• Publicitate

Job in IT -IBM Montreal

Cereri si oferte de locuri de munca in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke)
Răspunde

Re: Job in IT -IBM Montreal

Mesajde Gator » 10 Noi 2017, 11:36

capsunar scrie:Majoritea silent ( 50% + ) a reusitilor de care vorbesti stau cu chirie, in blocuri nu tocmai salubre, conduc o masina de mana doua si merg in vacante in last minute sau cu cortul ca asa le place lor. .

In ce tzara?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 10 Noi 2017, 11:55

Gator scrie:
capsunar scrie:Majoritea silent ( 50% + ) a reusitilor de care vorbesti stau cu chirie, in blocuri nu tocmai salubre, conduc o masina de mana doua si merg in vacante in last minute sau cu cortul ca asa le place lor. .

In ce tzara?

In Ca. Pun pariu cu tine ca in orice moment de timp 50%+ de emigranti stau cu chirie.
Tu esti un caz mai fericit.. da chiar si asa, de la plecarea din Ro cati ani ai stat cu chirie? La catia ani de NA ( ca tu nu ai venit in Ca ) ti-ai luat prima masina noua? La cati ani de Ca ai plecat in prima vacanta planificata din timp la 4+ stele?

Daca vrei sa schimbam socoteala poti sa spui care crezi ca e procentul de emigranti care la 5 sau 10 ani de Ca mai stau cu chirie in blocuri naspa? Prin bloc naspa inteleg un bloc din ala de lemn care scartaie, are mocheta pe hol care cam pute ( sau miroase puternic a detergent ) si mocheta in casa, fara masini de spalat vase si cu masina de spalat la subsol. E drept standardul asta e net peste unele din blocurile din Ro sau pt cei care au WC in curte da nu raportez la alea ci la posibilitatile din Ca. Imi pare rau daca unii se simt jigniti si definitia mea de naspa e lux pt ei.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

Mesajde sorro » 10 Noi 2017, 12:00

Căpșunare, mi-ai înțeles perfect punctul de vedere. Mi-l mențin. Da, pentru mine reușita este (aproape exclusiv) o chestie personală. Contează cum mă simt eu: bine/rău, integrat/neintegrat, realizat/nerealizat, fericit/nefericit etc. Comparațiile pe care le fac eu sunt cu mine însumi și cu scopurile pe care mi le propun eu, nu cu ce pot/vor/prețuiesc alții. Personal mă doar fix în pix dacă sunt sau nu ”oficial peste medie” sau dacă alții își permit mai mult / mai puțin decât mine. Don't care. Ei își trăiesc viața lor, eu pe a mea. Ei au definițiile și condițiile lor pentru fericire, eu pe ale mele. Ce scrie unul sau altul pe forum, din spatele anonimatului unui ecran, este irelevant, o simplă etichetă pusă adesea în necunoștință de cauză + ”la caterincă” de oameni practic irelevanți pentru viața mea. De aceea l-am și sfătuit pe Canin să nu își bată capul prea tare. Restul e comentariu.

* când spun ”eu” mai sus, îmi includ desigur și familia
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 709 ori
I s-a multumit: 471 ori

Mesajde iulllian » 10 Noi 2017, 12:38

Deci:
- inainte sa vin in Canada stiam doar de parerile si experientele celor de pe forum.
- dupa ce am venit in Canada, am deja 1 an stiu din experientele mele si a peste 20 familii de romani cunoscuti aici. Din romanii astia cunoscuti ultimul venit are deja 5 ani, ceilalti cel mai mult au si 20 de ani de Canada. Cati au cont pe realizat: nici unul, deci nu am citit de parerile lor aici.
Unde locuiesc: un orasel numit Gatineau- cam mort economic, in realitate fiind un subcartier al orasului Ottawa. In zona(ottawa-gatineau) sunt cam 400 de familii romanesti, dar eu cunosc doar 20(oricum prea multe).
Care-i ideea: depinde de la ce nivel ai venit si ce asteptari ti-ai setat, si unde ajungi la nivel prezent si daca asteptarile ti-au fost dezamagite.
Din astia prezenti aici(familii cunoscute) sunt de la simpli soferi la doctori in Romania, care in decurs de minim 5 la 20 de ani au ajuns fie soferi fie doctori.
Pentru nici unii din familiile de mai sus viata nu e perfecta, fiecare are nemultumirea lui fie mai mare sau mai mica, dar asta e in natura umana.
Traseul fiecaruia a fost diferit, stiu fosti ingineri in ro, care au stat cu chirie 5 ani si si-au luat apoi un condo, apoi stiu fosti soferi in ro care si-au luat casa dupa 2 ani in Canada. Situatia tine de prejudecatile fiecaruia, de ce-si propune sa faca, si de cat esti dispus sa sacrifice.
Apropo de It-sti: stiu exemple care lucreza pw 18 dolari ora dupa 4 ani, si exemple care lucreza pe 50 de dolari dupa 6 luni.
Concluzia: nu joci nu castigi, doar poti face pronosticuri, asa e viata tre sa ai sange instalatie si sa te bagi in joc, apoi cu insistenta si putin noroc poti castiga poate ce ti-ai propus(in 6 luni sau 20 de ani).
Ce vorbim noi pe forum: sunt doar cazuri personale, sau povestim ce stim de la altii.
Ca sa ai propria parere: despre Canada pe acest forum- e musai sa vii aici. Ca sa faci presupuneri si pareri optimiste sau nu - asta o poti face si din Romania.
Si inca ceva, venitul in Canada nu schimba personalitatea umana, baza personalitatii se regaseste genetic, ca multi factori o pot dedermina intr-un sens sau altul asta e alta poveste. Asa ca daca esti gica contra si vii in Canada ori ca ti-e bine ori nu tot gica contra o sa fii, fasesti tu ceva ca sa fii carcotas.
Personal:
-dupa un an de stat in Canada nu am ajuns inca la nivelul din Romania;
-sunt chestii la care Romania sta mult mai bine ca, Canada si asa va fi intotdeauna din aceste aspecte;
-.... dar nu mai cred in Mos Craciun, m-a invatat viata care-i adevarul, nu-mi fac iluzii si sperante desarte, asa ca muncesc pentru scopurile personale cu pasi marunti in ordinea crescatoare....mi-am alocat si timp. :) iar daca timpul alocat expira pot schimba destinatia, nu am sireturile legate.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 45 ori

