• Publicitate

Job in IT -IBM Montreal

Cereri si oferte de locuri de munca in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke)
Răspunde

Re: Job in IT -IBM Montreal

Mesajde Sly » 08 Noi 2017, 07:21

Felicitari peruancei si ii doresc doar succes in cariera.
Eu personal nu vad imaginea asa de negru,piata muncii este data de disperare,cu cat mai disperat e angajatul cu atat accepta bani mai putini,cu cat mai disperat este angajatorul,cu atat plateste mai mult.
Eu privesc prin prisma pozitivitatii si ma bucur ca romanii nu sunt atat de disperati.Pe de alta parte datorita influxului masiv de disperati de prin parti unde e mult mai nasol ca in Romania,angajatorii de aici isi permit sa nu fie disperati de loc.
Ca sa faceti o comparatie puneti in perspectiva faptul ca salariul respective este undeva la $1700-$2000 net ceea ce in Canada inseamna mai putin decat face un admin in Romania 800-1300 euro net daca judecam prin perspectiva costului vietii.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 429 ori

Publicitate

Mesajde canin » 08 Noi 2017, 08:03

DonTavo scrie:
canin scrie:.... pentru cei ce considera ca postari de genul asta (chiar si cu job-uri low level) ar fi sub demnitatea romanilor!

daca ar fi 10 ca tine macar pe luna pe acest forum .... mie personal mi-ar crea o alta impresie (decat cea pe care o am deja) despre comunitatea romaneasca de pe acest forum ..... (in alte medii de socializare - facebook de exemplu, treaba sta cu totul altfel) .... concluzia - prea mult malware :mrgreen:

sunt convins ca peruanca va sta acolo pentru experienta ... pentru a-si crea un as in buzunar/plus in CV! Alta gandire, alta perspectiva!

cateva lamuriri pentru tine, ca poate nu ai cantarit bine situatia... Salariul respectiv este BRUT , deci mai poti taia ceva din el. Salariul este intr-adevar mic, dar asta nu este vina celui care a postat (toata stima si din partea mea) ci a pietei muncii. Perspectiva ???? zero barat ;) . Vei vedea cum este situatia locurilor de munca odata ajuns acolo. Ploua cu job-uri de rahat pe salrizare de rahat :roll: . Sa nu uiti sa fii la fel de acid in comentarii si dupa aterizare ;)

imi pare rau sa vad ca ai ramas inchistat pe aceeasi placa ...(gandire negativista si atat) ... poate ca altii nu vor pati sau nu au patit ce ai patit tu (trebuie sa admiti ca exista aceasta posibilitate) ... de ce nu-mi dedici un post in care sa-mi recomanzi (ca de...ai trecut deja prin asa ceva) cum sa evit sa nu ajung in situatia de a accepta in disperare de cauza un job de rahat cum spui tu? de ce nu vii aici cu sfaturi pentru a contracara problema job-ului noului imigrant !!? :cry: probabil nu ai gasit nici tu raspunsuri la aceste intrebari, cel putin cat ai stat in Canada!

nu cred ca sunt acid in mod special acum.... sunt acelasi de cand ma stiu in exprimare (cum spui tu ...acid)!

cine a spus ca acolo ploua cu job-uri bune? de ce spui de perspectiva ca e zero barat ...? eu am spus ca peruanca face experienta (care probabil nu o are acum) ...si apoi are posibilitatea sa-si gaseasca ceva mai bine platit (cu experienta in buzunar) ...in viziunea mea asa se deschide poarta perspectivei in plan profesional

ps
Vei fi satisfacut daca postarile mele (de dupa ce voi ajunge in CA) nu vor mai fi acide ... si o sa incep sa miaun pe aici cat de rahat e viata in QC? Te vei simti mai bine?
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 56 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde papusoiu77 » 08 Noi 2017, 09:34

