• Publicitate

Job in IT -IBM Montreal

Cereri si oferte de locuri de munca in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke)
Răspunde

Re: Job in IT -IBM Montreal

Mesajde geomaticianu » 09 Noi 2017, 20:45

Sunt aproape 10 ani de cand va plangeti pe forum ca ce rau e in Canada.Ne era cam timpul sa va faceti bagajele si sa va duceti acolo unde va place?!Sunteti chiar imb*c*li daca nu ati reusit in atatia ani sa plecati acolo unde ziceti ca e mai bine.Mie daca nu mi-ar mai placea in Canada as lichida tot ce am aici si as pleca in maxim 1 an.Sau nu aveti nici bani de bilete de avion?Eu cunosc un vecin de bloc din copilarie,s-a mutat in State,omul venea din Suedia,s-a reintors in 2 ani ca nu i-a placut.Scurt si la obiect,nu a stat sa o labareasca pe forum ani de zile ca ce rau e in State.Mie imi suna a frustrare si limitare toata gargara voastra aici.Ce groaznic trebuie sa fie sa traiesti o viata acolo unde nu iti place.

J'adore Québec
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Publicitate

Mesajde togo » 09 Noi 2017, 21:14

geomaticianu scrie:Sunt aproape 10 ani de cand va plangeti pe forum ca ce rau e in Canada.Ne era cam timpul sa va faceti bagajele si sa va duceti acolo unde va place?!Sunteti chiar imb*c*li daca nu ati reusit in atatia ani sa plecati acolo unde ziceti ca e mai bine.Mie daca nu mi-ar mai placea in Canada as lichida tot ce am aici si as pleca in maxim 1 an.Sau nu aveti nici bani de bilete de avion?Eu cunosc un vecin de bloc din copilarie,s-a mutat in State,omul venea din Suedia,s-a reintors in 2 ani ca nu i-a placut.Scurt si la obiect,nu a stat sa o labareasca pe forum ani de zile ca ce rau e in State.Mie imi suna a frustrare si limitare toata gargara voastra aici.Ce groaznic trebuie sa fie sa traiesti o viata acolo unde nu iti place.

J'adore Québec

Mergeti la scoala ,la universitate si ajungeti departe
http://www.breitbart.com/tech/2017/11/0 ... -the-butt/
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 77 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde Gator » 09 Noi 2017, 22:05

Sly scrie:
Gator scrie:. BTW, studiul ala pe care tot nu-l gasesti zice ca fericirea max ar putea fi pe la 65, nu la 70. Da mai stii ...

Gatore,fac pariu ca daca cauti gasesti studii care sa-ti spuna ca e mai misto sa traiesti in Deadmonton decat in Cayman Islands sau Tenerife.
Cat despre fericire o fi un gram de adevar,daca esti vreunul care n-a avut succes la femei....dupa 65 nu se mai ridica si atunci esti fericit ca nu mai e cazul sa te refuze doamnele caci...nu mai conteaza. :lol: :lol: :lol:
Cred ca trebuie sa postezi studiile respective ca sa vedem din ce punct de vedere privesc situatia.

Mde, tot la sula ai ajuns

Sent from my iPhone using Tapatalk
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Mesajde canin » 09 Noi 2017, 23:57

Sly scrie:
canin scrie:
Capsunare ...sunt de acord cu tine in privinta lucrurilor luate treptat (omul a inceput cu 12,75$ si apoi a continuat cu al 2-lea job cu 20$ .... probabil daca ar mai fi stat .... si ar fi continuat urmand aceasta strategie, dupa 1 an de zile ...ar fi obtinut mult mai mult ... sa spunem un 35/40$ ? Nu gandesti asa ? Iar gresesc in rationament Sly?

Situatia unui salariu mare din prima eu nu spun ca nu exista ....dar cazurile sunt mai rare/reprezentand exceptia! Regula este acest "treptat" de care spui tu Capsunare! Depinde de fiecare in parte cate trepte este capabil sa urce, cat si perioada in care reuseste sa urce scara confortului sau!

