• Publicitate

DELETED

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Vindem tot din Romania?

DA
100
38%
NU
162
62%

Voturi totale : 262

Publicitate

Mesajde savimbi » 08 Feb 2009, 23:01

Votat: NU
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea ca cei din jur sa nu vada diferenta...
savimbi
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde alexys2002 » 08 Feb 2009, 23:15

depinde ce?
apartamente da, au scazut si mai scad.
erau absurd de scumpe.
terenuri-nu, daca nu sunt de 5.000$/mp.
masini-da, e bine sa ai cat mai mult cash.
cash-ul face legea
:lol:
To live is to die
alexys2002

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde noi&doi » 09 Feb 2009, 00:19

NU in nici un caz nu faceti asa ceva
NOI&DOI
noi&doi

Mesajde Daciana » 09 Feb 2009, 10:58

Cunosc un caz - real. Familia despre care va vorbesc, era pe picior de emigrare in Canada. Veselie mare, elan creator (?), vise marete si o dorinta nestavilita de a parasi cat mai repede plaiurile mioritice. Vandut masina, apartament, mobila si toate cele. Plecat in Canada cu doua valijoare, cum ii sta bine emigrantului.

Dupa vreo 3 anisori batuti pe muchie de Canada, au inceput regretele, disperarea, camere inchiriate pe la hotel de cate ori se duceau in vizita la rude in Romania, in fine tot arsenalul remuscarilor.

Am fost contrariata de atitudinea lor, mai ales pentru faptul ca isi realizasera mare parte din dorinti pe pamant canadian. Si totusi se abatea asupra lor un dor de... Nici ei n-au reusit sa-l defineasca - parca n-ar fi plecat nici din Canada dar parca-parca si in Romania - chiar asa sa nu mai aiba nimic?

I-am intrebat de ce au vandut apartamentul acolo, ca pentru asta se plangeau mai mult. Raspunsul: erau prea dornici de emigrare si vroiau sa fie siguri ca nu se vor razgandi vreodata sa se intoarca.

Ce au facut, in final? Au cumparat o garsoniera in Romania si mai asteapta, spera ei, sa treaca criza economica pentru a se intoarce in tara natala, eventual. Cand anume?... desigur ca nici ei nu stiu...

Greu de dat sfaturi in asemenea probleme...
"Da-mi lumina din lumina-ti aspra
Sa privesc pe-a stelelor fereastra..."
Daciana
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde ToGTA » 09 Feb 2009, 11:57

Imi place foarte mult sa citesc depspre acest tip de familie.
Desigur ca se poate aduce in discutie si ideea de a nu vinde nimic in Romania si de a nu vinde nimic in Canada.In acest fel poti pendula toata viata intre Romania si Canada si la o adica, de ce nu, poti incerca orice tara din Europa de Vest sau chiar USA.
Desigur ar indicat ca procesul de pendulare sa inceapa dupa terminarea crizei si in perioada de relansare economica!
De asemenea, ar trebui avut in vedere daca sunt copii la mijloc sau nu ( desi pana la urma ce conteaza copii daca ii muti dintr-un mediu in altul pana cand parintii sunt feiriciti ) varsta componentilor de familie, structura educationala si desigur o verificare la doctorul neurolog.
Pendulare placuta!
ToGTA
ToGTA

Următorul

Înapoi la Canada - 100%