Postarea mea a fost pe 6 noiembrie pentru ca atunci am auzit de postul respectiv.
Probabil ca a fost postata pe indeed mai devreme. De obicei seful tace si face asa ca noi aflam ultimii.
Pentru mine jobul aici este ok deocamdata. Singurul lucru care incepe sa ma supere este programul chiar daca multi ar dori programul asta.
Lucrez 4 zile 12 ore iar apoi 4 zile libere.Partea nasoala este ca stau departe de familie in weekend si de sarbatori.Si dupa cum stiti , doar o viata avem , cel putin eu. :o
Chiar daca aveam deja experienta canadiana in IT , am considerat ca o experienta la IBM(chair si pe 15 $) imi va creste cota pentru viitoarele joburi.
Vreti nu vreti IBM ramane un punct de referinta in domeniul IT.
Dupa ce m-am angajat aici am primit multe propuneri de interviuri pentru diferite pozitii pe Linkedin. Deci sper si cred ca ma va ajuta pe viitor.
Dupa cum v-am mai zis daca va mai aparea un job , voi posta aici.

Merci
papusoiu77

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde capsunar » 08 Noi 2017, 10:45

canin scrie: eu am spus ca peruanca face experienta (care probabil nu o are acum) ...si apoi are posibilitatea sa-si gaseasca ceva mai bine platit (cu experienta in buzunar) ...in viziunea mea asa se deschide poarta perspectivei in plan profesional

Mare experienta nu-si face, desi lucratul intr-o corporatie multinationala ajuta. Castiga insa niste bani ca sa poata sa supravietuiasca si invata sau isi perfectioneaza limba. Avansul lingvistic facut in primii ani e imens pt oricine vine dintr-o tara nevorbitoare de limba Eng / Fr.
Mai ajuta si faptul ca negociezi mai bine daca esti deja angajat, ma rog la inceput.
In cazul ei, jobul asta mi se pare mai ok decat a da alti bani si a merge din nou la scoala unde in final te familiarizezi cu denumirile in engleza ale unor lucruri care deja le stii.

Finndca se discuta de sacrificii, fiecare are niste limte.. poate 6 luni, 1 an 2.. si pe urma si-au gasit decenta, asta la partea pozitiva dar am vazut si la partea negativa romani pe joburi de 2 lei si dupa 10-15 ani asa ca plan accordingly.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

Mesajde geomaticianu » 08 Noi 2017, 12:09

Informatica e universala,daca esti bun in RO esti bun si in CA.NU are nimeni nimic cu tine,esti performant,esti pe piata,de ce sa lucrezi pe 12$/ora?La francizare,am avut trei colegi,o ucrainianca,un columbian si un brazilian.Toti trei,in mai putin de 2 luni lucrau in informatica,si nu pe chibrite.Bravo lor,erau informaticieni,nu strangeau suruburi.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 127 ori

Mesajde capsunar » 08 Noi 2017, 12:36

geomaticianu scrie:Informatica e universala,daca esti bun in RO esti bun si in CA.NU are nimeni nimic cu tine,esti performant,esti pe piata,de ce sa lucrezi pe 12$/ora?La francizare,am avut trei colegi,o ucrainianca,un columbian si un brazilian.Toti trei,in mai putin de 2 luni lucrau in informatica,si nu pe chibrite.Bravo lor,erau informaticieni,nu strangeau suruburi.

Te bagi in seama aiurea fara sa ai idee de domeniu. Repede poti sa imparti in help desk, networking, programare, dba, storage, sys admin.
Socoteala e diferita in funtie de bucatica fiecaruia. Cu programarea e cel mai simplu, poti sa arati ce ai facut pe github necesita cunostinte de limba minime, certificari minime. La angajare ai sanse mari sa te puna sa dai teste si cam atat.
La restul e posibil sa-ti ceara certificari. Cunostintele de limba cresc.
Universalitatea e cam la fel ca la electricieni, seamana da sant chestii diferite. Multe tari ( iar Qc e cap de afis ) folosesc termeni in limbile lor asa ca limba conteaza, de ex romanii la un array i-au zis tabel..

Si plata difera in functie de senioritate si domeniu. Cel mai prost platit e data entry, backup operators, network technician ( aia de fac cablari de date )
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Quebec - Bursa locurilor de munca