• Publicitate

Informatii domeniu IT

Cereri si oferte de locuri de munca in provincia British Columbia (Vancouver, Victoria, Burnaby, Surrey, Langley)
Răspunde

Mesajde usertry » 16 Aug 2009, 12:09

SorelRo scrie:userty,
Define "IT" in primul rand.
Daca vrei sa-ti gasesti de munca ca si IT manager la un environment cu 1000 de servere direct cand iesi din aeroport nu cred ca o sa se intample. Iar daca tu esti convins ca se poate ar fi mai nimerit sa te gandesti cu adevarat.
Job-uri sunt, si se pare ca incep sa apara mai multe insa cu riscul sa-mi sara tot forumul in cap, daca eu intervievez un roman abia ajuns aici si un altul (nu conteaza natia) care-i de 3 ani aici, chiar daca au cam acelasi volum de cunostinte eu il angajez pe ala care-i aici.
E alt mediu, e alta lume, e alt mod de comunicare.
Astea nu tin de meserie, tin de diferentele de culturi. Tot odata desi standardele sunt aceleasi ca peste tot modul de lucru este altfel.
Se pot scrie 'shpe mii de pagini despre asta insa stiu cum a fost si la mine cand am venit cu aceleasi ganduri si se uitau aia pe resume si cautau vreo adresa canadiana pe undeva sau macar ceva cu rezonanta canadiana.

Da' acu' daca tu esti IT manager la multinationala de ce vrei sa vii aici?

Sa presupunem ca lucrezi de vreo 5 ani la Microsoft undeva in vestul Europei, ca Project Manager in R&D si conduci o echipa de vreo 10 oameni. Sa mai zicem ca te-ai saturat de limba respectiva si vrei undeva unde se vorbeste engleza. Sa mai presupunem ca mai vrei sa vezi lumea, sa mai calatoresti si sa mai traiesti si in alte locuri. Motive pot fi o gramada, nu sunt atat de importante. Intrebarea e: ai ceva sanse, cu o asemenea experienta, sa gasesti un job echivalent acolo de la inceput? Sau te lovesti, chair si in acest caz, de cerinta experientei canadiene? Vreau sa stiu daca cineva a reusit in conditii asemanatoare.
usertry
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Tavi » 16 Aug 2009, 14:10

Salut usertry si bun venit pe forum,

In doua cuvinte - se poate. Am cunoscut (pe langa experienta personala) multi alti IT-isti (pe infrastructura, asta fac si eu) care au reusit profesional: joburi de senior, management, guvern, corporatii mari, salarii de 6 cifre, conferinte, perks samd.

Partea proasta e ca reteta ideala de a ajunge de la aeroport la biroul propriu nu exista. Am cunoscut cazuri cand unii s-au incapatanat sa stea acasa si sa caute un job 'bun' de inceput (sa zicem admin) - unii (nu multi) au reusit, ceilalati au pierdut timp si banii. Altii s-au dus sa faca 'orice' la inceput, o parte din ei au crescut, unii mai repede altii mai incet, insa cativa au ramas foarte jos fiindca n-au fost in stare (sau motivati) sa persiste in a cauta ceva mai bun.

Cineva iti recomanda sa mergi la magazine de genul BestBuy unde se cauta tehnicieni (cu certificare CompTIA A+). Problema cu aceasta abordare e ca nu vei fi expus problemelor enterprise, si ca la urmatorul job interview vei povesti tot despre experienta romaneasca, ceea ce nu te va ajuta prea mult atata timp cat discutia nu va fi insotita si de elemente de experienta relevanta canadiana.

Prin urmare iti voi da reteta care - statistic - mi se pare ca a dat cele mai bune roade (odata ce vei ajunge aici vei incepe sa dai mai multa greutate statisticilor) in cazul infrastructuristilor talentati (atentie, ma refer la cei care chiar au lucrat in acest domeniu, care stiu cu ce se mananca si nu la cei care 'se pricep la calculatoare'):

1. te bagi un level II phone support (o sa ai de-a face cu user account rights, AD, software support) la o firma gen Dell, HP etc. - si te vei aclimatiza cu limbajul, cerintele, modul de abordare, modul de lucru al celor din backoffice.