Faza cu confortul fiecaruia/nivelul de trai este o treaba subiectiva zic eu ....depinde de la om la om ce inseamna pentru el confortul! Daca Romania este mai confortabila pentru DonTavo raportat la castigul lui ...ok, inteleg si punct! Poate a fost decizia corecta pentru el, nu discut asta! Din acest ultim punct de vedere nu inteleg insa ce a cautat in Canada (adica la ce a sperat el sa gaseasca acolo),

Pai citeste niste postari de-ale lui dinainte sa ajunga in Canada,scria cam la fel ca tine. :lol:
Sunt multi care vin aici cu asteptari care nu sunt aproape de realitate,majoritatea imigrantilor nu au fost niciodata in Canada insa au fost prin Europa in Germania/Franta?Anglia...si in mintea lor se asteapta sa gaseasca ce au vazut pe acolo on sterooids.Cand ajung aici vad ca afara e vopsit gardul si inauntru....pinguinul ca leopardul plecase. :lol:
Omul ti-a spus ca are nevoie de $150000/familie ca sa aiba un trai comfortabil asa cum si-l doreste el si care ar fi echivalent sau la fel cu ce are el in Romania.
Eu sunt perfect de acord cu el si pot sa spun oricui ca daca in Romania le intra in casa $50000/an de familie au nevoie de minim $150000 aici ca sa aiba acelasi nivel de trai aici.
Eu am avut din primul an peste $100000 insa nu am ajuns la nivelul din Romania nici dupa 11 ani.
Aici ca sa-mi permit sa am femeie de servici care sa vina zilnic,spital privat si alte alea care le aveam in Romania ar trebui sa intru in 1%
Omul a zis clar si se pare ca asta nu intelegi nici tu nici altii,si-a facut socotelile si a decis ca nu merita sa stranga din dinti cativa ani de zile ca sa ajunga la nivelul de comfort pe care il are deja si sa mai si rupa legaturile cu familia si prietenii pe deasupra.
Daca pentru tine socoteala este alta nu inseamna ca socoteala ta e proasta la fel cum nici a lui nu e,suntem doar diferiti.

Sly te rog nu-mi mai repeta ca o moara stricata ce crezi tu ca nu inteleg eu .... ca nu da bine la public! Ma crezi retardat?

1. Din cate vad eu din postarile tale.....ai fost printre exceptiile care au avut u salariu mare din prima ....felicitari! Deci concluzia pentru noi (cei din RO)...este ca se poate si altfel decat incearca DonTavo sa spuna ca este cu noii emigranti!

2. Daca tu dupa 11 ani in Canada nu ai ajuns la nivelul din RO, ii dau dreptate 100% lui Geo la ceea ce a postat mai sus ....de ce ati stat atat, de ce insistati sa plangeti in continuarea ..... incerc sa cred din ce in ce mai mult ca esti nemultumit cu viata ta din Canada (sincer imi pare rau), iar postarile tale nu sunt100% obiective pe acest forum fiind sub influenta a ceea ce traiesti tu acolo de ceva vreme ....

3. nu inteleg de ce crezi tu ca postarile mele seamana cu cele ale lui DonTavo (te pot contrazice oricand .... dar inchei aici ca sunt oftopic si oricum iar voi fi acuzat ca nu inteleg)
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 109 ori

Mesajde DonTavo » 10 Noi 2017, 01:26

canin scrie:
Sly te rog nu-mi mai repeta ca o moara stricata ce crezi tu ca nu inteleg eu .... ca nu da bine la public! Ma crezi retardat?

1. Din cate vad eu din postarile tale.....ai fost printre exceptiile care au avut u salariu mare din prima ....felicitari! Deci concluzia pentru noi (cei din RO)...este ca se poate si altfel decat incearca DonTavo sa spuna ca este cu noii emigranti!

