• Publicitate

Job in IT -IBM Montreal

Cereri si oferte de locuri de munca in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke)
Răspunde

Re: Job in IT -IBM Montreal

Mesajde Gator » 10 Noi 2017, 09:52

canin scrie:....... Eu am ca modele de urmat asemenea exemple in demersurile mele de emigrare si nu genul celor care pretind sa aiba din prima 100k/din primul an ....Am inteles ca emigrarea nu e ceva usor .... ...Depinde de fiecare cum isi paveaza drumul in viata ..... de cat efort si sacrificiu este dispus sa ofere! ....Dati-mi voie sa incerc si eu ce ati incercat voi! Eu imi asum riscurile si nu voi!

Cum ar spune Tavi, gindesti ca un barbugiu!
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 10 Noi 2017, 09:53

Sly scrie:
Gator scrie:Mde, tot la sula ai ajuns

Sent from my iPhone using Tapatalk

Pai este ceva mai important?

Pai pune tu un link cu asta, Capsu va descoperi un studiu.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

Mesajde geomaticianu » 10 Noi 2017, 10:06

sorro scrie:Canin -- sfatul meu este să nu îți bați capul prea mult. Fiecare are viața lui și optica lui. După cum ai spus și tu, TU ești cel care emigrezi și îți asumi riscuri, nu alții. Este viața TA și ai tot dreptul să continui să fii mulțumit de alegerile pe care le-ai făcut și optimist pentru rezultatul lor. Îți datorezi asta ție însuși și familiei tale și te admir pentru tenacitate.

Ce pot să-ți spun, într-un fel ca o ”contra-greutate” la ce se tot scrie pe aici, este că este perfect posibil de reușit în Canada. Au reușit mulți, chiar dacă -- din varii motive -- au renunțat să mai fie activi pe forum și să-și spună poveștile. Desigur, garanții absolute și trai în rai nu există nicăieri. Și în mod evident, lucrurile mai țin și de gustul fiecăruia, de gradul de adaptabilitate, de puncte de start, personalitate, noroc, planificare, idealuri sau priorități. Însă poți fi absolut sigur că ”sugestiile” (din ce în ce mai virulente) că aici s-ar trăi ca într-o țară bananieră sunt absolut ridicole. Canada este și continuă să rămână o țară civilizată, frumoasă și plină de oportunități. Eu unul sunt aici de aproape 7 ani și mă declar foarte mulțumit. Am 4 copii, și eu și soția avem joburi bune, locuim într-un cartier liniștit și curat și ne bucurăm din plin de Canada, de societatea de aici, de ceea ce oferă ea etc. Nu regret deloc alegerea făcută, ci dimpotrivă, mă felicit pentru ea și pentru tot ce mi-a adus. Ca mine sunt mulți, the silent majority dacă vrei... Păcat că nu scriu și ei, însă îi înțeleg la tipul de reacții pe care le-au primit în decursul anilor pentru că au ”îndrăznit” să se bucure de alegerea pe care au făcut-o.

Așadar, keep doing what you're doing! :) Fii optimist, vino și încearcă-ți șansele, luptă pentru tine și familia ta și evaluează apoi singur ce a mers și ce nu + ce se poate face pentru mai bine. Îți doresc toate bune și decizii înțelepte, să pășești cu dreptul în Canada și să reușești în tot ce ți-ai propus! Și desigur, dacă ai întrebări și/sau crezi că te pot ajuta, nu ezita + o voi face cu plăcere.

Un comentariu superb,de 10+ !!
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 127 ori

Mesajde jean » 10 Noi 2017, 10:19

Canine, forumul asta face in primavara 15 ani si inca de la aparitie au fost aici oameni care s-au plans tot timpul. Aceia s-ar fi plans daca ar fi ramas in Romania, daca ar fi mers in Germania, Australia sau Patagonia. Unii sunt plangareti de felul lor si in consecinta viata le este trista. Altii se plang numai aici pe forum, in rest au o viata normala, unii chiar vesela. Tu trebuie sa iti vezi de steaua ta. Cerne foarte bine informatia si ia deciziile care ti se potrivesc tie, nu altora pentru ca tu iti traiesti viata ta, ei pe a lor.
Nu iti spun ca iti va fi usor. Multi romani au avut de tras la inceput aici, unii inca trag greu dupa multi ani dar nu suntem toti la fel, nu avem aceleasi capacitati fizice si intelectuale si nici nu suntem mai cu mot decat alte natii.

