• Publicitate

Job in IT -IBM Montreal

Cereri si oferte de locuri de munca in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke)
Răspunde

Re: Job in IT -IBM Montreal

Mesajde DonTavo » 09 Noi 2017, 01:05

canin scrie:imi pare rau sa vad ca ai ramas inchistat pe aceeasi placa ...(gandire negativista si atat) ... poate ca altii nu vor pati sau nu au patit ce ai patit tu (trebuie sa admiti ca exista aceasta posibilitate) ... de ce nu-mi dedici un post in care sa-mi recomanzi (ca de...ai trecut deja prin asa ceva) cum sa evit sa nu ajung in situatia de a accepta in disperare de cauza un job de rahat cum spui tu? de ce nu vii aici cu sfaturi pentru a contracara problema job-ului noului imigrant !!? :cry: probabil nu ai gasit nici tu raspunsuri la aceste intrebari, cel putin cat ai stat in Canada!

Nu e vorba de negativism, e vorba de realism ;) .... sansele ca altii sa pateasca ceea ce am patit eu sunt intr-adevar foarte mici. De asta sunt constient, de aceea si insist prin a trage semnale de alarma pentru aspirantii/viitorii rezidenti. Ca sa iti fac un rezumat "esecului" meu, ca poate nu ai prins prea bine nuanta: am aterizat in Canada in luna mai, fara sa cunosc pe nimeni, si am plecat la sfarsitul lunii septembrie. In Montreal am sustinut 4 interviuri la care am fost acceptat si am refuzat alte 2 oferte. Interviurile au fost unul pentru postul de tutore pentru invatarea limbii Germane (la niste chinezi) platit cu 17 $/ora (25 ore pe sapt), doua pentru call centre (engleza/germana) remunerate cu 13,5 $/ora (35,5 ore/sapt) si unul pe post de concierge/security 12,75 $/ora (tura de noapte, 4 x 12 ore/sapt). Cele refuzate erau pentru support gaming, ture care includeau si noaptea, engleza si germana 12,5 $/ora (35,5 ore sapt). Dintre interviurile sustinute si la care am fost acceptat am ales cel de concierge/security avand cel mai bun raport munca prestata / bani obtinuti. Si uite asa,m-am angajat in a 3-a saptamana de la aterizare. In luna iulie am obtinut un job in Ottawa ca suport tehnic platit cu 20 $/ora , mancare si racoritoare/apa furnizate de companie, loc de parcare subventionat (adica plateam doar 100$/luna) si asigurare privata care includea si stomatologie (care urma sa intre in vigoare la 3 luni de la angajare). In luna Septembrie am luat decizia de a ma intoarce in Romania...:) Motivele le poti numi/cataloga cum vrei: Nu mi-a placut cum se traieste in Canada (aici ma refer in general nu la mine in particular), nu mi-au placut oamenii de kkt, mizeria intalnita la tot pasul (aici vorbesc de zonele centrale din Montreal si Ottawa) mancarea nasoala la gust, clima infecta, magazinele care arata groaznic, accesul la servicii, la cumparaturi, goana canadienilor dupa reduceri de disperare de a economisi cate un dolar de pe unde pot. Repet, decizia a fost din punct de vedere personal si in urma unui calcul facut la rece si anume ca pentru a trai la acelasi nivel ca in Romania, ar fi fost necesar un venit de minim 150000$/an/familie (fara a pune la socoteala lucrurile care m-au deranjat si care nu tin de partea financiara). Inca ceva legat de job-uri: ofertele (mai putin cea pentru postul de concierge) au fost obtinute datorita faptului ca am picat pe o nisa si anume limba Germana (pe care o vorbesc, ca si Engleza de altfel de la varsta de 4 ani), fara Germana, oferte de munca "mai de domn" .... p_ _a !. Ce sfaturi sa dau eu? "Mergeti in Canada ca e bine, va gasiti job repede", "stati dracu cuminti ca daca nu va tocati banii, va bagati in datorii si treceti la smotru" sau "daca nu muriti de foame acolo unde va aflati, nu mergeti in Canada" ? Sa aleaga fiecare ce vrea ;)
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 30 ori