2. Daca tu dupa 11 ani in Canada nu ai ajuns la nivelul din RO, ii dau dreptate 100% lui Geo la ceea ce a postat mai sus ....de ce ati stat atat, de ce insistati sa plangeti in continuarea ..... incerc sa cred din ce in ce mai mult ca esti nemultumit cu viata ta din Canada (sincer imi pare rau), iar postarile tale nu sunt100% obiective pe acest forum fiind sub influenta a ceea ce traiesti tu acolo de ceva vreme ....

3. nu inteleg de ce crezi tu ca postarile mele seamana cu cele ale lui DonTavo (te pot contrazice oricand .... dar inchei aici ca sunt oftopic si oricum iar voi fi acuzat ca nu inteleg)

Ti-am mai spus: iti meriti soarta :)
Nu stiu daca Sly e de aceeasi parere, dar eu unul abia astept sa ajungi in Canada sa vezi cum este si poate ne vei povesti si noua cum o duci, cum am exagerat cand spuneam ca magazinele arata jalnic, ca strazile sunt vai de mama lor, ca pute a pisat si e plin de boschetari cand de fapt e totul roz. Sa nu omiti pasii integrarii, seminariile Objectif Integration, lectiile de la toti prapaditii care mananca si eu o paine de la stat "ghidand" emigrantii spre o integrare lina :D .. Sa-mi dai si mie niste lectii despre cum trebuia sa procedez... cum trebuia sa evoluez profesional... si sa vedem in cat timp obtii tu joburi de 35-40 $/ora .... atentie: 35-40 $/ora full time ;) faptul ca dai cu matura si cu bidineaua intr-un cotet 2-3 ore din cand in cand nu se numeste job.
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde canin » 10 Noi 2017, 02:21

Eu am in familia mea ... cel putin 2 exemple de job full time obtinute in Montreal, cei doi au facut studii de la 0 (nu au murit de foame in aceast timp/au facut inventare pe la 4-5 dimineata si nu le este rusine sa spuna acum acest lucru), unul facultate 4 ani si unul un AEC de 1 an .... Eu am ca modele de urmat asemenea exemple in demersurile mele de emigrare si nu genul celor care pretind sa aiba din prima 100k/din primul an, iar daca nu reusesc spun ca nu se merita efortul si isi justifica astfel revenirea in tara !!

In privinta comentariilor voastre ... eu nu le neg, nu vreau sa va contrazic.... poate ca optimismul meu va deranjeaza .... asta este problema voastra ... nu a mea! Am inteles perfect ca venitul in Canada va fi o frana/dat inapoi/stagnare a urcusului fiecaruia in viata! Am inteles ca emigrarea nu e ceva usor .... de altfel Canada ar fi un paradis ...dar nu e asa!

Depinde de fiecare cum isi paveaza drumul in viata ..... de cat efort si sacrificiu este dispus sa ofere! Cat poate strange din buci cum spunea careva pe aici!
Daca unul se descurca cu salariul sau de maturator ...si ramane asa 10 ani ...inseamna ca si-a atins nivelul sau de confort/nivel de cariera etc (daca nu face nimic sa-si depaseasca conditia si se plange la nesfarsit ca nu-i ajung banii din maturat inseamna ca asta este nivelul sau intelectual/cultural/pregatire profesionala/intelegere etc.).

Dati-mi voie sa incerc si eu ce ati incercat voi! Eu imi asum riscurile si nu voi!
Daca DonTavo este curios cum ma voi descurca in primii ani ..... promit ca o sa postez pe forum ...ca sa aveti de cine sa faceti bascalie in continuare :mrgreen: Daca o s-o iau si eu in freza ma bucur anticipat pentru DonTavo .... va fi astfel satisfacut (ca a dat sfaturi bune si nu a fost luat in seama) si va deveni un guru al forumului!

Bafta tuturor
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...