Multa bafta!
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 111 ori
I s-a multumit: 161 ori

Mesajde capsunar » 10 Noi 2017, 10:57

Wow.. in Ca lumea traieste in paradis, curge lapte si miere, daca comenteaza cineva ca afara ploua sau e frig deja e etichetat ca se plange si e un exemplu negatv pt comunitate.
Daca cineva se plange poti sa spui ca e trist dar in partea cealalta e cineva care numai se lauda si se da mare. Asta cum il numesti ? In genral te dai mare fie exagerand realizarile tale fie minimizand, lund in deradere sau afirmand chestii negative despre altii.
Ce am invatat aici e ca cu cat omu e mai amarastean cu atat e mai grijuliu in imaginea prezentata pt ceilalti.

Jeane, poti sa dai niste exemple concrete unde se plange lumea sau e doar asa perceptia ta inainte de culcare? De la topo nu am pretentii da tu poate ai fost la scoala.
Daca eu ii atrag atentia omului care se lauda ca in Ro e mult medie ( canin ) ca s-ar putea sa se chinuie niste ani pe aici insemna ca ma plang?
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

Mesajde capsunar » 10 Noi 2017, 11:32

sorro scrie:Ce pot să-ți spun, într-un fel ca o ”contra-greutate” la ce se tot scrie pe aici, este că este perfect posibil de reușit în Canada. Au reușit mulți, chiar dacă -- din varii motive -- au renunțat să mai fie activi pe forum și să-și spună poveștile. Desigur, garanții absolute și trai în rai nu există nicăieri. Și în mod evident, lucrurile mai țin și de gustul fiecăruia, de gradul de adaptabilitate, de puncte de start, personalitate, noroc, planificare, idealuri sau priorități. Însă poți fi absolut sigur că ”sugestiile” (din ce în ce mai virulente) că aici s-ar trăi ca într-o țară bananieră sunt absolut ridicole. Canada este și continuă să rămână o țară civilizată, frumoasă și plină de oportunități. Eu unul sunt aici de aproape 7 ani și mă declar foarte mulțumit. Am 4 copii, și eu și soția avem joburi bune, locuim într-un cartier liniștit și curat și ne bucurăm din plin de Canada, de societatea de aici, de ceea ce oferă ea etc. Nu regret deloc alegerea făcută, ci dimpotrivă, mă felicit pentru ea și pentru tot ce mi-a adus. Ca mine sunt mulți, the silent majority dacă vrei... Păcat că nu scriu și ei, însă îi înțeleg la tipul de reacții pe care le-au primit în decursul anilor pentru că au ”îndrăznit” să se bucure de alegerea pe care au făcut-o.

Așadar, keep doing what you're doing! :) Fii optimist, vino și încearcă-ți șansele, luptă pentru tine și familia ta și evaluează apoi singur ce a mers și ce nu + ce se poate face pentru mai bine. Îți doresc toate bune și decizii înțelepte, să pășești cu dreptul în Canada și să reușești în tot ce ți-ai propus! Și desigur, dacă ai întrebări și/sau crezi că te pot ajuta, nu ezita + o voi face cu plăcere.

Sant foarte de acord, cu un singur amendament, definitia reusitei dupe spusele tale este ceva personal basca se schimba in functie de oportunitati.
Cu amendamentul asta devine evident ca toata lumea a reusit in Ca cu mici exceptii incapatanate care au avut o pata sa reuseasca intr-un anumit fel prestabilit din Ro.
Majoritea silent ( 50% + ) a reusitilor de care vorbesti stau cu chirie, in blocuri nu tocmai salubre, conduc o masina de mana doua si merg in vacante in last minute sau cu cortul ca asa le place lor. Faptul ca ei spun ca le convine si le place ii face automat reusiti.

Sly, subsemnatul si probabil altii, vorbim de alta definitie a reusitei, adica prin reusita inteleg sa ajungi peste pulimea medie undeva in clasa medie superioara. Prin reusita eu inteleg ceva peste medie, care medeie conform statisticilor oficiale cica nu prea traieste bine.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Quebec - Bursa locurilor de munca