• Publicitate

Ce imi place in Canada

Un alt continent, o alta tara, alt sistem social, financiar, medical etc. Redescopera valoarea informatiei cand incepi o noua viata.Tot ce nu stiai despre Canada gasesti aici. Sinteze si raspunsuri la intrebarile tale despre sistemul federal si provincial canadian.
Răspunde

Ce imi place in Canada

Mesajde GIGIbulan » 15 Mai 2009, 16:22

S-a discutat pe diferite topice. S-au declansat "razboaie". Toate pe tema de mai sus. S-au format adevarate tabere de sustinatori si delatori ai Canadei. De oameni "realisti" si de "ingrijorati".
Incercati sa fiti cat mai coerenti in expunerile voastre si sa respectati opiniile celorlalti.
Pe topicul asta se discuta numai ce ne place in Canada. Pe topicul celalalt se discuta ce nu ne place. Asta ca sa incercam sa fim organizati si sa le dam ocazia celor ce sunt interesati de anumite aspecte sa citeasca numai ce ii intereseaza. Orice comentariu off-topic sau cu "iz" de atac personal va fi sters direct, indiferent cate informatii utile "on-topic ar contine.
Dumnezeu da, dar nu baga in traista.
GIGIbulan
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Alessandro_Farnese » 15 Mai 2009, 16:30

Canada mi-a oferit libertatea de a-mi modela viata foarte aproape de ce-mi doream la sosire.
Fara rude, amici binevoitori, anturaje si oameni care "sa-mi deschida ochii". Pe puteri proprii.
A fost singurul timp din viata mea cand am simtit ca (aproape) orice efort DACA il fac, aduce ceva bun.
In ciuda problemelor din sistem (multe la sosire si mai multe acum), aici daca ai capul pe umeri si daca (un mare DACA) pui osul la treaba, "se" merita.
Canada este o oglinda. Dar am mai scris asta, asa-i ?!
Zburati inalt.
Mircea
Zombie Times are here... to stay.
Alessandro_Farnese
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Mesajde Tavi » 15 Mai 2009, 16:45

Tim Hortons - Large double-double, everything bagel with creamcheese, dutchie|canadian maple|boston cream

Unele chestii simple, de exemplu saptamana trecuta eram pe un trail cu mountain bike-ul si dupa mai multi km mi-a venit 'lipsa mare'. Mi-am dat seama ca in afara de hydrapack, blackberry si sculele de bicicleta nu prea aveam nimic la mine (cu atat mai putin ultra-necesarul servetel) si m-am intrebat 'what's next' - mai ales ca nu eram singur. Raspunsul a venit in partea unui co-participant care mai vizitase zona, care mi-a spus ca in sub 2km sunt toalete. Fiind in mijlocul padurii nu era toaleta tipica de hotel de 5* dar important e ca nu putea si ca exista hartie igienica si gel sterilizator. Problema rezolvata si excursia a continuat!
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde Sly » 15 Mai 2009, 19:37

Steak-urile,berea "La Fin du Monde",Georges St-Pierre. :)
Si imi place sistemul de sanatate,stiu ca sunt multi care se plang mie insa mi se pare impresionant nivelul la care au ajuns cu lupta impotriva cancerului si nu numai.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde chrislord » 15 Mai 2009, 19:50

In sfarsit sunt linistit. Si am inceput din nou sa visez. Pentru unii este trist pentru mine o mare realizare.
chrislord
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde Samoila Stefan » 15 Mai 2009, 20:05

Oportunitatile de tot felul, varietatea mare de alegere (nu numai pentru produse si servicii din Canada ci si accesul la cele din USA), siguranta vieti de zi cu zi, diversitatea de opinie si convergenta tuturor din jurul meu in cautarea/creatia unei vieti mai bune... pana la urma de aceea am emigrat aici... :)
Samoila Stefan
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Următorul

Înapoi la Canada - 100%