Publicitate

Mesajde thief » 09 Noi 2017, 02:38

DonTavo scrie:[In luna Septembrie am luat decizia de a ma intoarce in Romania...:) Motivele le poti numi/cataloga cum vrei: Nu mi-a placut cum se traieste in Canada (aici ma refer in general nu la mine in particular), nu mi-au placut oamenii de kkt, mizeria intalnita la tot pasul (aici vorbesc de zonele centrale din Montreal si Ottawa) mancarea nasoala la gust, clima infecta, magazinele care arata groaznic, accesul la servicii, la cumparaturi, goana canadienilor dupa reduceri de disperare de a economisi cate un dolar de pe unde pot. Repet, decizia a fost din punct de vedere personal si in urma unui calcul facut la rece si anume ca pentru a trai la acelasi nivel ca in Romania, ar fi fost necesar un venit de minim 150000$/an/familie (fara a pune la socoteala lucrurile care m-au deranjat si care nu tin de partea financiara).

Aici sint si eu de acord cu Don Popa, cam asta-i impresia generala. Tara naspa, cel putin Montreal, Ottawa, Toronto si alte gaoaze de tip Kitchener, Waterloo si mai stiu eu ce. Nu stiu cum e Vancouver, dar nici nea Capshuna nu-i prea entuziasmat. Calgary .... https://www.google.ae/search?q=Calgary+ ... ve&ssui=on .... ce mai e de spus?

Si la partea cu " venit de minim 150000$/an/familie" sint de acord - nu neaparat comparind like for like cu Romania - dar ca cifra in sine; cam pe acolo ar trebui sa fii (fara copii; eventual cu un copil, dar care sa nu te coste mult, adica unu mai mic asa ... si mai fara ambitie ...lol). Nu mai stiu costurile in prezent , dar probabil ca la venitul ala iti poti permite un nivel de zi cu zi care sa-ti mai indulceasca viata si sa te faca sa uiti de mizeria crunta care te inconjoara, sa mai faci vacante in locuri mai placute si sa pui si bani deoparte pt cind o sa pleci din Canada catre locuri mai insorite.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde capsunar » 09 Noi 2017, 10:57

thief scrie: Aici sint si eu de acord cu Don Popa, cam asta-i impresia generala. Tara naspa, cel putin Montreal, Ottawa, Toronto si alte gaoaze de tip Kitchener, Waterloo si mai stiu eu ce. Nu stiu cum e Vancouver, dar nici nea Capshuna nu-i prea entuziasmat.

Anu asta nu stiu ce s-a intamplat, da inca nu au venit ploile, e inca frumos cu ceva bruma, probabil de la incalzirea globala de vor astia sa ne prosteasca ca cica pt Ca e rau ca se incalzeste iar unii mai si cred.. :lol: :lol:
Vancouver e diferit de tot ce e in Ca, chiar si fara chinezi tot scump ar fi. Pt cei care sant pasionati de outdoor ai niste optiuni extraordinare, skii, biking si hiking la numai 30-45 din usa pana pe partie, ocean ( care dupa mine e naspa ) da permite boating, fishing, skuba si kite surfing e drept ca trebuie wet-suit. Mai sant o groaza de lacuri limpezi in care in unele se poate face baie vara. Exista o groaza de locuri cu case cu views de vorbesti singur.. asta pt cei care isi permit sa dea 1 milon pe un aprtament de 2 camere de 70-100 m2.
Sant cateva chestii de mi se par naspa da fata de alternativele canadeze.. no way.

thief scrie: Si la partea cu " venit de minim 150000$/an/familie" sint de acord - nu neaparat comparind like for like cu Romania - dar ca cifra in sine; cam pe acolo ar trebui sa fii (fara copii; eventual cu un copil, dar care sa nu te coste mult, adica unu mai mic asa ... si mai fara ambitie ...lol). Nu mai stiu costurile in prezent , dar probabil ca la venitul ala iti poti permite un nivel de zi cu zi care sa-ti mai indulceasca viata si sa te faca sa uiti de mizeria crunta care te inconjoara, sa mai faci vacante in locuri mai placute si sa pui si bani deoparte pt cind o sa pleci din Canada catre locuri mai insorite.

Suma cred ca e corecta, eu zic ca nu trebuie sa compari like 4 like cu Ro, pt ca vii in Ca sa-ti fie mai bine deci in principiu cam orice trebuie sa fie la fel sau mai bine iar daca e mai prost trebuie sa faci multi bani sa compensezi. Eu m-am simtit bine in Ca abia cand am avut cam la fel sau mai bine la cam toate aspectele fata de ce as fi putut in Ro.