2. intre timp aplici la firme care ofera outsourced IT services altor firme mici si mijlocii. Asa te vei intalni cu 'terenul', vei avea multi 'clienti' (firme care vor avea nevoie de serviciile tale), vei cunoaste lume (atat clienti cat si IT-isti), vei fi expus la o gama larga de probleme.

3. daca vrei, poti continua aplicatiile si poti aplica ptr. un post de senior IT, manager, consultant. Dupa cum spuneam in deschidere, se poate.

Mult succes,
Octavian
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde usertry » 17 Aug 2009, 01:12

Tavi scrie:Salut usertry si bun venit pe forum,

In doua cuvinte - se poate. Am cunoscut (pe langa experienta personala) multi alti IT-isti (pe infrastructura, asta fac si eu) care au reusit profesional: joburi de senior, management, guvern, corporatii mari, salarii de 6 cifre, conferinte, perks samd.

Partea proasta e ca reteta ideala de a ajunge de la aeroport la biroul propriu nu exista. Am cunoscut cazuri cand unii s-au incapatanat sa stea acasa si sa caute un job 'bun' de inceput (sa zicem admin) - unii (nu multi) au reusit, ceilalati au pierdut timp si banii. Altii s-au dus sa faca 'orice' la inceput, o parte din ei au crescut, unii mai repede altii mai incet, insa cativa au ramas foarte jos fiindca n-au fost in stare (sau motivati) sa persiste in a cauta ceva mai bun.

Cineva iti recomanda sa mergi la magazine de genul BestBuy unde se cauta tehnicieni (cu certificare CompTIA A+). Problema cu aceasta abordare e ca nu vei fi expus problemelor enterprise, si ca la urmatorul job interview vei povesti tot despre experienta romaneasca, ceea ce nu te va ajuta prea mult atata timp cat discutia nu va fi insotita si de elemente de experienta relevanta canadiana.

Prin urmare iti voi da reteta care - statistic - mi se pare ca a dat cele mai bune roade (odata ce vei ajunge aici vei incepe sa dai mai multa greutate statisticilor) in cazul infrastructuristilor talentati (atentie, ma refer la cei care chiar au lucrat in acest domeniu, care stiu cu ce se mananca si nu la cei care 'se pricep la calculatoare'):

1. te bagi un level II phone support (o sa ai de-a face cu user account rights, AD, software support) la o firma gen Dell, HP etc. - si te vei aclimatiza cu limbajul, cerintele, modul de abordare, modul de lucru al celor din backoffice.

2. intre timp aplici la firme care ofera outsourced IT services altor firme mici si mijlocii. Asa te vei intalni cu 'terenul', vei avea multi 'clienti' (firme care vor avea nevoie de serviciile tale), vei cunoaste lume (atat clienti cat si IT-isti), vei fi expus la o gama larga de probleme.

3. daca vrei, poti continua aplicatiile si poti aplica ptr. un post de senior IT, manager, consultant. Dupa cum spuneam in deschidere, se poate.

Mult succes,
Octavian

Multumesc de raspunsuri Octavian. O zi buna!
usertry
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Tavi » 17 Aug 2009, 13:02

Cu placere! See you in Vancouver!

O.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde devyro » 28 Sep 2009, 05:59

Tavi scrie:Cu placere! See you in Vancouver!
O.

Tavi te rog sa imi trimiti pe PM adresa ta de mail, vreau sa te intreb ceva legat de IT/network admin.
Eu nu am post-uri suficiente si nu pot trimite PM ...
Multumesc
devyro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Tavi » 28 Sep 2009, 19:25

^
Intreaba-ma aici, iti raspund cu placere, astfel pot citi si alti interesati.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - British Columbia - Bursa locurilor de munca