• Publicitate

Ce faceti de Revelion la Montreal?

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Re: ce faceti de Revelion??

Mesajde dyanna » 10 Dec 2008, 17:49

puy scrie:
togo scrie:Puy,hai mai repede ,ca altfel e jale ,nu prea reusesc astia sa se intalneasca pe strada,petreceri e ceva mult prea complicat.
Am deja 3 sticle de sampanie Moet,una de Havana Club de 15 ani si 1litru palinca veche.
Daca vii ,vacem petrecerea aia ,aduc bautura si 2 modele

vin ,vin ,cat pot de repede si cu chef de viata si de cate o petrecere . sper sa raman cu acelasi optimism ..
mai am de trecut de medicale la care m am si programat,iar apoi vizaaa.
sunt ultimele sarbatori pe aici si nici eu nu prea stiu de revelion ce voi face . cum sa ma impart ,ca o sa imi cam fie dor de unii altii . i-as lua cu mine in bagaj . :P

Puy.. si tu pleci singurica? Nu iei in bagaj pe nimeni?
VIATA E ATAT DE FRUMOASA PE CAT STII SA TI-O FACI!
dyanna
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde apetrei florin » 10 Dec 2008, 19:56

eu ma duc acilea pe neincercatelea (open bar :D ):

http://www.restaurantauthentique.com/revelion.html

s-au jurat ca nu pun manele

la rustik am fost o singura data si promit ca nu ma mai duc!!! atmosfera bunutza pana au inceput unii sa-i bage usd lu' madame intre protuberante si au inceput manelele, ca sa nu mai zic ca am comandat peste cu legume si orez si mi-au dat peste cu legume si mamaliga!! da, legume fierte cu mamaliga nefiarta!!! am cerut ceva ulei si otet pt legume si bineinteles ca uleiul era ranced!!! i-am zis discret lui duduia sa debarasesze repede, fara scandal, ca era aniversarea unui amic!!!!!
fiind baiet, paduri cotrobaiam....
apetrei florin

Mesajde carmenH77 » 07 Oct 2011, 22:25

Daca vrei sa fii printre romani, toate bisericile romanesti organizeaza revelioane, tb doar sa te duci la biserica si sa-ti cumperi bilet.
Am fost la un Revelion la biserica de pe Christopher Colomb si a fost OK.
Daca vrei sa vezi cum se distreaza cei de aici ai alte versiuni precum baruri sau petreceri pt celibatari. E diferit de cum suntem noi obisnuiti dar te distrezi.
carmenH77
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Bubu40 » 25 Oct 2011, 19:57

Eu orice-as face nu pot asocia ideea de biserica si pe cea de Revelion de-loc! Nu e prima data cand apare sugestia asta aici, de a merge la "petrecerea de la biserica"...

Om fi noi in Canada,fratilor, insa biserica tot biserica e, ma intreb cum ar fi sa ne zbantuim si sa ne hlizim sau mai stiu eu ce zapaceli sa facem intr-o sala (a)lipita de locasul sfant, zau ca nu inteleg si nici macar nu vreau.

Sunt convinsa ca sunt, inca, destule locuri unde se poate merge la o petrecere adevarata,locuri ce sunt mult mai potrivite pentru un astfel de eveniment precum Revelionul.

Pentru mine, ideal este un loc in care manelele nu au sansa sa se dea hutza printre participanti, asa ca probabil un loc in care romanii sunt o particica dintr-un intreg..
Bubu40

I s-a multumit: 4 ori

Mesajde Gator » 26 Oct 2011, 13:34

Bubu40 scrie:Eu orice-as face nu pot asocia ideea de biserica si pe cea de Revelion de-loc! Nu e prima data cand apare sugestia asta aici, de a merge la "petrecerea de la biserica".....

Ce zici de asocierea "biserica - business"? Fara business biserica nu poate exista, intrucit nu e subventionata. Ce zici de asocierea "biserica - comunitate"? Biserica e un loc de coagulare a comunitatii, inclusiv petreceri si spectacole. Desigur, pt cei care vor sa fie in comunitatea respectiva.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde Bubu40 » 26 Oct 2011, 21:33

E dreptul meu sa imi spun parerea si daca tu sau altii va simtiti liberi si fericiti sa chiuiti (pe) langa biserica, eu nu am nimic impotriva; eu doar scriu ce cred despre asta, atat.

In afara de asta, ref la partea cu "cei care vor (sau nu) sa faca parte din comunitate", am dus la biserica destule haine, mobile si altele trebuincioase noilor veniti cand ni s-a spus ca e nevoie, asa ca pe caciula mea nu e nici o musca:).

Insa nu tin neaparat sa fac un Revelion 100% romanesc in Canada, asta e adevarat, ci prefer unul cu cativa romani super ok; asa cum spunea cineva,ma duc sa ma distrez, nu sa ma enervez:).Ii las pe altii sa faca parte din comunitate ducandu-se la revelioanele organizate de catre biserica.Eu ma duc acolo sa ma rog si sa imi ascult clar gandurile, nu sa ma distrez.
E buna si necesara partea cu strangerea de fonduri, insa nu de Revelion, in ce ma priveste.

Seara buna si...alegeri inspirate!
Bubu40

I s-a multumit: 4 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - 100%