Afirmatia asta vine cu probleme mai ales la partea probabilistica pt ca mediana pe famile este in jur jumate in maj oraselor canadeze deci cei 150k pe familie te propulseaza in primii 25% din Ca. Cand e vorba de emigranti e si mai greu sa reusesti sa ajungi la sumele astea. Desigur din 100 romani probabil 20 o sa reuseasca si alti 80 o sa faca buru buru, problema e ca fii in cei 20 si cat timp iti trebuie pt asta.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

Mesajde Gator » 09 Noi 2017, 11:19

Asta cu "mizeria crunta" e o opinie f subiectiva. La ce mizerie am vazut prin cartierele de vile in Ro ... nu e de mirare ca arata ca niste fortarete cu ziduri sau garduri solide de fier. Ca sa nu mai zic de haosul urbanistic de peste tot.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

Mesajde canin » 09 Noi 2017, 13:23

Deci DonTavo sa inteleg ca mizeria care te-a deranjat era atat in Montreal, cat si in Otawa (probabil aceeasi stare proasta a soselelor de care-mi spuneai altcandva ai regasit-o in ambele orase) .... ce sa zic ... nasol !

Daca as avea un business si ar trebui sa angajez in RO, tu ce crezi ca as angaja un sirian/pakistanez/marocan/algerian/grec direct cu 1.200-1.500 euro pe un post mai "de domn" cum spui tu, doar ca stie o limba straina/alta decat nativa sa ?

Daca tu te-ai bazat doar pe germana mergand in Canada ... insemana ca nu a fost o alegere prea buna din cate vad! Ai putea sa inveti in RO chineza si spaniola si sa revii in Canada (poate ai alte sanse :mrgreen: )!

Poate ar fi trebuit sa accepti si sa incerci o recalificare profesionala ..... sa te scolarizezi la inceput pe ceva (poate conex sau direct pe profesia ta de baza/recunosc ca nu am retinut-o din postarile tale) ... eu nu am auzit pe nimeni sa emigreze si sa obtina ceva in genul 100k-150k din prima (in 6luni-1an) ...tu te-ai crezut asa bazat incat sa atingi acest target asa de rapid? se pare ca ti-ai pus un target prea inalt! poate e mai bine ca ai revenit in RO (doar nu puteai sa traiesti in penitenta cum spuneai altadata :alien: )

hai toate bune si bafta la good life in RO!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 56 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde Sly » 09 Noi 2017, 13:33

canin scrie:Deci DonTavo sa inteleg ca mizeria care te-a deranjat era atat in Montreal, cat si in Otawa (probabil aceeasi stare proasta a soselelor de care-mi spuneai altcandva ai regasit-o in ambele orase) .... ce sa zic ... nasol !

Daca as avea un business si ar trebui sa angajez in RO, tu ce crezi ca as angaja un sirian/pakistanez/marocan/algerian/grec direct cu 1.200-1.500 euro pe un post mai "de domn" cum spui tu, doar ca stie o limba straina/alta decat nativa sa ?

Daca tu te-ai bazat doar pe germana mergand in Canada ... insemana ca nu a fost o alegere prea buna din cate vad! Ai putea sa inveti in RO chineza si spaniola si sa revii in Canada (poate ai alte sanse :mrgreen: )!

Poate ar fi trebuit sa accepti si sa incerci o recalificare profesionala ..... sa te scolarizezi la inceput pe ceva (poate conex sau direct pe profesia ta de baza/recunosc ca nu am retinut-o din postarile tale) ... eu nu am auzit pe nimeni sa emigreze si sa obtina ceva in genul 100k-150k din prima (in 6luni-1an) ...tu te-ai crezut asa bazat incat sa atingi acest target asa de rapid? se pare ca ti-ai pus un target prea inalt! poate e mai bine ca ai revenit in RO (doar nu puteai sa traiesti in penitenta cum spuneai altadata :alien: )

hai toate bune si bafta la good life in RO!

Canine esti atat de incrancenat in ideile-ti fixe incat nici n-ai citit ce-a postat Tavo.
Omul a spus ca dupa ce a evaluat situatia a decis ca nu merita sa se sacrifice ca sa atinga nivelul ala bun de viata peste x ani.
A considerat ca standardul lui de viata din Romania este destul de bun.
Omul nu s-a plans de bani,dimpotriva ti-a spus ca a avut norocul sa fie platit mult mai bine decat pot spera majoritatea imigrantilor la aterizare.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 429 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Quebec - Bursa locurilor de munca