Mesajde iulllian » 10 Noi 2017, 13:06

si ca sa o fac pe a guru sa va ridic moralu' astazi:

- despre viata cu vise, realizari, optimism sau viata cu carcoteli, nerealizari sau depresii, tot conceptul este manageriat diferit de fiecare in functie de personalitate(care are multi factori de enumerat).

si ca sa bat campii si mai mult, depre realizatii si nerealizatii din Canada, o sa enumar cateva exprezii de "duh", dealtfel cum spunea diaconescu "senzationale":

1. "din fericire cu tot suntem diferiti" (mobexpert Romania si-a insusit acest motto) - difersitatea face in lumea asta diferenta, daca nu ar fi viata ar fi boring. Cu cat ai mai multe caractere diferite cu atat ai mai multe conexiuni, cu cat ai mai multe optiuni cu atat ai mai mult din ce alege.
2. " ce nu stii nu te deranjeaza" asta e povestea religiei cu adam si eva si cu marul. Cand esti prost si nu sti multe esti fericit, chiar poti face multe realizari ca nu poti pierde vremea cautand raspunsuri la intrebari. Cu cat te crezi mai destept cu ata viata ta are mai multe lucruri pe constiinta, si e posibil sa stagnezi.
3. " poti decide singur cand sa fii fericit"- (asta e deviza lui D-zeu - iubeste si fa ce vrei) - asta tine de fiecare individ, nu poti judeca pe altul ca nu a facut nimic in viata, cand defapt in sinea lui el este super multumit cu ce are.
4. "in viata ramai cu ce ai negociat nu cu ce ti se ofera". Aici e vorba de competitia umana si ideea de a realiza ceva. Societatea nu te lasa sa mori, iti ofera serviciu social, dar ca sa faci progrese trebuie sa stii sa te vinzi.

In concluzie:
cand o sa fii constinet de unicitatea ta(1), cand o sa ai incredere in tine(2), cand o sa gandesti pozitiv(3), si cand o sa stii sa te afisezi in fata altora(4) esti pe drumul cel bun iar viata o sa ti se para perfecta oriunde ai fi, fie in Canada, fie in Romania, fie Congo.
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 45 ori

Mesajde capsunar » 10 Noi 2017, 13:13

iulllian scrie:-sunt chestii la care Romania sta mult mai bine ca, Canada si asa va fi intotdeauna din aceste aspecte;
-.... dar nu mai cred in Mos Craciun, m-a invatat viata care-i adevarul, nu-mi fac iluzii si sperante desarte, asa ca muncesc pentru scopurile personale cu pasi marunti in ordinea crescatoare....mi-am alocat si timp. :) iar daca timpul alocat expira pot schimba destinatia, nu am sireturile legate.

Eu zic ca tot timpul mai ai cate ceva de invatat, de ex sireturile o sa-ti fie cam legate incepand din momentul cand ai un copil cam prin clasa 4-a si pana termina liceul. Si asta la nivel de cartier nu de oras / tara.

BTW, Suna cam plangacios postul tau ca sa folosesc etichetarile de multe ori in necunostinta de cauza ale unora dar aprobate si incurajate de altii... :lol:
E drept ai incercat sa corectezi dupa.. :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Quebec - Bursa locurilor de munca