• Publicitate

DELETED

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Vindem tot din Romania?

DA
100
38%
NU
162
62%

Voturi totale : 262

Mesajde Radu7777 » 05 Noi 2010, 04:21

LauraL scrie:
Radu7777 scrie: n-ai raspuns la subiect, deruleaza inapoi si vezi de la ce a inceput contradictia noastra

Vorbeam de credite in general si care e situatia daca cineva nu il mai poate achita. Am raspuns deja la asta.

deci concluzia ta ar fi ca daca cineva nu mai poate achita un credit, de orice fel ar fi acel credit (auto, imobiliar, de nevoi personale etc.), daca n-are de unde plati atunci in 3 ani scapa, corect ?
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Re: Nu cred

Mesajde laurent_db » 05 Noi 2010, 05:36

LauraL scrie:Stii ce zic? Ca in astia 2 ani de zile a platit mai mult la banca (cele doua rate cumulate) decat ar fi platit daca statea in chirie. Si dupa astia 2 ani daca nu mai plateste pierde si casa si restul bunurilor mobile pe care le are, daca le are. Nu a fost prea inspirata ideea...

Nu cred ca stii care au fost chiriile in ultimii doi ani pe aici. Eu in 2007 stateam in centru linga Universitate intr-un apartament care nu fusese facut nimic in el de 20-30 ani si aruncai apa cu galeata la toaleta ca bazinul era defect si de cate ori am zis ca rezolv eu, proprietarul a spus ca o sa se ocupe si nu am avut curajul sa o fac fara acord ca tevile erau de plumb si robinetii colmatati. Plateam 150Euro
chirie si in august mi-a zis:
- Pai de luna asta trebuie sa marim si noi chiria ca toate preturile si chiriile au crescut.
- De luna asta? mi-am zis eu in gand, wt*
- Bine, cat? zic cu voce tare
- 300
- Ok. (in gand zic wt moth.. fu.. cu banii astia platesc o rata)

In 2 luni imi luasem casa (noi aveam 7.000Euro, parintii sotiei 8.000 si au mai luat ei de la o sora de-a mamei ei 10.000 pe care i-au platit tot ei) Am luat 55.500 si acum mai am 22.000 dar noi suntem norocosi ca sotia lucreaza in IT iar eu am o firma din care nu scosesem nici un ban in primii 6 ani ci i-am reinvestit. Acum am scos tot ce aveam de luat(dividende si creditari) ca sa dau la banca in avans.

Revenind la exemplul ipotetic pe care-l dadusem eu nu cred ca unul care a facut ce am zis eu a platit cu mult mai mult. E adevarat ca a platit ceva in plus dar si respectivul se poate intoarce sa stea cu parintii daca nu a fost neinspirat sa-i puna sa gireze si ei cu casa lor. In cazul asta e terminat complet

laurent_db scrie: inainte de a lua casa sa strangi cat mai mult din banii pe care ai vrea sa-i dai pe o casa. Eu as zice ca minim 25% dar cu cat mai mult cu atat mai bine.

LauraL scrie:Aham, asta cred ca o stie oricine....intrebarea e din ce?! Vorbim de Romania aici, unde salariul mediu e undeva la 1500ron. 25% din 50,000 euro (am pus o valoare medie pt un apart de 2 camere) ar fi 12,500 euro. Socoteste si tu cam in cat timp poate pune deoparte banii astia o persoana cu un venit mediu? Mie imi ies cam 10 ani in conditiile in care pune deoparte cate 100 euro/luna...

Pai daca poti sa pui deoparte doar 100 Euro cand stai cu parintii nu are sens sa te mai apuci de luat casa.
Oricum in Romania daca nu are cine sa te ajute esti cam pe dinafara cand vine vorba de cumpararea unei case.
Asta in principiu e un efort de grup aici. Noi am avut noroc cu parintii sotiei ca din partea alor mei stateam si acum cu chirie.

LauraL scrie:Hmm, nu chiar ... daca la un moment dat nu iti mai permiti chiria te muti in ceva mai mic sau inapoi la parinti pt o perioada ... pe cand cu rata la banca nu poti face acelasi lucru.

Da dar asta e valabil daca parintii stau in acelas oras. Altfel ce sa faci? Renunti si la serviciu.
Spre exemplu ai mei sund la vreo 50Km de Bucuresti in provincie si benzina pentru a veni in oras te costa mai mult decat chiria. Parintii sotiei stau in Tulcea si distanta e si mai mare.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Mesajde donald » 28 Noi 2010, 10:50

savimbi scrie:Votat: NU

tu esti camionagiu parca :lol:
"Hiya, toots!". "Oh boy, oh boy, oh boy"
donald
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde donald » 28 Noi 2010, 10:56

Daciana scrie:Cunosc un caz - real. Familia despre care va vorbesc, era pe picior de emigrare in Canada. Veselie mare, elan creator (?), vise marete si o dorinta nestavilita de a parasi cat mai repede plaiurile mioritice. Vandut masina, apartament, mobila si toate cele. Plecat in Canada cu doua valijoare, cum ii sta bine emigrantului....

Canada e mare...in care provincie s-au dus?
"Hiya, toots!". "Oh boy, oh boy, oh boy"
donald
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde skiuri » 03 Ian 2011, 06:29

eu as avea o intrebare si nu stiu pe unde s-o asez.
ce ar trebui sa luam cu noi in Canada ? in afara de haine . aparate electronice ,laptop , mobila ?
skiuri
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde LauraL » 03 Ian 2011, 08:15

skiuri scrie:eu as avea o intrebare si nu stiu pe unde s-o asez.
ce ar trebui sa luam cu noi in Canada ? in afara de haine . aparate electronice ,laptop , mobila ?

Aparate electronice nu prea se merita ... la noi merg la 220V, iar in Canada la 110V. Ar trebui sa iti iei acolo un adaptor (in fct de putere) + convertor pt priza la fiecare. Mobila?! com'on ... poate numai daca e mobila stil si are o valoare foarte mare (inchiriezi un container si mai pui si alte chestii acolo cu ocazia asta) - dar vezi ca te costa cateva mii de $.
Laptop-ul DA, la fel si tel mobil daca e triband/quad band si nu e blocat in vreo retea.
In rest, duceti cu voi strictul necesar din ce aveti deja (nu ma refer la haine), pt ca acolo pe parcurs veti lua altele si poate la preturi mai bune decat aici (sunt mereu diverse promotii).
A journey of a thousand miles begins with a single step - Lao Tzu
LauraL
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - 100%