• Publicitate

Informatii domeniu IT

Cereri si oferte de locuri de munca in provincia British Columbia (Vancouver, Victoria, Burnaby, Surrey, Langley)
Răspunde

Mesajde devyro » 29 Sep 2009, 08:09

ok, atunci sa incep pe scurt:

Am sosit la inceputul lunii aug. din Ro in Vancouver singur. Am gasit cazare in cu ajutorul unor romani care m-au si ajutat cu informatii ptr inceput si mi-am rezolvat toate actele.
Desi stiu foarte bine lb engleza, am dat un test de limba la VCC unde am primit un rezultat foarte bun obtinand un nivel peste upper-advanced, insa am renuntat sa ma inscriu la cursuri de lb engleza deoarece trebuia sa le platesc, nefiind cursuri de incepatori subventionate de stat. Asa ca am inceput sa aplic direct ptr job-uri

In Romania am lucrat ca Network Administrator la cateva firme, timp de 6 ani. Practic m-am ocupat de mentenanta PC-urilor, depanare, configurari, instalari, devirusari, am montat retele si echipamentul aferent ptr 50 de statii, servere, deci cam tot ce face un administrator de retea, mai putin programare si web design pe care le stiu doar la nivel de incepator.
Avand experienta in domeniul IT am sperat sa ma pot angaja usor si aici tot in IT . Insa socoteala de acasa nu s-a potrivit cu ce am gasit in Vancouver ...

Stiu ca ptr a lucra ca Network Administrator de la inceput e mai greu (trebuie echivalate studiile, iar asta dureaza mult), de aceea nici nu mi-am facut planuri ca o sa lucrez de la inceput pe pozitia asta.
Asa ca am aplicat doar ptr IT/Computer Technician sau Support Technician care sunt job-uri entry level. Am aproape 2 luni de cand am venit, tot trimit CV-uri peste CV-uri dar fara nici un rezultat ... adica nici macar un telefon, ce sa mai zic de interviu !
Daca m-ar chema la un interviu sunt sigur ca pot demonstra ca ma pricep si am cunostinte, dar totul e sa ajung acolo.

Vreau sa va intreb, trebuie sa ai anumite certificari sau cursuri ca sa poti practica CHIAR si joburile astea entry level de technician in IT ? Asta oare e motivul ptr care nu sunt bagat de loc in seama ?

Daca vreti pot sa va trimit CV-ul pe mail, poate am scris eu ceva aiurea in el si de asta nu ma cauta ... desi sunt sigur ca nu asta e motivul
devyro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Tavi » 29 Sep 2009, 13:02

Doua intrebari:

1. Ai instalat si servere (domain controllers), respectiv ai conceput si implementat o retea de la zero? Daca da, de cate servere/statii de lucru/locatii?
2. Ce studii in domeniu si ce certificari ai in acest moment?

Cateva raspunsuri la intrebarile tale:

1. Studii si/sau certificari te vor propulsa in topul listei celor care vor fi intervievati. Am intervievat aici in CA zeci daca nu sute de potentiali candidati la diverse pozitii in IT si realitatea e ca studiile si/sau certificarile sunt in general cel putin la fel de importante ca si experienta in sine (care la momentul interviului e mai putin tangibila/demonstrabila). Pe de alta parte trebuie sa inveti sa citesti printre randuri cand vezi job offers. Multe job descriptions sunt facute de cei din HR care habar n-au cu ce se mananca domeniul IT. De exemplu, dupa ce mi-am obtinut MCSE-ul in 2005 cautand dupa 'MCSE' pe diversele site-uri ca si keyword am gasit si joburi de Level I support care il cereau. Eu la astfel de anunturi nu aplic niciodata fiindca firmele care le posteaza sunt neserioase si deci nu merita sa-mi pierd timpul cu ei. Pe de alta parte, e bine sa ai certificari ptr. joburile la care aplici. Daca e ptr. Network Administrator, Systems Engineer, IT Manager etc. - atunci sa ai un MCSE. Daca insa aplici ptr. Computer Technician atunci e mai bun un A+. Ptr. Network Technician, N+. Samd. Da-le celor de aici ceea ce vor ei sa auda. Daca cineva aplica la job entry level avand insa un MCSE e clar ca respectivul priveste jobul respectiv doar ca pe o etapa intermediara de scurta perioada - si angajatorul nu vrea astfel de candidati/angajati.
2. Ti-am trimis PM cu adresa de email la care imi poti trimite resume-ul.

