, cursuri de limba
Răspunde

Mesajde Radu7777 » 12 Iun 2009, 22:42

devyro scrie:Pe data de 06 iulie 2009 sosesc din Ro in Vancouver, sunt singur si nu cunosc pe nimeni aici.

te-as intreba de ce vii aici daca esti singur si nu cunosti pe nimeni, da' mi-e frica sa nu-mi mai iau o avertizare
valcene, vad ca nu te lecuisi ...
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde devyro » 15 Iun 2009, 04:56

valceanu scrie:vi singur? daca da, poate gasesc ceva prin zona...da mai multe detalii...

iti trimit datele pe mail, nu am suficiente post-uri si nu pot da PM

radu7777 scrie:te-as intreba de ce vii aici daca esti singur si nu cunosti pe nimeni, da' mi-e frica sa nu-mi mai iau o avertizare

Pai ce sa fac, daca nu cunosc pe nimeni ? Sa raman in Romania ? Stiu ca o sa fie greu, dar asta e viata ...
devyro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde noor » 25 Sep 2009, 06:15

radu7777 scrie:
devyro scrie:Pe data de 06 iulie 2009 sosesc din Ro in Vancouver, sunt singur si nu cunosc pe nimeni aici.

te-as intreba de ce vii aici daca esti singur si nu cunosti pe nimeni, da' mi-e frica sa nu-mi mai iau o avertizare

Asta ce fel de intrebare e? Sau ... .Nici nu stiu unde as putea sa o incadrez... Adica , stiu dar ...ma abtin.
Nici eu nu aveam pe nimeni in Vancouver pana sa-mi spuna cineva ..."Hai , lasa , ca noi nu suntem chiar nimeni. Va asteptam aici."
Daca tu nici nu vrei sa "astepti" pe nimeni si nici nu esti dispus sa spui mai mult decat ....."Ce cautati aici?" ....mai bine ai cauta alt loc sa te desfasori.

Pe de alta parte , bravo "valcene"! Frumoasa atitudinea ta. Acestia sunt, de fapt ,oamenii de care avem nevoie si noi si cred ca si Canada. Doamne ajuta! [/i]
Viza18.09.09
Vancouver-20.II.2010
noor
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde CristiCo74 » 26 Sep 2009, 02:22

noor scrie: Daca tu nici nu vrei sa "astepti" pe nimeni si nici nu esti dispus sa spui mai mult decat ....."Ce cautati aici?" ....mai bine ai cauta alt loc sa te desfasori.

Pe de alta parte , bravo "valcene"! Frumoasa atitudinea ta. Acestia sunt, de fapt ,oamenii de care avem nevoie si noi si cred ca si Canada. Doamne ajuta!

Imi place atitudinea ta si sper sa ti-o pastrezi, totusi un pic naiva.
Cele 2 personaje, mai sus amintite, au ajutat mai multi oameni decat iti poti tu imagina - ceea ce in sine, e un lucru excelent. Totusi au avut si ceva experiente mai neplacute, ca sa le spun asa.

Mult curaj!
In Vancouver din 20.09.2007
CristiCo74
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde noor » 26 Sep 2009, 04:25

CristiCo74 scrie:
noor scrie: Daca tu nici nu vrei sa "astepti" pe nimeni si nici nu esti dispus sa spui mai mult decat ....."Ce cautati aici?" ....mai bine ai cauta alt loc sa te desfasori.

Pe de alta parte , bravo "valcene"! Frumoasa atitudinea ta. Acestia sunt, de fapt ,oamenii de care avem nevoie si noi si cred ca si Canada. Doamne ajuta!

Imi place atitudinea ta si sper sa ti-o pastrezi, totusi un pic naiva.
Cele 2 personaje, mai sus amintite, au ajutat mai multi oameni decat iti poti tu imagina - ceea ce in sine, e un lucru excelent. Totusi au avut si ceva experiente mai neplacute, ca sa le spun asa.

Mult curaj!

OK , mea culpa. Sa spunem ca sunt ...mai putin informata dar ....nu , nu am sa-ti multumesc pt apelativul "naiva". Bravo lor daca au ajutat pana acum , sper sa aiba putere sa o faca in continuare si promit sa fiu si eu un bun romano-canadian atunci cand voi ajunge acolo. Nu de alta dar , avem nevoie unul de altul. Cred ca majoritatea celor care ajung acolo nu au decat prietenii pe care se pot baza , mai putini sunt cei care au rude. Si , oricum , pe mine prietenii m-au ajutat cel mai mult in viata si cei care ma cunosc stiu perfect ca se pot baza pe mine in orice problema si la orice ora.
Sa auzim de bine si....."cele rele sa se spele", vorba batranului Creanga.
Viza18.09.09
Vancouver-20.II.2010
noor
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde cristiraceanu » 08 Mar 2012, 03:19

Buna ziua , tuturor , apelez la voi cu o mare rugaminte , locuim in Montreal de 3 ani , si de ceva timp bunn ne-am decis sa plecam spre Vancouver cu masinile noastre vom face 5000 km - - Ne-am hotarat sa ne mutam definitiv la Vancouver in luna august a acestui an - suntem vorbitori de limba franceza si continuam studiile pana in luna august de limba engleza -suntem ca si noii emigranti as vrea daca se poate sa ma ajutati sa-mi spuneti cum sunt chiriile , in ce zone am putea sa nu mutam ?oricum sunt multe intrebari si prin amabilitatea d-voastra as vrea sa ne ajutati cu niste sfaturi . Multumesc mult
cristiraceanu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - British Columbia - Rubrica locala