• Publicitate

Job in IT -IBM Montreal

Cereri si oferte de locuri de munca in provincia Quebec (Montreal, Laval, Brossard, Longueuil, Ville de Quebec, Trois-Rivieres, Sherbrooke)
Răspunde

Re: Job in IT -IBM Montreal

Mesajde canin » 07 Noi 2017, 08:12

Sly scrie:Mai bine sa mai strangeti nitel din buci si mergeti la un curs de topografi ca nici nu se compara.

Ai mare dreptate .... te scolarizezi si ai apoi vocatia sa si prestezi! Dar pentru asta iti trebuie si rabdare .... si strans din buci .... multora nu le place asta :mrgreen: ...se stiu ei care!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 56 ori
I s-a multumit: 98 ori

Publicitate

Mesajde rux13 » 07 Noi 2017, 09:23

canin scrie:
Sly scrie:Mai bine sa mai strangeti nitel din buci si mergeti la un curs de topografi ca nici nu se compara.

Ai mare dreptate .... te scolarizezi si ai apoi vocatia sa si prestezi! Dar pentru asta iti trebuie si rabdare .... si strans din buci .... multora nu le place asta :mrgreen: ...se stiu ei care!

Canin, nimanui nu-i place chestia asta. Nu e un titlu de glorie sa suferi ca un caine cand ajungi aici. Pentru multe profesii calea e mult mai usoara in UE - nu ai nevoie de nici o echivalare.
Multi suntem veniti aici inainte de 2007 si atunci emigrarea in Canada avea mult mai mult sens.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 81 ori

Mesajde papusoiu77 » 07 Noi 2017, 18:01

Postul a fost ocupat de o peruanca care a considerat ca un salariu intre 12-15$ (nu stiu deocamdata cat are ) nu este chiar asa de prost.Probabil ca va sta aici catva timp sa prinda experienta iar apoi va pleca , ca multa lume . Si peruanca are BAC in infomatica, CCNA(retelistica) luat iar in Peru a fost network admin.
Am vrut sa ajut un conational de al meu , dar din pacate nu s-a putut. Romanii au prea multe prejudecati din pacate, asta este concluzia mea.
Daca mai aud de vreun post va dau de stire. :bounce:
papusoiu77

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde canin » 08 Noi 2017, 02:08

Dupa cum vezi ... romanii au asteptari mult mai marete ... nu te mai obosi cu ajutatul aici cu job-uri de 12-15$ ca pierzi vremea si mai esti luat si la misto ... tre sa plusezi ceva mai sus ca sa fii bagat in seama la modul serios si bineinteles .... ca sa ai apoi alt gen de comentarii sau intervenienti!

Oricum, respectele mele pentru gestul tau (dovedesti ca ai caracter) ....si rusinica :pottytrain2: pentru cei ce considera ca postari de genul asta (chiar si cu job-uri low level) ar fi sub demnitatea romanilor!

Daca ar fi 10 ca tine macar pe luna pe acest forum .... mie personal mi-ar crea o alta impresie (decat cea pe care o am deja) despre comunitatea romaneasca de pe acest forum ..... (in alte medii de socializare - facebook de exemplu, treaba sta cu totul altfel) .... concluzia - prea mult malware :mrgreen:

Sunt convins ca peruanca va sta acolo pentru experienta ... pentru a-si crea un as in buzunar/plus in CV! Alta gandire, alta perspectiva!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 56 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde freedrivero007 » 08 Noi 2017, 04:55

Postarea cu jobul a aparut pe 6 noiembrie, pe 7 noiembrie peruanca era deja angajata?
freedrivero007

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde DonTavo » 08 Noi 2017, 06:58

canin scrie:.... pentru cei ce considera ca postari de genul asta (chiar si cu job-uri low level) ar fi sub demnitatea romanilor!

Daca ar fi 10 ca tine macar pe luna pe acest forum .... mie personal mi-ar crea o alta impresie (decat cea pe care o am deja) despre comunitatea romaneasca de pe acest forum ..... (in alte medii de socializare - facebook de exemplu, treaba sta cu totul altfel) .... concluzia - prea mult malware :mrgreen:

Sunt convins ca peruanca va sta acolo pentru experienta ... pentru a-si crea un as in buzunar/plus in CV! Alta gandire, alta perspectiva!

Cateva lamuriri pentru tine, ca poate nu ai cantarit bine situatia... Salariul respectiv este BRUT , deci mai poti taia ceva din el. Salariul este intr-adevar mic, dar asta nu este vina celui care a postat (toata stima si din partea mea) ci a pietei muncii. Perspectiva ???? zero barat ;) . Vei vedea cum este situatia locurilor de munca odata ajuns acolo. Ploua cu job-uri de rahat pe salrizare de rahat :roll: . Sa nu uiti sa fii la fel de acid in comentarii si dupa aterizare ;)
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 30 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Quebec - Bursa locurilor de munca