Mult succes,
Octavian
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde dana2002 » 29 Sep 2009, 22:46

100% de acord cu ce scrie Tavi

Si eu am cunoscut romani care s-au angajat direct in domeniu fara sa aiba studii canadiene, experienta canadiana in IT, fara sa inceapa de la entry level si, mai ales, in locuri gen Best Buy care, asa cum ti-a spus si Tavi, nu inseamna nici o experienta in realitate.

Trimite-mi resume-ul pe privat.
dana2002
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Mesajde devyro » 30 Sep 2009, 04:07

Tavi scrie:Ti-am trimis PM cu adresa de email la care imi poti trimite resume-ul

Multumesc ptr informatii Octavian, ti-am trimis pe mail cv-ul si raspunsul la intrebari

dana2002 scrie:Trimite-mi resume-ul pe privat.

Dana te rog sa imi trimiti adresa ta de mail pe PM, eu nu am 50 de postari pe forum si nu pot trimite PM-uri. Multumesc
devyro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Amazing » 01 Oct 2009, 01:30

Devyro, te invidiez :P

Daca ai intrat pe mana acestor 2 oameni: Dana2002 si Tavi... pffff... te-ai scos !!!! :wink: I'm not joking.

Daca te mai asteapta si legendarul ala de Valceanu in aeroport si are grija de tine cum stiu majoritatea celor care l-au cunoscut... o sa ma oftic rau :lol: :lol: ... si o sa ma duc in Romania sa emigrez din nou, sa am si eu sanse din astea ... :P

=====================

Ok. ok... pe toti 3 de mai sus, va astept cu lada de bere la mine, pentru publicitatea facuta :P :D
(Ce-mi place-n Canada) :P :P

=========================

L.E.:
Am incercat sa-mi gasesc topicul ce l-am facut in 2007, atunci cand am ajuns in Canada.... Se intitula:

Spre Canada si primele impresii din Vancouver.

Nu l-am mai gasit in arhiva... Pacat, era un topic frumos. :(
Amazing
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde ferante » 01 Oct 2009, 05:23

Tavi scrie:Doua intrebari:

1. Ai instalat si servere (domain controllers), respectiv ai conceput si implementat o retea de la zero? Daca da, de cate servere/statii de lucru/locatii?
2. Ce studii in domeniu si ce certificari ai in acest moment?

Eu unul am facut aceste lucruri .. domain controller , file sharing ... imagistica ( win2003 sv) pe o retea ce cuprinde cam 35 statii ... momentam ma ocup cu mentenanta PC-urilor, depanare, configurari, instalari, devirusari etc .. tot ce este necesar unei retele .. am proiectat si pagina web a firmei (ce-i drept de data asta am folosit joomla - am fost mai lenes).

In trecut am lucrat in Visual FoxPro 8 , php&mysql , html ..

Partea proasta e ca nu am certificari Microsoft sau Cisco .. pentru certificari trebuie stat o anumita perioada in Bucuresti ceea ce este un pic dificil atm...

Din ce vad eu este cam musai sa ai ceva certificari, macar pentru a fi selectat la interviu ..

Pot gasi un job cat de cat "decent" cu ceea ce stiu si fara a detine certificari?

Mentionez ca am terminat facultatea de "Contabilitate si informatica de gestiune" deci nu am Automatica sau Politehica .. ceea ce stiu am invatat din pasiune.

Daca ma poti ajuta cu ceva sugetii in acest domeniu .. certificare musai sa o am ..
ferante
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - British Columbia - Bursa locurilor de munca